V prvních měsících života poskytují maminky svým miminkům výživu v podobě mateřského mléka. V mnoha případech je mateřské mléko jediným zdrojem potravy pro nejmenší miminka. Aby bylo plné všech potřebných živin měly by novopečené maminky myslet na to, jak se stravují. Právě pravidelný, pestrý a vyvážený jídelníček je pro bezproblémové kojení klíčový.
Na jednu stranu je velmi důležité, aby maminky dbaly zásad zdravého stravování. Na stranu druhou by se však neměly nechat všudypřítomnými doporučeními ovládnout natolik, aby jejich každodenní jídelníček nebyl pouze o tom, co je zakázáno. I maminky mají dovoleno hřešit, aniž by tím ohrozily zdraví svého miminka.
NÁVOD JAK ZHUBNOUT | ||
---|---|---|
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem. | ||
Keto / Low carb manuál | Jak začít – Kolik potřebujete zhubnout | |
Chci zhubnout | Do 5 kg – Do 10 kg – Do 15 kg – Nad 15 kg | |
Keto dieta od | Mix & Slim – KetoMix – KetoDiet – Chia Shake | |
Dietní jídla | Na snídani – Na oběd – K večeři – Dezerty – Koktejly | |
Low carb potraviny | Těstoviny – Pečivo – Káva a čaj – Rýže – Placky – Tortilla – Sladidla – Slané – Sladkosti – Dresinky – Bylinky – Víno | |
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou. | ||
Krabičková dieta od | Zdravé stravování | |
Prášky na hubnutí | Hunger Blocker – eSlim – Garsin – Apetit Stop |
Kojení je velmi důležité pro zdravý a bezproblémový růst malého maminka
Jídelníček pro kojící matky – čemu se při kojení vyhýbat?
Většina novopečených maminek se zabývá primárně tím, co jíst nesmí, protože by to mohlo mít špatný vliv na zdraví miminka. V obavách o zdraví svého dítěte si berou k srdci každé varování. Někdy až příliš důsledně vnímají rady svých matek, kamarádek, kolegyň či z magazínů.
„Nemyslím si, že by období kojení bylo pro příjem vitaminů důležitější než období těhotenství. Maminkám doporučujeme pokračovat v užíváni těhotenských vitaminů, které jsou určené pro druhý a třetí trimestr.“
pro Slimming.cz PharmDr. Matej Hronec, MBA
Přitom zapomínají na to, že každý jsme individualita. Co nesvědčí jedné ženě, nemusí jiné dělat žádné problémy. Novopečené maminky by měly lépe vnímat signály svého těla a reakce miminka. Kojící žena se nemusí vyvarovat všeho. Dostane-li na některé jídlo chuť, je vhodné ji vyzkoušet a počkat si na reakci miminka. Miminko umí dát různými způsoby najevo, že se mu něco nelíbí 🙂
Samozřejmě existují rady a doporučení, které by měly kojící matky brát opravdu vážně. V podstatě se nejedná o nic “zvláštního”. Mnohdy to jsou všeobecné rady týkající se zdravého stravování, které platí pro všechny. Maminky však nesou zodpovědnost nejen za své zdraví, ale i za zdraví svého dítěte, a proto by se v tomto případě měly chovat důsledněji.
VIDEO: Které doplňky stravy a vitamíny v těhotenství užívala fitness maminka Eva Tóth?
Potraviny, které by kojící matky neměly jíst:
- smažená a příliš tučná jídla
- velké množství sladkostí a cukrovinek, potraviny obsahující hodně cukrů (např. slazené nápoje)
- pozor také na hodně slaná, kořeněná a pálivá jídla
- polotovary a potraviny obsahující velké množství přídatných látek (konzervanty, barviva, sladidla apod.)
- potraviny bez tepelné úpravy – zrající a čerstvé sýry, sushi, tatarský biftek apod.
- potraviny s nadýmavými účinky – luštěniny, některé druhy zeleniny, čerstvé světlé pečivo
- alkohol, kofein, silné zelené a černé čaje
Do skupiny “zakázaných, nevhodných a nebezpečných” jídel mohou patřit i zdánlivě obyčejné potraviny, které mohou za určitých okolností vyvolat alergickou reakci. Jedná se například o čokoládu, oříšky, mák, mléčné výrobky, některé druhy zeleniny a ovoce. V tomto případě je vhodné potravinu vyzkoušet v malém množství a sledovat reakci miminka.
Mezi “výbušné” potraviny patří například cibule a česnek. S těmi je třeba nakládat hodně opatrně.
Zdravý, pestrý a vyvážený jídelníček pro kojící ženy
Abychom nezůstali pouze u zákazů, pojďme se podívat na to, jak by jídelníček kojící matky měl vypadat v ideálním případě. Na paměti při tvoření zdravého jídelníčku pro vás i miminko mějte vždy tři hlavní zásady:
- Používejte kvalitní, čerstvé a minimálně zpracované suroviny.
- Zdravý jídelníček je pestrý. Zkoušejte různé druhy potravin.
- Čím pestřejší jídelníček je, tím spíše získáte všechny potřebné živiny, vitamíny a další důležité látky.
Zapomeňte na polotovary. Při přípravě jídel a vaření používejte především čerstvé suroviny, které prošly minimem úprav. Nakupujte u osvědčených prodejců. Skvělé jsou například farmářské bedýnky plné zdravého jídla, které vám doručí až domů. Takto si můžete objednat maso, ryby, živočišné produkty, ovoce, zeleninu apod.
Potraviny vhodné pro kojící ženy:
- Maso – drůbeží, králičí, telecí, v omezeném množství ryby
- Pouze kvalitní uzeniny – libová šunka
- Mléčné výrobky (nejlépe polotučné) – tvrdé a přírodní sýry, zakysané produkty – bílé jogurty, acidofilní mléko, kefír
- Kvalitní rostlinné oleje
- Přílohy – brambory, rýži, těstoviny
- Luštěniny – v omezeném množství a druhy, které nenadýmají (červená čočka)
- Zelenina – spíše nenadýmavé druhy
- Ovoce – ne kyselé druhy
- Tekutiny – čistá voda bez bublinek, zeleninové a ovocné šťávy, čaje pro kojící matky
VÍTE, KTERÉ POTRAVINY PODPORUJÍ TVORBU MATEŘSKÉHO MLÉKA? Mezi “spouštěče” mléka patří zejména teplá a přirozeně sladká jídla (nikoliv sladkosti). Kojící ženy by proto měly jíst například pohanku, oves, jáhly, pšenici, rýže, dále pak bylinné čaje z kmínu, anýzu či fenyklu. Další informace najdete v článku Potraviny při kojení – co jíst pro tvorbu mateřského mléka?
Vitamíny a doplňky pro kojící matky
Anýz i fenykl obsahuje výrobek Lactil určený pro kojící ženy. Podporuje tvorbu mléka a povzbuzuje trávení. Balení za cca 250 Kč obsahuje 56 tablet. Denně se užívají 2 tabletky.
Toto jsou orientační informace, které vám usnadní výběr vhodných jídel. Vždy mějte na paměti, že každá žena i dítě jsou jiné. Některé ženy musely po dobu kojení z jídelníčku vyřadit citrusy, jiné si stěžují na hroznové víno a jablka. Naopak některé ženy nemají problém jíst zelí, cibuli i čerstvé pečivo. Nehledejte universální jídelníček. Neexistuje. Raději si dejte tu práci, testujte a najděte si svůj vlastní ideální stravovací režim.
ČŤETE TAKÉ: Doplňky stravy pro ženy (libido, PMS, hormonální hladina, příznaky menstruace) – MEGAPŘEHLED.
10 potravin, které by v jídelníčku kojící matky neměly chybět:
- Voda – denně je kojícím ženám doporučeno vypít alespoň 2-3 litry vody. V případě kojících žen voda hydratuje a podporuje tvorbu mateřského mléka. Před kojením a po vypijte sklenici mléka.
- Ryby – vybírejte druhy bohaté na obsah omega-3 mastných kyselin důležitý pro rozvoj mozku a nervového systému – sardinky, tuňák, makrely. Mořské ryby navíc obsahují vitamín D a jód.
- Ovesné vločky – obsahují vlákninu důležitou pro fungující trávící systém, a železo, chránící organismus před vznikem chudokrevnosti.
- Mléčné výrobky – tělu dodávají vápník a také bílkoviny. Vhodné jsou polotučné a zakysané výrobky – cottage, tvaroh, řecký jogurt, podmáslí, kefír, acidofilní mléko.
- Listová zelenina – listovou zeleninu by si měly dopřávat ženy během těhotnství i kojení. Je totiž skvělým zdrojem kyseliny listové a vitamínu A.
- Mrkev – rovněž obsahuje vitamín A a beta-karoten, vitamíny důležité pro správný vývoj zraku, kůže, kostí, vlasů a zubů. Ideálně je doměkka dušená mrkvička ochucená kapkou kvalitního rostlinného oleje.
- Lesní plody – borůvky, ostružiny i jahody patří mezi významné antioxidanty, které ničí nebezpečné volné radikály. Zároveň obsahují velké množství vitamínu A, C, B a E.
- Mandle – důležitý zdroj bílkovin, tuků, vitamínu B2 a E a minerálů jako vápník, draslík, hořčík, fosfor, měď a další.
- Avokádo – zcela výjimečný druh ovoce, které je výživné a bohaté na zdravé tuky. Vedle toho obsahuje antioxidanty, vitamíny, minerály a také látku biotin důležitou pro zdravé vlasy.
- Sušené datle – sladké ovoce nahradí umělá sladidla i nezdravý bílý cukr, obsahuje vlákninu a vápník.
Avokádo je jedinečné ovoce – obsahuje zdravé tuky, vlákninu a minimum cukrů
Nezbytné vitamíny pro kojící matky – které to jsou?
Na těhotné a kojící ženy jsou kladeny vysoké nároky. Přece jenom po celou dobu těhotenství a kojení se starají o výživu malého miminka prostřednictvím svého vlastního těla. Dodat organismu všechny potřebné látky není vždy snadné. Mnoho žen se proto po poradě se svým lékařem rozhodne pro potravinové doplňky, aby měly jistotu, že jejich miminko dostane vše potřebné.
Potřeba vitamínů je hodně podobná pro těhotné a kojící ženy, což není žádným velkým překvapením. Mezi nejdůležitější vitamíny, které kojící ženy potřebují kvůli svému zdraví a zdravý vývoj a růst svého děťátka patří především:
- Kyselina listová (vitamín B9)
- Vitamín C
- Vitamín D
- Vitamín E
- Jód a železo
„Pokud je miminko kojené a nenarodilo se předčasně, stačí přidávání vitaminu D. Tento vitamin je nezbytný, aby umělo dítě správně zpracovat vápník a fosfor – minerály, které jsou důležité nejen pro stavbu kostí. Velmi podstatnou roli hraje tento vitamin i pro správné fungování imunity. Nově navíc jedna kanadská studie prokázala, že dodatečné podávání vitaminu D kojencům alespoň do jednoho roku významně snižuje u dětí riziko vzniku diabetu 1. typu.“
pro Slimming.cz PharmDr. Matej Hronec, MBA
Kyselinu listovou, vitamíny D a E, jód a omega-3 mastné kyseliny obsahuje potravinový doplněk OGESTAN Matka a dítě za cca 350 Kč. Balení obsahuje 30 tablet a denně se užívá 1 tableta.
KYSELINA LISTOVÁ patří do skupiny vitamínů B a je velmi důležitá pro správný vývoj plodu. Kyselinu listovou by měly ženy začít užívat již před plánovaným těhotenstvím a nepřestávat ani v průběhu kojení. U maminek navíc podporuje správnou krvetvorbu. VITAMÍN C má vliv na imunitní systém a obranyschopnost a podporuje vstřebávání železa. VITAMÍN D je zase důležitý pro správný vývoj kostí a zubů.
Všechny tři látky plus spousty dalších minerály obsahuje komplex vitamínů určených pro těhotné a kojící ženy Elasti-Q Vitamins & Minerals s postupným uvolňováním. Balení 90 tablet stojí zhruba 350 Kč a při doporučené dávce 1 tablety denně vystačí na dobu 3 měsíců.
Uměla výživa pro novorozence není nezdravá
Většina nastávajících maminek nepochybuje o tom, že své miminko odkojí. Většině maminek se to také podaří.Existuje však malé procento žen, které kojení nakonec vzdá a přejde na umělou výživu pro nejmenší maminka.
Pro novorozence se vyrábí speciální mléka, která se snaží svým složením co nejvíce přiblížit mateřskému mléku. Důležité je nakrmit miminko s láskou a v objetí stejně jako při normálním kojení.
Mléka pro miminka se vyrábí z kravského, sójového či kozího mléka a jsou doplněna o řadu důležitých vitamínů a minerálů. Hlavním cílem je výroba mléka, které se podobá mateřskému mléku. Složení je navíc upraveno zákonem a hygienická pravidla při výrobě jsou velice přísná, takže není nutné bát se kontaminace či jiných potíží.
Pro miminka od narození je určený Sunar complex 1 600 g vyvinutý podle vzoru mateřského mléka. Obsahuje všechny důležité látky a navíc je obohacený o selen, který posiluje účinky antioxidačních vitamínů. Cena za balení činí 199 Kč.
Sunar je možné nejznámější značkou, není však zdaleka jedinou. Počáteční kojeneckou výživu nabízí také značka Nutricia, která se specializuje na výživu v raném věku. Konkrétně se jedná o výrobek Nutrilon 1 Profutura 800 g, který obsahuje vitamíny A, C a D, potřebné tuky, klinicky testovanou směs prebiotik a další. Jedno balení vychází cca na 420 Kč.
Kojení – nejkrásnější období pro maminku a její miminko
Kojení je úžasné období, během které se mezi matkou a jejím dítětem vytváří pevné pouto na celý život. Zpočátku může jít o stresové období, které lze při troše klidu odstranit. Kojení by si maminky v první řadě měly užít a nestresovat se při něm. Nezapomínejte také na své potřeby a odpočívejte. Jednoduše řečeno, myslete na své zdraví a zdravé bude i vaše krásné miminko 🙂
- NEKOJÍTE, ALE ČEKÁTE MIMINKO? Čtěte, které vitamíny by vám neměly chybět během těhotenství.
- A POKUD MÁTE VĚTŠÍ DĚTI, tyhle vitamíny potřebují pro sílu a rychlý růst.