Kdo by neměl rád kosmetiku, že? Krásné, voňavé lahvičky, které s vaší pletí i vlasy často dokážou zázraky. Natíráte si však obličej skutečně tím, co výrobce prezentuje na obale? Nebo je to utrejch třeba z ropy (z ní se vyrábí například vazelína), který se nehodí ani na čištění záchodu?
Tak jako jsou nesrovnatelné poctivé koláče od babičky a atrapy z obchodu, tak je to i s kosmetikou domácí a tou konvenční z běžných drogérek. Přečtěte si rozhovor s Juditou Klimentovou, odbornicí na ručně vyráběnou kosmetiku a autorku webu Kosmetika hrou. Před Vánoci nepeče jen cukroví – „vaří“ i kosmetiku.
NÁVOD JAK ZHUBNOUT | ||
---|---|---|
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem. | ||
Keto / Low carb manuál | Jak začít – Kolik potřebujete zhubnout | |
Chci zhubnout | Do 5 kg – Do 10 kg – Do 15 kg – Nad 15 kg | |
Keto dieta od | Mix & Slim – KetoMix – KetoDiet – Chia Shake | |
Dietní jídla | Na snídani – Na oběd – K večeři – Dezerty – Koktejly | |
Low carb potraviny | Těstoviny – Pečivo – Káva a čaj – Rýže – Placky – Tortilla – Sladidla – Slané – Sladkosti – Dresinky – Bylinky – Víno | |
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou. | ||
Krabičková dieta od | Zdravé stravování | |
Prášky na hubnutí | Hunger Blocker – eSlim – Garsin – Apetit Stop |
PORADÍM VÁM: Pokud na poslední chvíli přemýšlíte, čím letos potěšit své blízké, rozhodně čtěte dál. Judita vám v závěru rozhovoru poradí 2 voňavé domácí kosmetické recepty. Kdo si na ručně vyráběnou kosmetiku ani po přečtení článku netroufne sám, další odvahu může nasbírat ve voňavé kosmetické kuchařce nebo na workshopu.
Ahoj Judito. Mohla bys čtenářům prozradit, jak ses k výrobě domácí kosmetiky vůbec dostala?
K výrobě domácích přírodních přípravků jsem se postupně dostala přes sběr bylinek a vaření domácích pochutin. Velkým impulsem bylo, když jsem si poprvé vyrobila přírodní veganské mýdlo.
V roce 2008 jsem našla na webu návod, jak vyrobit domácí mýdlo, ta myšlenka mě nadchla a jelikož bylo před Vánočními svátky, zatáhla jsem do mého skvělého plánu i rodinu. V tu dobu jsem byla výrobou mýdla posedlá.
Všude jsem chodila a vyprávěla, že je budeme s mámou vyrábět a jaké budou vonné a barevné kombinace, až mi o víkendu napsal můj kamarád, že nás přihlásil na vánoční trh v krtkově koloně ať jich „uvařím“ více.Tím jsme odstartovali celé naše uskupení D.I.Y. Snílci.
Učila jsem se a sbírala bylinky. Během cest po Indii jsem se dozvěděla o použití indického koření a olejů z hlediska Ajurvédy a to začala propojovat s masážemi. Vrhla jsem se do výroby všeho, co se kosmetiky a bylinek týče a čekalo mě mnoho zdarů, ale i nezdarů. Prostřednictvím svého webu se o ně s vámi chci podělit a budu ráda když i vy se podělíte o své zdary, nezdary a vychytávky.
V roce 2014 jsem začala pořádat workshopy výroby přírodní kosmetiky přes web Naučme se. Řídím se heslem, že lze vyrobit téměř všechno a často ze surovin, které máme doma v kuchyni. V současnosti máme všechny kurzy na webu kosmetikahrou.cz, kde najdete i recepty a suroviny na výrobu.
Užitečné odkazy pro vás: web Kosmetika hrou, Facebook, Instagram, YouTube, Pinterest a naucmese.cz
Takže tvůj první pokus bylo mýdlo?
Nevím, zda si na to přesně budu pamatovat. Velkým milníkem byly samozřejmě mýdla, která jsem již zmínila. Ale tipovala bych to na nějakou bylinnou vlasovou vodu. Moje vlasy mě vždycky trápily. Mám kudrnaté suché vlasy se svědivou pokožkou, tudíž jsem neustále zkoušela, vymýšlela a řešila, jak o ně vlastně pečovat.
Krásná ručně vyráběná mýdla potěší vaši pokožku i vaše blízké
Slyšela jsem, že konvenční kosmetika ničí naše tělo i přírodu. Je to pravda?
Záleží asi, o jaké kosmetice se bavíme. Ne veškerá prodávaná kosmetika je nutně zlo pro nás i přírodu a velkým tlakem firmy postupně začínají měnit složení. Častým problémem pro nás jsou různé syntetické vycpávky, který jsou levné a nahrazují kvalitní rostlinné produkty.
Problematické jsou i konzervanty, které mohou být dráždivé. Z hlediska péče o přírodu vnímam nejhorší domácí drogerii, která obsahuje velmi silné dezinfekce, pěnidla, rozjasňovače a mnoho dalšího, co naší přírodě škodí.
Je tedy lepší sáhnout po kosmetice vyráběné ručně?
Z mojí zkušenosti obsahuje kvalitnější suroviny a ty si vybíráme na míru, tedy přesně dle našich představ a potřeb. Také nepotřebujeme tolik lahviček, protože produkty, které si vyrobíme jsou dost univerzální a můžeme je často používat na tělo i obličej.
Zároveň proces výroby je velká zábava. Moc ráda vyrábím společně s mamkou nebo s kamarádkama. Opatrné však musíme být s trvanlivostí, která je kratší.
Sama jsem si doma ještě nic nevyráběla. Mám totiž strach, že to bude složité a určitě to spackám. Nebo to složité není?
Základní produkty denní potřeby jako je pasta, deodorant, obličejový olej, prací prášek nebo sprchový gel jsou na výrobu rychlé a jednoduché. Komplikovanější jsou dvoufázové krémy, tedy krémy obsahující vodu a olej a mýdla. Doporučuji tedy začít s jednoduššími produkty a tím si osahat suroviny i způsoby práce.
To zní super. Kde ingredience seženu?
Suroviny můžete nakoupit přímo u nás v shopu nebo krámku na Letenském náměstí v Praze a případně v dalších specializovaných eshopech.
Přísady pro výrobu domácí kosmetiky sežene ve specializovaných obchůdcích a eshopech
Potřebuju k výrobě domácí kosmetiky i nějaký speciální vercajk?
Je príma mít speciální stěrku, pár mističek, lžiček a to je snad vše – na mýdla je pak potřeba mít celou sadu nádobí.
Často se stane, že kosmetika způsobí alergickou reakci. Já mám třeba hrozný problém s šampony. Jak je to s ručně vyráběnou kosmetikou, je vhodná i pro alergiky?
Co je přírodní nerovná se hypoalergenní. Je tedy důležité vědět o jaké alergie se jedná a to při výrobě vynechat. Pokud například máme alergii na pšenici, nedoporučuji dávat do produktů olej z pšeničných klíčků.
Nesnášenlivost nám pokožka ukáže během měsíce. Omezila bych také používání esenciálních olejů. Všeobecně mi však přijde přírodní domácí kosmetika rozhodně vhodnější pro alergiky i exematiky oproti konvenční syntetické kosmetice.
„Funguje“ domácí kosmetika opravdu? Nebo je třeba počítat s tím, že bez chemie prostě takových výsledků nedosáhnu?
Asi bychom se nejdříve musely pobavit o tom, co pro nás pro každou znamená slovo “funguje” 🙂
Je jiná a je třeba změnit i náš přístup ke kosmetice. Například, pokud používám komerční deodoranty a ze dne na den přejdu na domácí, tak mi hned nebude skvěle fungovat, protože tělo se nejdříve bude potřebovat detoxikovat. Do měsíce – někdo i rychleji, se to zlepší. Já dneska, když nemám stres nebo nejsem nemocná, tak nepotřebuji používat deodorant skoro vůbec 🙂
Jinak například sprchový gel, šlehané máslo jsou naprosto perfektní na první dobrou. Ale opět trochu záleží co jsme zvyklé používat 🙂
Jaká je tvoje nejoblíbenější přísada?
Hmm, na to je těžké odpovědět, protože každá přísada má svůj důvod a roli v daném krému nebo oleji. Mám hodně ráda různé rostlinné oleje a másla. Je z nich cítit esence rostlin a síla přírody. Moc ráda pracuji s esenciálními oleji nebo bylinnými výluhy.
Která je podle tebe ta nejvoňavější?
Bylinky z vaší zahrádky, esenciální oleje a kvalitní rostlinné oleje a másla v dobré kvalitě!
Jak vymýšlíš nové recepty?
Na začátku jsem sledovala složení své kosmetiky a snažila se ji vyrobit podobně s přírodními surovinami. Sleduju často mezinárodní blogy a tam se inspiruji. Často používám recepty, které už mám vyzkoušené a jen je dolaďuji nebo měním suroviny. Poslední dobou i intuitivně míchám nové recepty – už znám funkce jednotlivých surovin a dokážu to odhadnout.
Je něco, co doma vyrobit prostě nejde?
Jsou věci, které myslím doma vyrobit nejdou, jako je například lak na vlasy – v podobě jako se prodává v obchodě. Ale správnou otázkou je, zda je potřeba umět vyrobit vše?
Prošla jsem procesem, kdy nyní mám ve své koupelně 5 lahviček a jsem naprosto spokojená a nepotřebuji nic víc. Ke štěstí mi stačí kvalitní hydrolát, krém nebo olej na obličej, deodorant, sprchový gel a zubní pudr. Tělové oleje si míchám podle nálady a v tašce máme ještě balzámek na rty 🙂
Když vyrábím něco nového, tak to vždy testuji a taky si s holkama z kosmetiky vyměňujeme výrobky. Takže moje cesta mě směřuje spíše než k tomu, že umím vyrobit úplně všechno k tomu, že si vystačím s úplným minimem 🙂
Poslední rok jste spolu s kolegyněmi z vašeho webu kosmetikahrou.cz pracovaly na „domácí kuchařce přírodní kosmetiky„. Co v ní na čtenáře čeká?
Knihu jsme koncipovaly jako příběh 🙂 Najdete v ní tedy péči o pleť po celý rok – protože já vnímám, že v různých ročních obdobích je potřeba používat jiné suroviny, esence a někdy i jiné produkty. Kapitoly zaměřené na obličej, tělo, nohy i koupele.
Mnoho receptů, které jsme s fotografkou Míšou Doušovou doplnily o fotopostupy a fotky produktů. Na začátku jsme přidaly i seznam pomůcek a seznam suroviny s jejich popisem účinků a vlastností. V knize na vás čeká velká kapitola věnovaná domácí drogerii a péči o děti.
TIP: Pokud hledáte pouze bezpečné alternativy kosmetiky a drogerie, které nepodráždí pleť a nebudou škodit tělu, klikněte na článek Jak se NEotrávit kosmetikou?
Pořádáte také workshopy. Co na nich učíte?
Kurzy máme rozděleny tematicky. Můžete se naučit od jednoduché výroby domácí kosmetiky až po mýdla nebo dvoufázové krémy. Tento rok máme i kurzy na výrobu parfémů a vykuřovadel a na další rok máme nachystaný roční cyklus zaměřený na práci s bylinkama Bylinkářův rok, cyklus o vykuřovadlech, aromaterapii nebo večerní školičku přírodní kosmetiky.
Výběr máme tedy myslím pěkný. Během roku určitě přibudou další kurzy 🙂
Judita workshopy pořádá už od roku 2014
Všimla jsem si, že nabízíte také „parfémy na míru“. Podle čeho je vyrábíte?
Podle klienta nebo klientky 🙂 Podle nálady, stavu duše, životního období, podle toho, jaké vůně jim voní – tedy dle jejich nosu :))
Poznámka autorky k tématu zero waste.
Možná vás zarazilo, že vám dnes nepřináším článek o jídle.
Taky se vám už někdy stalo, že jste se doma vybalovali nákup a přemýšleli, jestli jste si v obchodě koupili spíš potřebné věci nebo tunu zbytečných obalů, které za chvíli skončí v popelnici?
Procházeli byste se raději rozkvetlou loukou nebo hromadou odpadků? Já jsem rozhodně pro variantu první. Náš svět se však začíná pomalu měnit v jedno velké smetiště. Jídlo, které jíme, vodu, kterou pijeme, i vzduch, který dýcháme, jsou plné odpadků a chemikálií (mimojiné ze spaloven… odpadků). Pochybuji, že v takovém světě může být kdokoliv z nás skutečně zdravý. Ale co s tím, že?
Dnešním voňavým článkem jsme pro vás odstartovala úplně novou kategorii našeho magazínu o ekologii. Inspiruje vás, co konkrétně může každý z nás udělat pro čistší a zdravější planetu i budoucnost. Nebojte, nebudu vás nutit jíst kořínky a přestat si holit podpaží 😀 Ukážu vám, jak jednoduše spojit užitečné s příjemným a záchranu planety si náležitě užít.
Čím by poradila začít Judita?
Je něco, co si bez vaší knihy i workshopu pro začátek doma zvládnu vyrobit doma sama – i když zručností zrovna neoplývám a zkušenosti s domácí kosmetikou nemám vůbec žádné?
Moc ráda! 🙂 Pro toto zimní období bych vybrala třeba trochu hutnější obličejový krém s mandlovým máslem, co vy na to?
- 2 lžičky mandlového másla
- 1 lžička meruňkového oleje
- kapka vitamínu E
- 5 kapek santalu v jojobě
- 2 kapky vanilky v jojobě
- uzavíratelná nádobka
Všechny suroviny promíchám v mističce a je to hotovo 🙂
Judito, děkuji za velmi inspirativní rozhovor. Voňavá kosmetika je má velká slabost. Těším se, až si tu svoji nejvoňavější a navíc zdravou vyrobím doma podle tvých návodů. Prozraď ještě našim čtenářům na závěr, co si nejraději vyrábíš ty.
Aktuálně mě stále nejvíce baví mýdla. Je to totiž krásná rukodělná práce a vždycky měním design a těším se, jak to dopadne. Miluju míchání aromaterapeutických směsí a léčivých bylinných produktů. Jo a abych nezapomněla, tak můj nejoblíbenější konkrétní recept je na sprchový gel. Máte ho totiž vyrobený za 5 minut a je 100% přírodní a eko:
Recept na bylinný sprchový gel podle Judity Klimentové
Ingredience můžete nakoupit v e-shopu Kosmetika hrou, stačí na ně kliknout.
- 50 ml nálevu z květu měsíčku
- 30 ml hydrolátu heřmánek
- 10 ml coco glukosidu
- 5 ml sezamového oleje
- 1 g kyseliny citronové
- 1 g xantanové gumy
- lžička glycerinu
- 1 % konzervantu – 1 g Cosgardu
- lahvička s víčkem 100 ml
- 10 kapek EO cedru
- 15 kapek heřmánku v jojobě
Bylinný sprchový gel je sladký a dřevitý. Je vhodný i pro problematickou pokožku. Nebála bych se ho použít i jako šampon, protože cedr je skvělý na obnovení lesku vlasů ?
Nejdříve do hydrolátu přidáme gram kyseliny citronové na snížení PH. V troše glycerinu si rozmícháme xantanovou gumu – do kašičky. Tu přidáme do hydrolátu smíchaného s coco glukosidem a promícháváme, než směs zhoustne. Poté přidáme olej, esence a konzervant a přelijeme do lahvičky s uzávěrem.
DALŠÍ ČLÁNKY O EKOLOGII A ZODPOVĚDNÉM ŽITÍ