Patříte mezi těžké kuřáky, kteří se už nějaký ten pátek neúspěšně snaží zbavit závislosti na kouření? Každému člověku pomáhá něco jiného. Na někoho zaberou nikotinové žvýkačky, další potřebuje intenzivní podporu partnera.
V první části jsem radila, jak přestat kouřit a nepřibrat na váze. Dnes jsem pro vás shromáždila všechny osvědčené tipy a rady, jak přestat kouřit jednou pro vždy, ideálně ze dne na den. Nezapomněla jsem ani na omyly a fámy, které naopak odvykání kouření komplikují.
Skoncovat s kouřením vyžaduje silnou vůli, odhodlání a chuť překonat překážky. Někdy je ale velmi těžké najít tu správnou motivaci. Mnozí kuřáci se bojí neúspěchu a svůj životní boj s cigaretami vzdají ještě předtím, než začnou. Začněte raději malými cíly. S našimi radami svého velkého a trvalého cíle dosáhnete krok za krokem.
NÁVOD JAK ZHUBNOUT | ||
---|---|---|
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem. | ||
Keto / Low carb manuál | Jak začít – Kolik potřebujete zhubnout | |
Chci zhubnout | Do 5 kg – Do 10 kg – Do 15 kg – Nad 15 kg | |
Keto dieta od | Mix & Slim – KetoMix – KetoDiet – Chia Shake | |
Dietní jídla | Na snídani – Na oběd – K večeři – Dezerty – Koktejly | |
Low carb potraviny | Těstoviny – Pečivo – Káva a čaj – Rýže – Placky – Tortilla – Sladidla – Slané – Sladkosti – Dresinky – Bylinky – Víno | |
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou. | ||
Krabičková dieta od | Zdravé stravování | |
Prášky na hubnutí | Hunger Blocker – eSlim – Garsin – Apetit Stop |
Jak přestat kouřit co nejrychleji a už nikdy na cigarety ani nepomyslet?
1. Silná motivace a vlastní přesvědčení
Prvním krůčkem k úspěchu je správná motivace a přesvědčení sama sebe. Kouření ničí zdraví. To ví všichni, ať už kouří či nikoliv. Spousta kuřáků tvrdí, že chce přestat, protože se to od nich čeká.
Kouření totiž přestává být „IN“. Ve skutečnosti ale nejsou vnitřně přesvědčeni, a jejich pokusy jsou spíše takovou maškarádou pro okolí. Chcete-li opravdu přestat kouřit, sepište si důvody proč, a každý den si je opakujte znovu a zas.
Skvělou motivací není pouze zdraví, ale také finance. Spočítejte si, kolik vás cigarety stojí měsíčně i ročně. U silných kuřáků jde o tisíce korun měsíčně! V momentě, když byste si šli koupit novou krabičku cigaret, peníze vhoďte je do pokladničky. Až za ušetřené peníze vyrazíte na dovolenou, bude to parádní odměna 🙂
ZDRAVÝ TIP: Po skončení s kouřením potřebujete detoxikaci celého těla, hlavně plic a jater. Léty naukládané škodliviny musí z těla ven.
Samočistící, a tedy detoxikační procesy v těle podpoří a urychlí zelená směs superpotravin Blendea SUPERGREENS. Klikněte a podívejte se na všechny zdravotní benefity.
2. Sestavte si odvykací plán
Než začnete efektně odhazovat poslední cigaretu den co den, raději se nad svým odhodláním důkladně zamyslete. Jak silný jste kuřák? Jak dlouho trvá vaše závislost? Kolik cigaret denně průměrně vykouříte?
Přestat ze dne na den není vždy ideální řešení. Pokud první pokus nevyjde, vyhledejte raději odbornou pomoc klidně u vašeho praktického lékaře. Přímo pro kuřáky ale existují i speciální poradenská centra.
3. Využívejte podpůrné přípravky, náhrady a méně škodlivé alternativy
Abstinenční příznaky dokážou zamávat i se silným odhodláním. Nestyďte se za svou závislost a využívejte a přípravky, které vám pomohou abstinenční příznaky zmírnit a usnadní vám tak cestu k životu bez cigaret.
Vyzkoušejte různé možnosti a najděte si takový, který vám vyhovuje nejvíce. Může jít o nikotinové žvýkačky, pastilky, spreje či náplasti.
4. Změňte své návyky, které vás jinak nutí kouřit
Kouření bylo součástí vašeho života a spousta činností vám bude neustále připomínat, že byste si právě teď měli dát cigaretu – ranní káva, čekání na autobus, pauza v práci, večer u sklenky apod. Zkuste své návyky upravit tak, abyste si je automaticky nespojili s cigaretou v ruce.
Připravte si zdravou snídani, začněte do práce jezdit na kole, o pauze si dopřejte ovocný salát. Zkuste si najít náhradní činnosti, které budou hezčí, zajímavější, zdravější, zábavnější, prostě cokoliv, co vás zbaví myšlenek na kouření.
K ranní kávě přiberte raději knihu nebo se začněte učit cizí jazyk.
5. Získejte podporu okolí a ignorujte kuřáky
Své odhodlání oznamte svému okolí – rodině, kamarádům, známým i kolegům v práci. Poproste je, aby si z vás nedělali srandu, nenabízeli vám cigarety a nelákali vás ani na jednu cigaretu.
Najdete-li stejně odhodlané jedince, vzájemně se podporujte a hledejte takové aktivity, kde se prostě nekouří.
6. Zabavte ruce, aby se nedožadovaly hraní se s cigaretou
Začínající nekuřáci trpí pocitem, že jim neustále něco chybí. Jednoduše řečeno, chybí jim něco v ruce. Doporučeno je najít si novou “berličku”, zkuste se však vyhýbat nezdravému jídlu.
Někteří lidé mívají po ruce zeleninu nebo ovoce, jiní se protáhnou či si krátce zacvičí. Dalším lidem pomáhá to, že mají po ruce nikotinovou žvýkačku nebo alespoň párátko, a tím nahrazují pocit cigarety v ústech.
TIP NA ČLÁNEK: Život bez tabáku? Je potřeba víc než jen nikotinová žvýkačka
7. Zbavte se kuřácké výbavičky a nedokupujte nic nového
Nezvladatelnou chuť na cigaretu mohou vyvolat i drobnosti jako popelník na balkoně, zapalovač na okně, kouřem “vonící” záclony či oblečení. Doma i v kanceláři se zbavte všech potřeb kuřáka.
Pokud jste kouřili doma, vyperte záclony, závěsy, vyčistěte koberce a důkladně větrejte. Jako bonus vnímejte důkladný úklid a provoněný domov 😉 To samé proveďte i se svým autem, garáží, dílnou…
Popelník plný nevzhledných špačků nahraďte mnohem hezčí a voňavější čerstvou květinou
8. Vyhýbejte se kuřákům a místům, kde se kouří
Samozřejmě vám nebudeme radit, abyste se s přáteli-kuřáky přestali úplně stýkat. Čím méně vašich známých kouří, tím lépe pro vás.
Je úžasné, že se už ani u nás nesmí kouřit v hospodách, barech a restauracích. Zkuste se svými přáteli hledat nové aktivity a začněte například sportovat.
9. Začněte cvičit jógu. Zadýcháte se a na cigaretu nebudete mít chuť.
O pozitivech jógy jste už určitě slyšeli mnohokrát. Jógu navíc zvládne každý. Nejde však pouze o benefity typu posílení a protažení, ale také správné dýchání.
Jóga klade důraz na dýchání a hluboké dýchání je skvělou technikou, jak potlačit chuť na cigaretu a celkově se zklidnit. Pravidelné cvičení jógy vám pomůže najít ztracený vnitřní klid.
VIDEO: Joga má také vliv na hormonální rovnováhu. Denisa Pahrová vás naučí cviky hormonální jogy pro optimální hladinu hormonů.
10. Hýbejte se. Budete ze sebe mít zdravější pocit, který nebudete chtít zničit kouřením.
Ne každému bude jóga vyhovovat. To nevadí, najděte si prostě jinou aktivitu, která vám sedne lépe. Skvělý je například badminton. Opět jej mohou hrát i fyzicky méně zdatní osoby. Při badmintonu se skvěle zabavíte a na cigaretu si ani nevzpomenete.
11. Pijte hodně vody, abyste utlumili chutě na cigaretu
Spousta lidí má kouření spojené s popíjením alkoholu. Dát si pivo bez obligátní cigarety je prostě divné. Než zvládnete jít s přáteli do hospůdky na jedno, aniž byste si toužili zapálit, nechoďte tam a aplikujte předchozí rady. Snižte příjem alkoholu a pijte čistou vodu.
Přepadne-li vás chuť na cigaretu, několikrát se zhluboka nadechněte a vydechneme, a vypijte sklenici vody. Pro detoxikaci těla zamořeného škodlivými látkami z cigaret, je pitný režim velmi důležitý.
12. Uvolněte se, meditujte a přemýšlejte nad budoucností bez závislosti
Na chvíli se posadit a oprostit se od všech vtíravých myšlenek je nesmírně osvobozující. Uvolnit se vás naučí například na lekcích jógy při každé pozici a zejména pak při závěrečné pozici mrtvoly šavásana, kdy se dokonale uvolníte.
Tato pozice je hluboce relaxační a působí na naši mysl, praktikovat ji můžete nejen při cvičení jógy, ale také před spaním, nebo když cítíte únavu.
Jak praktikovat šavásana? Nejprve svou pozornost věnujeme celému tělu, a poté dechu. Dýcháme přirozeně a uvolněně. V této pozici můžeme dech řídit a počítat. V duchu si pro sebe říkáme 27x nádech, 27x výdech, 26x nádech, 26x výdech. Pokračujeme do čísla 0.
Pokud se spleteme nebo se ztratíme, vracíme se zpět k číslu 27 a odpočítáváme znovu do nuly. Počítáním se naučíme soustředit mysl a zároveň relaxovat tělo.
13. Vnímejte se jako nekuřák a tuto představu neporušte
Čím větší bude vaše přesvědčení, tím spíše dosáhnete úspěchu a přestanete kouřit. Jednou z metod je považovat se za nekuřáka.
Nemluvte o sobě jako o odnaučeném kuřákovi, prostě říkejte, že nekouříte. Ušetříte se dlouhé diskuse, jak, proč, kdy, která vám akorát připomene, že jste se bez cigarety nedokázali obejít.
14. Všímejte si benefitů a těšte se z nich. Budete chtít pokračovat dále bez závislosti.
Všímejte si všeho, jaká pozitiva vám život bez cigaret přináší, a připomeňte si to vždy, když dostanete chuť na cigarety.
Šetříte peníze. Lépe se vám dýchá. Jste méně často nemocní. Nesmrdíte jako popelník. Začali jste sportovat. Zlepšili jste si kondičku. Našli jste si nové přátelé. Pijete méně alkoholu. Přijdete na další?
15. Kouření nezpůsobuje nadváhu. To pouze abstinenční příznaky vás nutí více jíst.
Hodně kuřáků se bojí přestat kvůli rozšířenému mýtu o přibírání na váze. Abychom byli upřímní, on to úplně mýtus není.
Nikotin opravdu působí jako anorektikum, zrychluje metabolismus, zlepšuje peristaltiku střev (ano, to je přesně ten důvod, proč cesta od první ranní cigarety vede rovnou na WC) a zahání chuť k jídlu.
Nicméně to neznamená, že ztloustnete. Nejdůležitější je nenahrazovat cigarety jídlem a hýbat se. Každý den raději udělejte 20 dřepů za každou cigaretu, kterou si nedáte. Navíc podle dánské studie je pár kilogramů navíc zdravější. Ale jenom o pár!
Namísto cigarety si dejte lahodné a zdravé smoothie plné vitamínů a minerálů
16. „Zakouřím si jen občas“ je nikam nevedoucí cesta
Největší chyba, kterou můžete udělat. Spousta kuřáků si po nějaké době řekne, že už svou závislost mají pevně pod kontrolou. Když si dají jednu cigaretu tu a tam, tak to přece nemůže vadit. Každý kuřák vám potvrdí, že je to rychlý návrat na začátek.
Jakmile jednou přestanete kouřit, čeká vás doživotní abstinence. Je to stejně jako u alkoholika nebo člověka závislém na drogách. Navíc cigarety nejsou zdravé v jakémkoliv množství.
17. Lehké cigarety, mentolky a práskačky nejsou o nic méně škodlivé
Další z oblíbených mýtů, ke kterému se uchylují zejména ženy-kuřačky, jsou “zdravější” lehké cigarety. Obsahují méně nikotinu a dehtu, škodlivé jsou ale úplně stejné. Zdravě ani méně škodlivé kouření prostě neexistuje. Basta!
18. Elektronické cigarety škodí také, navíc zatím není známo jak přesně
Velkým boomem se staly elektronické cigarety. Pokud by je kuřáci používali jako pomůcku při odvykání kouření, byla by to pravda. Spousta kuřáků ale prostě pouze přejde od normálních k elektronickým cigaretám a kouří dál.
Navíc nelze kontrolovat, kolik cigaret takto vykouří, takže spotřeba nikotinu může naopak vzrůst. To znamená, že i s elektronickými cigaretami je třeba zacházet opatrně.
19. Kouření je závislost, se kterou pomůže odborník na závislosti
Máte-li pocit, že nic z toho nezabírá a vaše vůle je příliš slabá, zkuste léčbu. Specializovaní lékaři vám mohou předepsat léky určené na léčbu závislosti na cigaretách a pomohou vám přestat kouřit (např. Bupropion, Varencilin).
Specialisté vás vyšetří a proberou s vámi konkrétně váš případ. Léčbu vám připraví na míru a budete pod kontrolu. I zde však musíte opravdu chtít.
20. Myslete pozitivně a neřešte cigaretou nervozitu
Pozitivní myšlení je důležité, ať už rozhodnete zhubnout, přestat kouřit, začít žít zdravěji, pravidelně cvičit. Na všechny tyto životně změny je potřeba dívat se jako na něco dobrého, ne jako na nutnost.
27Budete-li se k něčemu nutit, aniž byste to vnímali jako opravdu pozitivní věc nejen pro své zdraví, předem se odsoudíte k neúspěchu.
NEZAPOMÍNEJTE NA VNITŘNÍ OČISTU TĚLA. Zelené superpotraviny ve směsi Blendea SUPERGREENS podpoří vyplavování všech toxinů, těžkých kovů a odpadních látek z organismu.
Dobrý den, přestala jsem po padesáti letech kouřit ze dne na den. Není to hrdinství, prostě mi to začalo nedělat dobře. Je to 3 měsíce a necítím se vůbec dobře.Dýchání zatím nic moc ,málo spím, i když už je to trochu lepší. A nyní jsem začala mít závratě, musím si pomalu sednout z lehu, nepředklánět se a večer když si lehnu ,tak začnu mít v leže závratě- prostě se mi chvíli točí hlava. Na cigaretu chuť nemám, ale ty abstinenční příznaky mi vadí. Vždycky jsem si myslela,že ,,absťáky“ se týkají jen chuť na cigaretu. Je to horší. Možná jsem si měla kupovat nějaké berličky i když jsem ji nepotřebovala,abych přestala, ale nebyl by to pro tělo takový šok.Co říkáte?
Dobrý den,
věc je komplikovanější, a samozřejmě „pouhá chuť“ na cigaretu není ten nejhorší abstinenční příznak. Tělo je po 50ti letech na nikotinu těžce závislé. Bere jej jako součást každodenního života, proto se jej pořád dožaduje. Náhrady a berličky v podobě nikotinových žvýkaček, náplastí nebo sprejů nedoporučuji. Ty pomáhají pouze nekouřit, ale závislosti na nikotinu Vás nezbaví, protože jej samy obsahují. Jde tedy pouze o „substituci“ – náhradnou formu příjmu nikotinu. Reklamy slibují, že Vás tyto produkty zbaví závislosti na TABÁKU, ale ne nikotinu. Pořád jej doplňují a tím vlastně oslabují chuť na klasickou cigaretu.
Bohužel jde pouze o vydělávání na závislosti – kuřákům se předkládá další, mnohem dražší produkt, na kterém ale budou pořád závislí. Jde pouze o reklamu a prodej, ne o reálnou léčbu závislosti.
To, co je správné, je nekouřit vůbec a nesnažit se cigarety nijak nahradit jinými produkty. Potřebujete si zvyknout na život bez nich. Nyní jste na spravné cestě a pevnou vůli jednoznačně máte. To je základem pro odvykání.
Více sportujte, hýbejte se, najděte si koníčky, vyhýbejte se stresu, dobře a zdravě jezte. To jsou přirozené a zdravé možnosti, jak v mysli zablokovat myšlenky na cigarety a nikotin. Musíte tyto pocity vytěsnit. Čím déle vydržíte, tím vyšší bude šance, že to zvládnete napořád.
Já Vám přeji pevnou vůli i nadále a obdivuji Vaše zodpovědné rozhodnutí vzdát se kouření ze dne na den.
Přeji hezký den a pevné zdraví.
Víte, všechny ty návody až dvacetbodové mě připadají směšné. Podle mne stačí jediný bod, který zní okamžitě toho nechat. Poslyšte můj příběh.
Už letos přesně 50 let nekouřím. Začal jsem jako šestnáctiletý ještě na střední škole. Na vojnu jsem šel o 2 roky později po marném pokusu o vysoké studium. Ještě během končící vojny jsem se poptával po perspektivním zaměstnání. Vzali mne v Kancelářských strojích Brno do nově se tvořící instalační a servisní skupiny velkých sálových počítačů. V Praze jsme absolvovali školení na československý počítač ZPA600. Několik let jsme je instalovali u různých firem u nás i na Slovensku.
Některé firmy ( třeba Královopolská strojírna Brno) si mohly objednat počítač IBM360.
Vývoj v počítačích šel kupředu, zejména vývojáři v Sovětském svazu vytvořili řadu počítačů JSEP, což byla v podstatě kopie řady IBM. Ale začali je vyrábět a vozit k nám. Takže mnozí z instalačních skupin začali jezdit na školení na různá místa v Sovětském svazu, kde se vyráběly různé části počítače. Já jsem jezdil několikrát do výrobního závodu v Kazani, každá mise trvala 2-3 měsíce.
No a tam jsme měli oblíbenou restauraci AKČARLAK. A tam mne jednou strašně namíchnul jeden ( nevím či Rus nebo Tatar) přišel nenuceně k našemu stolu, usedl na něj a chtěl cigaretu. Když ji dostal, přišel znovu a chtěl ji zapálit. Což mne tak vytočilo, že jsem ten den típnul poslední cigaretu a zařekl se, že už to víckrát do huby nedám. Ten den byl 24 únor 1974.
Jak přestat kouřit ? Vyhodit cigarety a nechat si jen jednu. Ráno si udělám kávu a vemu tu jednu cigaretu a piji kafe a kouřím nezapálenou cigaretu.Rituál stejný,jen nevdechuji kouř a vůbec mi to nevadí.