Zánět v těle je na pohled neviditelný. Někdy ani nevíme, že se v nás nějaký zánět rozšiřuje. Zanícený zub poznáte, protože vám nateče půlka hlavy. Zánět kůže poznáte odle svědivých a nehezkých ložiek.
Ale do těla si nevidíme, navíc ne každý zánět v těle se projevuje bolestí. Tak se šíří dál, oslabuje nás a způsobuje těžší zdravotní komplikace. Přerůstá do chronického stadia a způsobuje nemoci.
Článek přečtete za 10 minut. Vysvětlí, jak na sobě vnitřní záněty poznat, co se zapaluje nejčastěji a jak si co nejrychleji ulevit.
NÁVOD JAK ZHUBNOUT | ||
---|---|---|
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem. | ||
Keto / Low carb manuál | Jak začít – Kolik potřebujete zhubnout | |
Chci zhubnout | Do 5 kg – Do 10 kg – Do 15 kg – Nad 15 kg | |
Keto dieta od | Mix & Slim – KetoMix – KetoDiet – Chia Shake | |
Dietní jídla | Na snídani – Na oběd – K večeři – Dezerty – Koktejly | |
Low carb potraviny | Těstoviny – Pečivo – Káva a čaj – Rýže – Placky – Tortilla – Sladidla – Slané – Sladkosti – Dresinky – Bylinky – Víno | |
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou. | ||
Krabičková dieta od | Zdravé stravování | |
Prášky na hubnutí | Hunger Blocker – eSlim – Garsin – Apetit Stop |
Doporučím i český rostlinný nápoj Blendea SUPERBOOST pro snížení tělesných zánětů a posílení obranyschopnosti.
Co je vlastně zánět?
Tělo se chce zbavit škodlivin
Je to biologická obranná reakce imunitního systému, neboli přirozené obranyschopnosti, která se snaží z těla vypudit nežádoucí „vetřelce“ a zahojit škody, které napáchali.
Těmito vetřelci může být cizí těleso (například tříska pod nehtem nebo trn v patě). Dále různá dráždidla a patogeny.
Dráždidlem může být nevhodná kosmetika a drogerie, nečistoty v ovzduší, ve vodě a půdě, alergeny a další látky, kterých se chce tělo urychleně zbavit, protože je vyhodnocuje jako škodlivou hrozbu.
Patogeny zahrnují bakterie, viry a mikroorganismy, které způsobují infekce.
Bohužel je někdy tělo „pomýlené“ a jako škodlivé vnímá své vlastní buňky. Tato reakce vede k autoimunním onemocněním. Tělo jde samo proti sobě.
Nemoci způsobené zánětem
Co se v těle nejčastěji zapaluje?
Jakýkoliv zánět orgánů je nežádoucí, obzvlášť pokud je chronický. Tehdy vzniká specifická nemoc. Zánět může postihnout všechny orgány, pohybový aparát, dýchací cesty i kůži.
- zánět srdečního svalu – myokarditida
- zápal plic – pneumonie
- zánět slepého střeva – apendicitida
- zánět slinivky břišní – pankreatitida
- zánět žaludku – gastritida
- záněty genitálií – (pohlavně přenosné nemoci)
- zánět močového měchýře a močových cest – cystitida
- zánět mozku – (neuroinfekce, často encefalitida)
- zánět kloubů – artritida
- zánět ledvin – pyelonefritida
- záněty cév – vaskulitida
- záněty zubů – gingivitida
- zánět šlach – tendinitida
- zánět lymfatických uzlin – lymfadenitida
Všechny jmenované si již vyžadují ošetření lékařem a cílenou léčbu. Doma se je pomocí babských rad a bylinek léčit nepokoušejte. Stav zánětu se může laickou léčbou zhoršovat.
Protizánětlivý jídelníček
Co jíst pro zmírnění zánětů a prevence před nimi?
Imunitní systém pro správné fungování a zkrácení zánětlivých procesů potřebuje široké spektrum látek. Proto i jídelníček musí být pestrý a pokrývat veškeré potřeby těla. Dodržujte tradiční zásady pestrého, čerstvého a pravidelného jídelníčku.
Protizánětlivá strava upřednostňuje maximum zeleniny a ovoce, celozrnné výrobky, luštěniny, ořechy, zdravé tuky a bílkoviny, takže chudé maso. Vše samozřejmě v rostlinné i živočišné verzi. Důležitá je pestrost. Vhodná je „středomořská strava„.
Rostlinná strava je bohatá na antioxidanty. Volné radikály poškozují buňky a přispívají tak tvorbě zánětů, a to i těch chronických. Prospěšné jsou i omega-3 mastné kyseliny (tučné ryby, ořechy) a vláknina (celozrnné výrobky, zelenina).
Vhodné potraviny
- bohaté na živiny
- s vysokým obsahem antioxidantů
- se zdravými tuky a dostatkem bílkovin
– mastné ryby (tuňák, losos, makrela sardinky) – listová zelenina (špenát, brokolice, květák, natě, saláty), syrová nebo krátce povařená) – bobulovité ovoce (ostružiny, jahody, třesně, borůvky, arónie) – luštěniny (fazole, čočka, cizrna, hrách) – ořechy a semínka – olivový olej, rostlinné oleje, sádlo a máslo | – koření: chilli, zázvor, kurkuma, česnek, černý pepř, čerstvé nebo sušené bylinky a natě – probiotické a prebiotické potraviny (kysané zelí, kysané mléčné nápoje) – bylinkové neochucené čaje |
Nevhodné potraviny, které přispívají k tělesným zánětům
Člověk může žít zdravě, sportovat a chodit na pravidelné lékařské prohlídky. Pokud se ale nestravuje správně, zvyšuje zánětlivé působení, a tak vyjde všechna prospěšná snaha vniveč. Proto nejezte:
- Zpracované potraviny (trvanlivé, balené, konzervované, předpřipravené, hotové a pod.)
- Potraviny s přidaným cukrem, solí a tukem. I čerstvé potraviny obsahují svůj cukr a sůl, takže nemá smysl přirozený obsah navyšovat. ČTĚTE: Jak méně sladit?
- Nezdravé tuky a oleje. Přepálené tuky.
- Bílé pečivo. Vždy jsou na výběr i celozrnné druhy pečiva.
- Dezerty, sladkosti, snacky. Mlsat lze i zdravě.
- Alkohol.
- Nakupujte potraviny se sníženým obsahem lepku a sacharidů, pokud vám škodí. Lepek u některých lidí zvyšuje zánětlivé reakce. Sacharidy mají u některých lidí podobný účinek.
Protizánětlivé stravovací návyky
- Neexistuje jediná konkrétní potravina, která vyléčí záněty. Jídelníček musí být pestrý a obměňovat se podle sezony.
- Čím čerstvější surovina a jednodušší úprava, tím lépe. Zachovává si vyšší obsah prospěšných látek.
- Kontrolujte etikety a štítky a kupujte co nejméně zpracované a upravované potraviny. Bez barviv, aromat, konzervantů a ochucovadel. Bez přidaného cukru a přemíry tuků.
- Nakupte a denně snězte 4 – 5 plodů ovoce nebo zeleniny. Počítají se i přílohy.
- Naučte se vařit a zlepšujte se. Doma víte, co jste si připravili a domácí strava je ve srovnání s restauračním stravováním mnohem ekonomičtější. Navíc má člověk z povedeného receptu mnohem větší radost.
- Pijte čaje, čistou vodu, džusy a smoothies (domácí), minerální vody (občasně a střídat značky).
- Myslete i na vhodnou úpravu potravin. Nesmažte v litrech přepáleného oleje, negrilujte, vyhněte se uzení, pečte šetrně. Potraviny krátce vařte a duste ve vlastní šťávě, připravujte na woku a jezte co nejvíce čerstvých potravin.
Byliny a koření pro zmírnění zánětů
Chronické a těžké záněty musí léčit lékař a předepsat vhodnou léčbu. Mírné záněty, různá nachlazení, rýmičky a hojení ranek lze zmírnit i doma.
Pozor, nejde o potraviny pro lékařské použití. Jde pořád „pouze“ o potraviny s prospěšným účinkem na imunitu a zmírnění zánětů. Chronické záněty bohužel nevyléčí, ale má smysl je konzumovat i tehdy v rámci vyváženého jídelníčku.
Krátký seznam bylin, plodů, kořenů a různých rostlin jsem vzal z vodítek zdravotních a výživových tvrzení SZPI (Státní zemědělská a potravinářská inspekce). Nejsou to tedy „babské rady našich babiček“, ale naopak státním orgánem schválená tvrzení. Jezte je buď samotné, čerstvé, nebo nakupujte doplňky stravy s jejich obsahem.
Kurkuma, zázvor, semena guarany, konopný olej, bobkový list, břečtan, Žlutý jetel, kopřiva, kořen pampelišky, tavolník, Přestup osténkatý, Jasan listový, gui. Další rostliny seznam vodítek nezmiňuje.
ZDE DOPORUČUJI českou směs pro přípravu protizánětlivého imunitního nápoje Blendea SUPERBOOST.
Obsahuje protizánětlivou kurkumu, zázvor a další prospěšné kořeny, koření a ovoce. Vše v BIO kvalitě a bez znehodnocujících úprav.
Klikněte na tlačítko níže. Dostanete se do e-shopu Blendea k podrobnému seznamu účinků. V případě objednávky u vás bude SUERBOOST do 48 hodin a ihned můžete začít s posilou imunity a zmírňováním zánětů.
Je vegetariánská strava příkladem protizánětlivého jídelníčku?
Ano, vegetariánská strava prokazatelně snižuje záněty právě díky maximální konzumaci zeleniny a ovoce. Osobně nejsem zastáncem veganské stravy, protože omezuje příjem důležitých látek, které pak vegani složitě, neefektivně a nepřirozené suplují.
Vegetariánská strava však připouští i živočišné produkty (vejce, mléčné výrobky), takže úbytek prospěšných živin je nízký a zvladatelný. Vegetarián si ale musí hlídat pestrost jídelníčku. Dlouhodobě omezující stravovací směry nejsou prospěšné.
Studie dokládají, že vegetariáni mají nižší výskyt zánětlivých markerů v krvi. Ano, nadměrná konzumace živočišných produktů může zvyšovat záněty, mluvíme zde ale o lidech, u kterých maso a masné výrobky zabírají valnou většinu jídelníčku a čerstvým potravinám se vědomě vyhýbají.
Vyvážená strava s chudým masem, velkou porcí zeleniny, luštěnin a zmíněných protizánětlivých potravin je to nejlepší, čím se člověk může krmit.
Léčba zánětů
Léčba není vždy nutná, pokud je zánět v těle mírný a je jasné, že se brzy ztratí. Léčba závisí na příčině a závažnosti. Pokud se chronický zánět neléčí, může ohrozit život.
Třeba silná alergická reakce způsobí silné otoky dýchacích cest a znemožní dýchání. Tehdy je nutná okamžitá léčba.
Do krve může vniknout infekce a způsobit otravu krve (sepse).
Léčí se buď příčina zánětu, příznaky nebo obojí. Bakteriální či plísňové infekce lze léčit antibiotiky a antimykotiky.
Léčba nemocí, které vznikly kvůli chronickým zánětům, závisí na konkrétní nemoci.
Léky pro léčbu zánětu
Nesteroidní protizánětlivé léky (Ibuprofen, Aspirin) zmírňují otoky, bolesti, horečku a snižují další příznaky. Neměly by se užívat dlouhodobě, pokud lékař neurčí jinak.
Bolesti zmírňuje také acetaminofen, paracetamol a tylenol. Nezmírňují ale zánět. Jsou vhodné během hojení.
Kortikosteroidy ovlivňují tělesné procesy, které řídí zánět. Bohužel je dlouhodobé užívání škodlivé. Tyto léky potlačují imunitní reakce těla. Zmírňují třeba záněty kloubů, psoriázu a ekzémy, hnisavé rány a podobně. Kvůli dlouhodobému užívání může zůstat imunita slabá i po vysazení.
Dělení zánětů – akutní a chronický
Akutní zánět
Tělo reaguje na náhlý úraz nebo na rychlou nákazu virem či bakterií. Akutní zánět se projevuje 5ti základními příznaky:
- Teplota. Tělo je více prokrvené, aby se rychleji hojilo a vyplavovalo škodlivinu. Zejména postižené místo je na dotek velice teplé. Zánět v těle jde ale rozpoznat těžce, takže postižený o něm nemusí tušit.
- Začervenání: Místo je vydatně prokrvené, takže se může velice červenat.
- Otok: V zaníceném místě se může hromadit tekutina a postižené místo natéká. Z rány nebo ekzému může vytékat hnis. V těle toto můžete pociťovat jako tlak, tupou bolest a dyskomfort.
- Bolest: Místo je citlivější na dotek a může nepříjemně bolet.
- Ztráta funkce orgánu: Oslabení běžné kondice orgánů. Vznikají potíže s pohybem, ztráta čichu, potíže s dýcháním a podobně.
Příznaky se mohou objevit všechny, pouze některé, nebo může být zánět zcela „tichý“ a bezpříznakový . Připojuje se horečka, malátnost a vyčerpanost.
Příznaky akutního zánětu se objeví během nejbližších hodin až dnů podle povahy příčiny. Tyto příznaky u zdravého člověka pominou do 2 až 6 dnů.
Příčiny akutních zánětů
- vystavení cizorodé agresivní látce (prach, tříska, včelí bodnutí),
- zranění,
- a následná infekce, kdy se do rány nebo do těla dostane bakterie, virus či nečistota
Když tělo najde škodliviny, vyvolává složité reakce. Hromadí kolem místa tekutiny, vznikají otoky. K postižené oblasti míří bílé krvinky, aby pomohly hubit patogeny. Cévy se roztahují, aby krvinky a proteiny mohly snadněji do postiženého místa.
K vzniku akutního zánětu vedou třeba:
- záněty průdušek
- zarostlý nehet
- bolest v krku, nachlazení a chřipka
- úrazy
Chronický zánět
Trvá měsíce až roky, ztrpčuje postiženému život a snižuje jeho kvalitu. Vzniká, když je narušená schopnost těla hojit ránu po úrazech. Také když na organismus dlouhodobě působí infekce, kterou imunita nezvládá spravovat.
Do chronického zánětu přerostou i opakované a neléčené akutní záněty. Pokud za rok nevyležíte několik rýmiček, můžete dojít zánětu dýchacích cest. Chronický zánět vždy poškozuje tělo – je patologický.
Chronický zánět v těle může mít vazbu na některé nemoci:
- cukrovka (diabetes)
- srdečně-cévní nemoci
- artritida a nemoci kloubů
- alergie
- psoriáza a kožní problémy
Příčiny chronických zánětů
Chronicky zánět se nejčastěji vyvine, pokud postižený:
- Je citlivý: Tělo má pocit, že cítí něco, co by v něm být nemělo. Tato přecitlivělost se může vyvinout v alergii.
- Vystavuje se: Dlouhodobě na něj působí dráždidlo – nežádoucí, často syntetická látka (kosmetika a drogerie, chemikálie v potravinách a ovzduší, škodliviny v pracovní prostředí nebo doma). I nízká úroveň působení může po delší době způsobit chronický zánět.
- Trvalý akutní zánět: Pokud se člověk dlouze léčí z akutních zánětů, nemusí se nikdy dostatečně doléčit a zánět se stane chronickým.
- Autozánětlivá onemocnění. Vrozené nebo získané genetické poruchy funkcí imunitního systému.
Vyšší riziko chronického zánětu hrozí u starších lidí, obézních lidí, lidí s nevhodným jídelníčkem, u kuřáků, u lidí s hormonální nerovnováhou, u dlouhodobě vystresovaných lidí a lidí bez vydatného spánku.
Zásadní rozdíly mezi akutním a chronickým zánětem
Akutní zánět: | Chronický zánět: | |
Co jej způsobuje? | náhlé poškození, úraz, podráždění, bakterie, virus | Patogeny, které tělo neumí zahubit, rány, které nezvládá zahojit nebo autoimunní porucha |
Kdy se projeví? | do pár hodin až dnů | pozvolný postup, klidně i léta |
Jak dlouho trvá? | 2 – 6 dní (nachlazení a menší rány) | měsíce, roky až celý život |
Jaké má důsledky? | Vytvoří se imunita na bakterii, tělo vyloučí dráždidlo, zahojí se rána nebo zánět nebo přeroste do chronického stadia | poškození tkáně až ztráta funkcí tkání a orgánů, otevřené, nevyléčitelné rány |
Jak se měří a vyšetřuje zánět v těle?
Pokud v těle existuje zánět, v krvi bude vyšší hladina CRP biomarkerů. Odběr krve bude nejčastěji z žíly na zápěstí.
Vysoké úrovně biomarkerů však mají i starší lidé a onkologicky nemocní nebo obézní lidé. Údaje tedy mohou být zkreslené.
Vhodná zdravá strava a cvičení mohou snižovat negativní čísla.
12 okamžitých tipů, jak snížit zánět přes noc
Pokud vás právě sužuje zánět, potřebujete okamžité kroky pro zmírnění zánětů, než si zajdete pro léky k lékaři.
Vyběhněte se ještě provětrat
Během zánětu se nedoporučuje vyvíjet těžkou fyzickou aktivitu a tělo by mělo být v klidu. Svižnější procházka s pejskem nebo jenom tak kolem bloku ale prospívá.
Podle studie je aspoň 20 minut věnovaných nepřetržitému sportu denně výborných pro snižování zánětů.
„Naše studie ukazuje, že cvičení nemusí být ve skutečnosti intenzivní, aby mělo protizánětlivé účinky. 20 minut až půl hodiny mírného cvičení, včetně rychlé chůze, se jeví jako dostatečné.
Dojem, že trénink musí být dlouhodobě na vrcholové úrovni námahy, může zastrašit ty, kteří trpí chronickými zánětlivými onemocněními a mohou mít z fyzické aktivity velký užitek. “
Ph.D Suzi Hong z psychiatrické kliniky a kliniky rodinného lékařství a veřejného zdraví
Dnes k večeři zeleninu
Na zeleninu se naučte dlouhodobě. Ráno křupejte mrkev nebo okurku a rajčata. K obědu a večeři jezte zeleninové saláty jako přílohu. Mixujte si imunitní zeleninové a ovocné smoothies jako svačinku sebou.
Rychlý hlad zažeňte zdravými svačinkami
Od zítřka mějte pravidelný jídelníček. Rychlý hlad zažeňte potravinami s vlákninou, které zasytí na dlouhou dobu. Důležité jsou i bílkoviny.
Jezte jablka, arašídy, surovou zeleninu, hummus, hrst ořechů a pár plátků sýra.
Trošku si to opepřete
Různá koření mají silné protizánětlivé vlastnosti. Přidávejte si o něco víc česneku, rozmarýnu, máty, kmínu, skořice nebo černého pepře a zkuste exotiku v podobě kurkumy a zázvoru. Kromě jídel z nich připravíte silné čaje.
Už nejezte uměliny
Pořád vyzdvihuji prospěšnost čerstvé, pestré a pravidelné stravy. To je taková, ve které nejsou barviva, konzervanty, aromata, zahušťovadla, zvýrazňovače chuti a další nesmysly s hezkým obalem, ale jedovatým obsahem.
Tyto přísady prokazatelně škodí a zhoršují záněty. Ignorujte polotovary, mražená a hotová jídla, konzervy a vše balené a trvanlivé.
Ode dneška nějaký ten čas bez alkoholu
Pokud si večer u televize rádi nalijete vínko nebo paňáčka něčeho ostřejšího, počkejte pár týdnů. Snaha snížit zánět je nyní prvořadá. Doba bez alkoholu pomáhá tělu upokojit se a mít energii na snižování zánětu.
Velice mírná konzumace alkoholu určité benefity nabízí, je ale snadné překročit doporučenou, nezávadnou hranici.
Čím méně kávy, tím více čaje
Pokud jste vášnivý kafíčkář, zítra zkuste 1 nebo 2 šálky vyměnit za zelený čaj s medem, citronem, zázvorem a skořicí. Pokud se dovedete kávy vzdát, pijte pouze čaje.
Obsahují látky snižující škody od volných radikálů a tlumí bujení zánětu.
Myslete i na svůj mikrobiom
Jsou to ty prospěšné bakterie ve střevech, které sebou všude nosíte. Mají rády probiotika, takže zakysané a fermentované potraviny. Kvašené zelí, jogurty, kefíry, kombucha, kimchi. Silný mikrobiom přispívá snížit záněty také.
Zvažte přerušovaný půst
A to hlavně pokud máte velmi špatný a nepravidelný jídelníček. Vyřadění těchto jídel a krátkodobá hladovka mohou zmírnit zánět.
Půsty a hladovění nejsou vhodné pro každého a záleží na celkové životosprávě – práce, pohyb, doba spaní, stravovací preference a zdravotní stav. Půsty vždy konzultujte s odborníky.
Upokojte mysl
Každodenní stres podporuje vznik zánětů. Některým stresům se pravděpodobné nevyhnete (práce a finance, děti, vztahy), proto je nutné snažit se zrelaxovat.
Začněte s jógou a lehkými domácími cviky (klidně podle YouTube), choďte více do přírody za zelení a najděte si koníčky, které vás zabaví. Zlepšíte svou psychohygienu a budete šťastnější a zmírníte záněty.
Spěte dostatečně
I tento článek si můžete dočíst až zítra 🙂 Počká tady na vás. Vypněte sítě a televizi. Tělo potřebuje vydatný spánek aspoň 8 hodin, aby bojovalo se škodlivinami a snížilo zánět.
Nedostatek spánku záněty naopak posiluje a zhoršuje jejich průběh.
LAJKNĚTE SI NÁS NA FACEBOOKU a vždy budete vědět o nových užitečných článcích ze světa výživy, zdraví a hubnutí.
Často kladené otázky na zánět v těle (FAQ)
Vizuálně lze pozorovat zarudnutí a otok, nezhoubný nádor, zvýšenou teplotu, bolesti a ztrátu funkce postižených částí těla.
Nejčastěji jde o infekci nebo zranění. Dále pak autoimunitní poruchy, které nutí imunitní systém reagovat obranně i na zdravé tkáně. Příčinou může být i dlouhodobé vystavení se dráždivým látkám (průmyslové chemikálie, drogerie a kosmetika, kouření, znečištěný vzduch a pod.).
Pokud je zánět chronický, a tedy dlouhodobý, je nutné chápat, že se neobjeví ani nezanikne přes noc. Za přibližně 2 týdny od začátku léčby můžete pociťovat úlevu, ale úplné uzdravení může trvat 3 až 6 měsíců. Samozřejmě pouze za předpokladu, že se zánět povede najít a cíleně na něj zaměřit léčbu.
Během zánětu vstupují do krve a tkání specifické chemikálie, které se snaží organismus chránit před útokem cizorodých „útočníků“. Zvyšuje se prokrvení, které v místě zánětu zvyšuje teplo a zarudnutí. Do zánětu se uvolňují tekutiny, kvůli kterým místo otéká.
– konzumujte protizánětlivé potraviny na denní báze
– vyřaďte z jídelníčku potraviny zhoršující záněty
– mějte pod kontrolou hladinu krevního cukru (ČTĚTE: Jak méně sladit?)
– cvičte, hýbejte se, fyzicky pracujte
– snažte se udržet nebo snížit váhu
– snažte se méně stresovat a zvládat povinnosti s úsměvem
– rajčata
– olivový olej
– listová zelenina
– ořechy
– tučné ryby
– bobulovité ovoce
Samozřejmě se snažte dodržovat pestrý a čerstvý jídelníček a pitný režim.
– 2 čajové lžičky sódy bikarbóny rozpuštěné v čisté vodě
– zázvorová šťáva s petrželovou natí
Ne, naopak. Obsahují důležité živiny, které zánět potlačují.
Zázvorový, kurkumový, heřmánkový, šípkový, černý, zelený, bílý, rooibos.
Káva obsahuje antioxidanty (polyfenoly), díky kterým ji lze bezpečně zahrnout do protizánětlivého stravování. Pozor na to, čím kávu ochucujete (smetana, cukr, šlehačka, sladké krémy NE). Pokud hledáte zdraví prospěšnou alternativu klasické kávy, podívejte se na Blendea SUPECOFFEE – instantní kávu s tradičními houbami). Ochucujte medem, neslazeným kakaem, vanilkou nebo rostlinným mlékem.
Ano, hydratace je nezbytná. Vyplavuje z těla toxiny. Udržuje také hydrataci kloubů, které méně bolí.
Aspirin, Ibuprofen, Naproxen, Meloxicam, Celecoxib, Indomethacin.
Krátkodobý zánět je žádoucí. Bojuje proti útočníkům v těle, léčí rány a čistí je. Pokud je ale dlouhodobý, může vést k podpoře vzniku nebo zhoršování artritidy (zánět kloubů), astmy, aterosklerózy (ucpávání tepen), slepoty, různých druhů rakovin, cukrovky (diabetes).
Ano, zánět dlouhodobě namáhá orgány a tkáně. Oslabuje přirozené funkce organismu, včetně přirozené obranyschopnosti.
Ano. Přítomnost zánětu způsobuje tělesné reakce. Nechutenství, horečka, vyčerpání. Je to projev aktivního imunitního systému, který spotřebovává mnoho energie. Ta pak chybí na běžné činnosti.
Klouby je proti bolesti dobré nahřívat. Delší teplá koupel po ránu a hřejivý polštářek nebo termofor na večer.
Málo spánku může nutit imunitní systém obrátit se proti zdravé tkáni a orgánům.
Ano. Když je sliznice úst a dýchacích cest zanícená, vytváří hlen ve snaze ochránit dýchací systém. Škodliviny se snaží vyplavit pomocí kašle, kýchání a rýmy.
Ano, může způsobit přibírání a problematické hubnutí.
Otok se může objevit, když se část těla zapálí. Důvodem je hromadění tekutiny v postiženém místě. K otoku ale může dojít i bez zánětu.
Ano, tělo se potřebuje regenerovat. Když spíte, části těla pracují méně a o to rychleji se může hojit zanícené místo.
Existují důkazy o chronických zánětech a zvýšeném riziku vzniku deprese.
Imunitní odpověď organismu je nejsilnější ve druhé polovině noci a brzy ráno.
Ano, zánět se může v organismu přesouvat a způsobovat problémy v celém těle.
Autoimunitní nemoci nelze léčit, lze ale kontrolovat a tlumit nadměrně aktivní imunitní odpověď organismu, případně snižovat bolest a otoky. Používají se nesteroidní protizánětlivé léky.
ROSTLINNÝ POMOCNÍK PRO ZMÍRNĚNÍ ZÁNĚTŮ A PODPORU IMUNITY:
Český instantní nápoj Blendea SUPERBOOST.
Klikněte na tlačítko níže. Dostanete se do e-shopu Blendea k podrobnému seznamu účinků. V případě objednávky u vás bude SUERBOOST do 48 hodin a ihned můžete začít s posilou imunit a zmírňováním zánětů.
Další články o podpoře imunity a příčinách oslabení
Všechny nejčastější příznaky oslabené imunity |
---|
TOP 5 bylinných přírodních doplňků pro podporu imunity |
Babské rady pro posílení imunity |
Léky na posílení imunity |
Mikroživiny pro posílení imunity |
Dobrý den, dcera má 20 let a byla silný kuřák 6 let (nyní asi 14 dni nekouří). Již 2 roky mívá asi 5-6 ročně záněty močového měchýře které někdy dojdou do zánětu ledvin. Poslední rok ji přišli na aritmii srdce, vysoký tlak. Mívá často záněty oči, nyní i žaludeční vředy a zánět ve slinivce. Často má předepsané antibiotika i 2x po sobe. Již má výsledky z odběru krve na alergie, nemá ani vysoký cukr ani alergii na mléko. Pořad se mořské v kruhu . Mám pocit ze problém je 1 který musíme najít a zbaví se všeho ostatního , ale jak na to přijít
Mosí makať nehleděť do leva prava a dělať neválet se a nevymyšlet nemoce. Dochtoři stejnak nepomůžou.