V minulém článku jsem psala o příčinách padání vlasů. Pokud příčiny odstraníte a učiníte i další preventivní kroky, ale nic nepomůže, transplantace je ta poslední možnost záchrany.
Pokud nepomáhá žádná léčba, vlasy i nadále vypadávají a na hlavě se tvoří stále větší lysé plochy, přichází v úvahu zákrok – transplantace vlasů. V případě mužů je tento zákrok dobrou volbou téměř pro 90 % postižených. Ženy by však tento zákrok měly pečlivě zvážit. Ne každé ženě skutečně pomůže.
Vlasy použité pro transplantaci se totiž odebírají z oblastí hlavy, kde rostou zdravé vlasy. Typickým příkladem ideálního kandidáta na transplantaci je muž (žena), kterému vlasy vypadávají v přední a horní části hlavy. Při ženském difúzním vypadávání vlasů jsou však tyto obvyklé dárcovské oblasti nestabilní. Pokud se vlasy z těchto oblastí přesunou jinam, opět vypadnou.
NÁVOD JAK ZHUBNOUT | ||
---|---|---|
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem. | ||
Keto / Low carb manuál | Jak začít – Kolik potřebujete zhubnout | |
Chci zhubnout | Do 5 kg – Do 10 kg – Do 15 kg – Nad 15 kg | |
Keto dieta od | Mix & Slim – KetoMix – KetoDiet – Chia Shake | |
Dietní jídla | Na snídani – Na oběd – K večeři – Dezerty – Koktejly | |
Low carb potraviny | Těstoviny – Pečivo – Káva a čaj – Rýže – Placky – Tortilla – Sladidla – Slané – Sladkosti – Dresinky – Bylinky – Víno | |
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou. | ||
Krabičková dieta od | Zdravé stravování | |
Prášky na hubnutí | Hunger Blocker – eSlim – Garsin – Apetit Stop |
Každý lékař, který by vám v tomto případě sliboval pozitivní výsledky, je neetický, a pouze se na vás snaží vydělat.
Prvním krokem je určení správné diagnózy. Lékaři provedou vyšetření mapující celkový zdravotní stav, stav pokožky hlavy a kvality vlasů. Jedná se například o laboratorní vyšetření krve a moči, kde se sledují tyto parametry:
- celkový a volný testosteron
- DHEA-sulfát
- prolaktin – hormon umožňující produkci mléka v prsu
- T3, T4, TSH (při podezření na problémy se štítnou žlázou)
- kompletní krevní obraz a železo v séru (při podezření na anémii)
- ANA (při podezření na lupus)
VÍTE, ŽE obnovit hormonální rovnováhu pomáhají i zelené superpotraviny? Doporučuji ty v BIO kvalitě od Blendea SUPERGREENS.
Teprve v případě, kdy obvyklá léčba selže, odborníci přistupují k doporučení transplantace vlasových folikulů. Ta může pomoci vyřešit:
- řídnutí přední vlasové linie nebo míst za ní
- dědičnou alopecii
- poškození vlasů vlivem aplikace chemických látek (např. časté barvení, zesvětlování, trvalá ondulace)
- úraz ve vlasové části hlavy s následným výpadkem nebo jizvou
- poškození vlasů po ozařování či chemoterapii
Také časté a nešetrné barvení a odbarvování může mít za následek vypadávání vlasů
Historie transplantace vlasů
Možná vás překvapí, že první pokusy o transplantaci vlasů proběhly již před 80 lety. Vůbec prvním lékařem, který se pokusil o úspěšnou transplantaci vlasů, byl japonský dermatolog a vojenský lékař Okuda v roce 1939 během druhé světové války.
Tehdy se snažil najít způsob, jak pomoci obětem popálenin, které přišly o vlasy. Na pokožce odstranil kulaté sekce s nepoškozenými ložisky vlasů, které poté implantoval do otvorů v oblasti popálení či jizev.
První transplantaci vlasů u člověka trpícího alopecií provedl americký lékař Normal Oretreich v roce 1953. Ten zjistil, že v případě mužů jsou vlasy na zadní a boční straně velmi odolné proti vypadávání. To znamená, že byly ideální pro transplantaci. Jenomže první operace zanechávaly velké a viditelné jizvy. Problematické a dlouhé bylo také hojení a rekonvalescence. Lidé po prvních operacích připomínali tak trochu panenky, jelikož jim nové vlasy rostly v trsech.
90. léta přinesla nové poznatky a metody. Postupně začala být používána nově vyvinutá metoda přenosu folikulárních jednotek, která spočívala v citlivém odběru štěpu z dárcovské oblasti do otvorů v příjmové oblasti. V současné době se začíná využívat asistovaná robotická transplantace.
Jak transplantace vlasů u žen probíhá?
Nejpoužívanější metodou je metoda stripu neboli FUT transplantace pro ženy. V případě této metody není nutné oholit vlasy kolem dárcovské oblasti. Ženy tak nemají problémy zakrýt transplantované vlasy během jejich růstu.
Při transplantaci vlasů metodou FUT dochází k odstranění proužku kůže s vlasy. Na týlní a postranní krajině po zákroku zůstane pouze jemná, sotva znatelná jizvička, kterou lze snadno překrýt vlasy. Získané štěpy jsou očištěny ve speciálním roztoku a rozděleny do folikulárních jednotek (tzv. mikroštěpy). Ty se potom potom implantují do postižených oblastí.
Tuto metodu však nelze použít ve vážnějších případech, kdy alopecie postihuje celou pokožku hlavy a není odkud vzít zdravé vlasy. Vlasy by bohužel opět vypadly. Zde je možným řešení tzv. mikropigmentace, která je určená pro odvážné ženy, kterým nevadí velmi krátký sestřih napodobující čerstvě oholené vlasy.
Zatímco mužům transplantace pomůže téměř vždy, u žen tomu tak bohužel není
Jak vybrat vhodnou kliniku pro transplantaci vlasů?
Svěřit svůj vzhled do rukou lékaře, byť odborníka, je vždy zásadní rozhodnutí. Měli byste si proto být jisti jeho schopnostmi. Zákrok podstupte pouze na klinice s dobrou pověstí a spokojenými klienty.
Nesnažte se ušetřit, pokud stojíte o nejlepší výsledek na dlouhé roky. Následky špatně provedené transplantace vlasů mohou být doslova katastrofální. Výsledek pak vypadá mnohem hůře než před zákrokem.
Transplantaci vlasů provádí soukromá zdravotní zařízení a kliniky, které se specializují na estetickou medicínu a plastickou chirurgii. Některé z nich se dokonce zaměřují pouze na vlasové transplantace. Najdete je v Praze, Brně, Plzni, Ostravě i dalších větších městech.
Klidně navštivte více klinik, nebojte se zeptat na vše, co vás ohledně zákroku napadne, promluvte si přímo s lékaři a projděte si recenze předchozích klientů. Máte-li jakékoliv výhrady, jděte jinam. Pečlivý výběr se vám vrátí, věřte nám. Nezapomeňte, že jde o vaše zdraví , výzor a spokojenost.
NÁŠ TIP: Při výběru kliniky, která provádí transplantace vlasů u žen, buďte velice obezřetní. Než se pro zákrok rozhodnete, ujistěte se, že se jedná o důvěryhodnou kliniku, která se nesnáší na pacientech pouze vydělat. Na stránkách Estheticon.cz najdete kliniky a lékaře včetně recenzí pacientů.
Pozitivně hodnocené kliniky, které v České republice provádí transplantaci vlasů:
- INTER CLINIC – soukromá klinika vlasové transplantace, která se této problematice věnuje 25 let (Praha)
- Vinci Hair Clinic – specialisté na transplantaci vlasů (Praha, pobočky mají také ve Španělsku, Švédsku, Francii, Kanadě a dalších zemí po celém světě)
- PANACEA HAIR CLINIC (Praha)
- YES VISAGE – klinika estetické medicíny a plastické chirurgie (Praha, Brno, Ostrava, Bratislava)
- MEDICOM Clinic (Praha, Brno, Jihlava, Ústí nad Labem)
Zajímáte se o transplantaci vlasů? Zjistěte více informací a zkušeností díky diskusím a recenzím na téma transplantace vlasů na internetu:
Výsledky ale nemusí být vždy tak skvělé. Pozor na to!
TRANSPLANTACE VLASŮ V TURECKU: Mekkou pro transplantaci vlasů se stal Istanbul v Turecku, kde působí přes 300 specializovaných klinik. Jezdí sem lidé z celého světa. Než se však do Turecka vydáte, ujistěte se, že vybraná klinika má dobrou pověst právem. Přečtěte si více o osobní zkušenosti s transplantací vlasů v Turecku.
A NEZAPOMEŇTE. Stav vlasů je i otázka hormonální hladiny. Tu optimalizuje právě i směs superpotravin Blendea. Vyzkoušejte měsíc a sama uznáte, že jsou vlasy pevnější a hustější.
FAQ – Nejčastější otázky na téma transplantace vlasů
Jak vypadá předoperační vyšetření?
Transplantaci vlasů přechází důsledné předoperační vyšetření (krevní rozbor, srážlivost, biochemické vyšetření, vyšetření moči apod.). Lékař se bude ptát na aktuální zdravotní stav a dotázat se na problémy s vypadáváním vlasů v rodině.
Vyšetření se zabývají nejen hodnocením kvality vlasů, ale také životního stylu. Na základě výsledků vyšetření a konzultací lékař doporučí nejvhodnější druh transplantace vlasů. Součástí by měla být i simulace vzhledu po úspěšném zákroku, aby si pacient dokázal lépe představit, jak bude vypadat.
Jak transplantace vlasů probíhá?
Pacientovi je nejprve podáno lokální anestetikum za účelem znecitlivění pokožky hlavy. Při provádění zákroku pacient pociťuje nejvýše tahání a škubání, nikdy ne bolest. Počet odebraných vlasů závisí na množství vlasů, které mají být při operaci nahrazeny.
Za pomoci skalpelu lékař odebere mikroštěpy (1-2 vlasy), menší štěpy (až 14 vlasů) a větší štěpy (až 40 vlasů). Vzniklé rány lékař zašije. Následuje vkládání odebraných štěpů do postižených částí hlavy přes drobné řezy tak, aby co nejvíce napodobily přirozený růst vlasů.
Je hojení a rekonvalescence po transplantaci vlasů bolestivá?
Po zákroku pacient obdrží léky proti bolesti, které mu pomohou zvládnout první dny. Bolesti by však neměly být nijak velké. Pacienti většinou zmiňují pulzující pocit a větší napětí pokožky na hlavě. Obvazy bývají odstraněny hned následující den, stehy cca desátý den po operaci.
Samozřejmostí je klidový režim, žádné cvičení ani jiná namáhavá činnost alespoň 10 dní po zákroku, která by mohla vyvolat krvácení. Další postup navrhne lékař po každé kontrole. V některých případech může být pacientovi doporučeno více transplantací.
Hrozí při transplantaci nějaká rizika?
Transplantace vlasů je chirurgický zákrok jako každý jiný. Mezi největší rizika patří vznik infekce na operovaných místech, nadměrné krvácení či odumření nových štěpů. Na transplantovaných místech se také mohou vytvořit malé hrbolky, které obvykle zamaskují okolní vlasy.
Pro koho není transplantace vlasů vhodná?
Zákrok není vhodný pro osoby, které nemají dostatečně velkou dárcovskou plochu, z níž lze odebrat zdravé štěpy odolné proti vypadávání. To se naneštěstí týká převážně žen, kterým vlasy vypadávají po celé ploše pokožky hlavy. Operaci nelze provést u lidí s cukrovkou, kteří si musí pravidelně aplikovat inzulín, se žloutenkou, lupenkou, ekzémem, HIV a seboroickou dermatitidou.
Může být žádost o transplantaci odmítnuta?
Bohužel ano. Opravdu dobrý lékař provede důkladná vyšetření, jejichž cílem je odhalit pravou příčinu potíží. Transplantaci lékař může odmítnout, pokud problém s vypadáváním vlasů vyřeší jednodušší a méně náročnější lokální léčba. V takovém případě není chirurgický zásah nutný. Odmítnutí však může přijít také v případě, kdy transplantace vlasů pacientovi nijak nepomůže.
VIDEO: Takhle probíhá transplantace vlasů a výsledky po několika měsících.
Transplantaci vlasů zvažte velmi pečlivě
Pro ženy je ztráta vlasů ohromný šok. Nesmíme se proto divit, pokud nešťastné ženy hledají řešení, jak získat zpět zdravé vlasy. Jednou z posledních možností je právě transplantace vlasů, která může, ale také nemusí problém s vypadáváním vlasů vyřešit.
Jako každý zákrok přináší i transplantace vlasů jistá rizika. Než se pro něj rozhodnete, vždy se s odborníky poraďte o možných způsobech léčby a rizicích a nechte si doporučit nejvhodnější léčbu. Vyvarujte se unáhlených rozhodnutí, která by váš stav pouze zhoršila.
DÁLE ČTĚTE: Proč se tvoří na hlavě lupy a které babské rady vás jich zbaví?
S transplantací mám zkušenost. Podstoupil jsem ji (https://www.aratravel.cz/) před rokem a už po půl roce je vidět výsledek. Určitě ji doporučuji lidem, kterým záleží na svém vzhledu tak, jako mě.
Děkujeme za tip, Adame.
Také přihodím svou zkušenost. Před 11 měsíci jsem byl s hairexpert v Istanbulu, transplantovali mi 4.300 štěpů vše během 1 sezení. Skoro rok po zákroku mám vlasy jako ve 20 letech:-) Služby agentury prvotřídní. Můžu doporučit.
Děkujeme za komentář i doporučení, Radime..
Přeji krásný den a „hustou hřívu“ 🙂