Alergie – megapřehled pro obranu před alergeny

Krásný jarní den, sluníčko svítí, včeličky létají z jednoho kvítku na druhý a vy si na zápraží dřevěné chaty vychutnáváte právě upečené poctivé buchty, v druhé ruce sklenici s ještě teplým čerstvým mlékem. Pozorujete okolní krásně rozkvetlou horskou krajinku, o nohu se vám otírá koťátko a kousek přes zahradu na vás mává manžel s dětmi, kteří zrovna práší péřové peřiny.

To je ale idylka, co? Nebo vám vyskočila kopřivka, otekly oči a začala téct rýma jen po přečtení těchto řádků?

Každý alergik dobře ví, jak taková alergie dokáže potrápit a znepříjemnit i jinak velmi příjemné věci. Pojďme si ukázat, které alergie jsou nejčastější, jak vznikají a jestli je vůbec možné dát jim nadobro sbohem.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

alergie

Jak se alergie projevuje?

První setkání, reakce alergenu a imunitního systému, probíhá v kůži a sliznici. Nejčastější známkou alergie bývá lokální projev. Na alergii vás může upozornit například rýma, kýchání, škrábání v nose, slzení, štípání, opuchnutí a zarudnutí očí, kašel, vyrážky, zánět spojivek, ekzémy, kopřivka, otoky, ztížené dýchání nebo zvracení.

Alergie mohou způsobovat také bolesti hlavy zejména v oblastech čela a tváří, uší nebo zubů. Zejména potravinové alergie se mohou projevovat trávicími problémy, střídáním průjmů a zácep, nedostatkem vitamínů a minerálů, padáním vlasů, bolestmi kloubů a chronickou únavou.

Závažnějším, však naštěstí méně častým projevem alergie je anafylaktický šok. Anafylaktický šok nejčastěji způsobí bodnutí hmyzem (včelou nebo vosou) a je obzvlášť nebezpečný. Do pouhé 1 hodiny může způsobit dokonce i úmrtí.

Smrtící může být také Quinckeho edém v oblasti hrtanu či otok kořene jazyka při alergické reakci na určitou potravinu, kdy alergikovi hrozí smrt udušením. Neléčená alergie vás může nemile potrápit zhoršujícími se příznaky. Může vést k astma, ztrátě chuti i čichu.

příznaky alergie

Mírné projevy alergie jsou především nepříjemné

Životu nebezpečný anafylaktický šok

Nejsilnějším projevem alergie je život ohrožující anafylaktický šok. Okamžitě při něm volejte záchrannou službu 155 či 112 a podejte léky tlumící alergickou reakci. Nejčastěji vzniká po bodnutí hmyzem, u potravinových alergií (vyvolat ho můžou například arašídy, ryby, některá zelenina či ovoce) nebo při alergiích na léky (penicilin) či třeba dokonce i po barvení vlasů.

Při anafylaktickém šoku se cévy rozšíří tak, že srdce přestává být schopné pumpovat krev do oběhu, důležité orgány nejsou dostatečně prokrvovány a může dojít k jejich trvalému poškození. Vzniká už několik minut po styku s alergenem nebo později. Čím rychleji se příznaky alergie objeví, tím horší bývá průběh.

Předzvěstí šoku může být obyčejná kopřivka, zarudnutí a pálení pokožky, škrábání v krku, svědění kůže, otok víček, rtů a jazyka, potíže s dýcháním a polykáním, dráždivý kašel, nevolnost, zvracení, průjem, zmatenost a poruchy vědomí. K příznakům se může přidat bledá, chladná a opocená kůže, pocit žízně, zrychlené dýchání, špatně hmatatelný tep a bezvědomí. Vést může dokonce až ke smrti.

alergen arašídy

Pár buráků může mít pro alergika fatální následky

Proč tělo reaguje alergicky?

Imunitní systém je taková naše domobrana, chránící tělo proti škodlivinám. Jeho úkolem je dávat si pozor na cizorodé vetřelce a naučit se tolerovat látky neškodné či dokonce prospěšné. Když neškodné cizorodé látky mylně považuje za nebezpečné a škodlivé, rozvine se alergie. Látky, které by tělu vadit neměly, najednou vadí.

Jak alergie vzniká?

Alergie je přehnaná reakce imunitního systému na určitou látku neboli alergen, většinou biologického původu (protein). Běžně se vyskytují v našem okolí, za normálních okolností jsou neškodné a po proniknutí do organismu zdravého člověka nespouští jeho imunitní systém žádnou reakci. Sebemenší množství alergenu však u alergika vyvolá zvýšení citlivosti, a při dalším setkání tělo spustí alergickou reakci.

V poslední době počet alergiků stoupá a nějakou alergii má každý druhý Evropan. Nejčastějšími alergeny jsou pyl, prach, roztoči, plísně, některé potraviny, srst zvířat, bodnutí hmyzem či některé léky.

VĚDĚLI JSTE, že v jediném gramu prachu z matrace může být až 2000 roztočů?

Jak poznám, na co jsem alergický?

Zjistit, na co jste alergičtí, nemusí být jednoduché. Máte určité obtíže celý rok, celý den nebo třeba jen venku, nebo třeba po nějakém jídle či nápoji? Alergie se nevyplácí podceňovat a může se jich projevovat hned několik naráz.

Praktický lékař vás pošle k alergologovi, který vás vyšetří, zjistí, na co jste alergičtí. Zpravidla podle kožní reakce na předloktí, kam vám aplikuje zředěné alergeny, nebo přesněji z krve. Při problémech s dechem je provedena spirometrie. Poté stanoví ideální léčbu.

VIDEO: Co je to alergie?

Alergie lehce přeroste do horšího stavu

Když se alergie neléčí, může se zejména vlivem našeho zničeného životního prostředí a hektického životního stylu komplikovat. Zanedbaný alergický zánět organismus oslabuje, což se může projevit na častější nemocnosti.

Z alergické rýmy se může dokonce vyvinout i astma. Některé projevy alergie mohou opravdu samy zmizet – ale to jen z toho důvodu, že se alergický zánět přesune do jiné části těla.

Tělo si samo na alergeny nezvykne. Alergie bez léčby zmizí jen tehdy, když změníte svůj životní styl a alergenům se vyhnete. Pokud se alergie výrazně nezhoršuje a neztěžuje vám život, můžete vyzkoušet samoléčbu. Vyšetření u alergologa však nepodceňujte a vyhněte se tak zhoršování současné nemoci a vzniku nových alergií.

Jak souvisí alergie s psychikou?

Stejně jako u každého jiného onemocnění, s alergií souvisí také psychika. Relaxujte, sportujte, nepoužívejte chemickou kosmetiku a jezte zdravěji. Vaše tělo vám poděkuje a projeví se to také na vaší alergii.

diskuse alergie

diskuse alergie

diskuse alergie

Zkušenosti z diskuse na proalergiky.cz  

Léčba alergie rozhodně není jednoduchá ani rychlá

Základem je vždy upravit režim, prostředí, životosprávu a snaha alergenu se vyhnout.

Při některých lehčích formách alergií (například kašel nebo vyrážka) ani nemusíme k lékaři. Měli bychom si však být jistí, co nám alergii způsobuje a alergenu se důsledně vyhýbat. Řešení je to nejúčinnější, avšak jen málokdy možné. První pomocí u alergie může být volně prodejné antihistamikum.

Při astmatickém záchvatu, dušení či otoku hrdla však lékařskou pomoc vyhledejte okamžitě nebo volejte záchrannou službu.

Lidé, kteří si jsou svých potíží způsobovaných alergií vědomi, by u sebe měli vždy nosit odpovídající léky nebo inhalátor.

Alergie se dají léčit léky nebo vakcínami

Lékař vždy zohlední sílu účinku léčiva, typ alergie, věk pacienta i jeho zdravotní stav. Léčiva jsou dostupná v různých formách od tablet a roztoků pro orální užívání, kapek a sprejů do nosu a očí, až po injekce či gely na kopřivku.

Jedinou přímou léčbou alergie, nikoli jen symptomů, je imunoterapie

Při imunoterapii alergenovými vakcínami, která organismus otužuje 2 až 5 let, je nemocnému do těla injekčně nebo pod jazyk podávána postupně zvyšující se dávka alergenu. Zmírňuje nepříjemnosti, když se nemocný s alergenem opět setká, zabraňuje vzniku přecitlivělosti a brání dalším reakcím. Účinek sice není okamžitý, brzy se vám však může alespoň částečně ulevit.

Tento druh léčby se neobejde bez pravidelného docházení do ordinace a pozorování možné alergické reakce. U dětí nebývá imunoterapie běžně zahájena dříve než po pátých narozeninách.

Imunoterapie však není vhodná pro každého ani každý typ alergie. Nejčastěji se jí léčí sezónní alergická rýma, zánět spojivek, astma a alergie na roztoče, plísně, zvířata či hmyz. Může pomoci nejen se snížením inteznity projevů alergií, ale i finančních výdajů a to až o 41 %.

Imunoterapie před nebo v průběhu těhotenství může také snížit pravděpodobnost atopického ekzému, astmatu nebo potravinové alergie u vašeho potomka. Nedoporučuje se s ní však v těhotenství začínat. Pokud během léčby otěhotníte, v imunoterapii za pečlivého dohledu lékaře pokračovat můžete.

Léky proti alergiím mají dva typy účinků

Ani jedny léky však alergii neléčí, pouze potlačí nepříjemné symptomy.

  • Prvním typem léků na alergii jsou úlevové odstraňující akutní potíže. Tlumí alergickou reakci (antihistaminika) nebo uvolňují zúžené průdušky u astmatických záchvatů. K volně prodejným patří například Claritine, Xyzal, Zyrtec, Fenistil, Zenaro.
  • Druhé se používají při větších obtížích. Působí preventivně, zmírňují reakce imunitního systému, mají protizánětlivý účinek a léčí alergické záněty (kortikosteroidy, antileukotrieny a antihistaminika s imunomodulačním účinkem).

TIP: Claritine je nejznámějším volně dostupným lékem na zmírnění alergických projevů. Předpis nepotřebujete. 

claritine

Nejpoužívanějšími léky proti alergiím jsou antihistaminika

Antihistaminika ovlivňují samotný mechanismus vzniku alergie. Blokují histamin, který v těle spouští nepřiměřenou reakci imunitního systému na alergen. Při včasném zahájení léčby se alergie nemusí vůbec projevit.

Starší generace antihistaminik má více vedlejších účinků, berou se několikrát denně a dostanete je výhradně na předpis. U nás se předepisuje nejčastěji Dithiaden, Fenistil, Tavegyl a Prothazin. Protože prochází z krevního oběhu do mozkomíšního moku, ovlivňují nervové buňky a z toho plynou i vedlejší účinky. Často se při jejich užívání objevuje ospalost, sucho v ústech, zácpa, problémové močení a zejména u dětí noční můry a podráždění. Mají také tlumící efekt, který však může být výhodou u kožních alergických projevů, jako je například silné svědění atopického ekzému.

Antihistaminika druhé generace působí komplexněji, tlumí alergický zánět, mohou být také prevencí určitých dýchacích infekcí a u dětí mohou snížit genetický předpoklad pro vznik alergií. Účinek je rychlejší, delší a vedlejší účinky minimální.

TIP: Proti negativním příznakům intolerance histaminu můžete vyzkoušet histaminovou dietu, při které vyřadíte rizikové potraviny s jeho zvýšeným obsahem.

VIDEO: Jak vypadá alergologické vyšetření:

Některá antihistaminika druhé generace jsou volně prodejné léky na alergii

Volně prodejná antihistaminika by měla být užívána pouze v akutních případech, kdy se nemocný nemůže dostavit k lékaři a vždy přesně podle pokynů uvedených v příbalovém letáku. Pokud se příznaky do 3 dnů nezlepší, lékaře rozhodně vyhledejte.

Účinná látka loratanje v například lécích Claritine a Loratadin-ratiopharm pomáhá při akutní alergické rýmě, alergickém zánětu spojivek, s kopřivkou a svěděním.

Pozor však dejte především u onemocnění jater a alespoň telefonicky se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Mohou totiž zesilovat účinek přípravků působících na enzymy odpovědné za metabolismus v játrech.

Účinná látka Levocetirizin-dihydrochloridje v lécích Analergin Neo, Volnostin a Xyzal zlepšuje kopřivku a alergickou rýmu. Podobně účinná látka Cetirizinje v lécích Analergin, Letizen, Zodac a Zyrtec má silný účinek, můžete po ní ale být ospalí a účinnost je 2x menší.

Při závažných poruchách funkcí ledvin, potížemi s močením, epilepsií či zvýšeném riziku křečí užívání však léků s těmito dvěma účinnými látkami vždy konzultujte s lékařem nebo lékárníkem. Mějte na paměti také to, že v kombinaci s alkoholem nebo přípravky působícími na mozek můžou snižovat bdělost a výkonnost.

žena smrká

Při otravné alergické rýmě vám první pomocnou ruku podají léky, které bez předpisu koupíte v lékárně

Kdo by volně prodejné léky na alergii užívat neměl?

Volně prodejná antihistaminika obsahují mléčný cukr (monohydrát laktózy) a alergici na některý cukr by jejich užívání měli probrat prvně s lékařem. Těhotné a kojící ženy by se užívání těchto léků měly vyhnout úplně.

Přírodní léčba alergií

Alternativní léčitelství a přírodní terapeuti předpokládají, že alergie vznikají kvůli poškození jater a střev. Nestačí jen užívat léčivé rostliny a houby, ale výrazně upravit stravu a celkový životní styl.

Doporučuje se omezit příjem cukru, kravského mléka, alkoholu, lepku, chemikálií a zbytečně neužívat léky. Při snižování alergických projevů mohou pomoci také superpotraviny, jako je například spirulina.

TIP: Česká směs superpotravin Blendea SUPERGREENS obsahuje 20 % spiruliny. Posiluje imunitu a tělu dodává potřebné nutriční složky. blendea supergreens

Babské rady proti alergiím

U lehčích forem alergií můžete zkusit pomoc bylinkami. Alergii s nimi nejspíš sice nevyléčíte, ale můžete ulevit od od některých projevů.  I bylinky však mohou být alergenem, proto buďte vždy opatrní a malým dětem je raději vůbec nedávejte.

Jaké bylinky na alergie?

  • Světlík lékařský na mírnění nejhorších potíží: 3x denně pijeme čaj z natě světlíku, který připravíme když 1 lžičku světlíku spaříme 1 šálkem horké vody.
  • Yzop lékařský při senné rýmě: 3x denně pijeme čaj z natě yzopu lékařského, který připravíme když 1 lžičku yzopu spaříme šálkem horké vody. Tento čaj však není vhodný pro těhotné.
  • Tinktura z ostropeřce mariánského může pomoci játrům, které alergie oslabuje. Účinná může být také lesklokorka lesklá, žampion mandlový, choroš oříš, kopřiva dvoudomá či pupeny černého rybízu.

žampióny

S alergií pomůžou i chutné žampióny

Pomohou na alergie homeopatika?

Nikoliv. Homeopatika nejenom že nejsou léky, ale ani doplňky stravy se zvýšeným obsahem vybraných živin. Lidově jde pouze o cukrové kuličky nebo oslazenou vodu. Žádný léčebný nebo preventivní účinek nebyl nikdy potvrzený.

Homeopatika všeobecně neobsahují žádná léčiva ani jiné prospěšné látky. Jejich výrobci a prodejci nehezky zacházejí s lidskou důvěřivostí a nedostatkem relevantních informací.

Pokud vám bude kdokoliv homeopatika doporučovat jako účinnou a pro vás vhodnou léčbu, nenechte se uvést do omylu a neplýtvejte svými penězi. Homeopatika ještě nikomu nikdy nepomohla.

PŘIKLÁDÁM několik článků o zbytečnosti homeopatik a špinavých hrách jejich prodejců: 

Pokud to není alergie, co jiného to může být?

Rýmu nemusí spouštět jen alergie nebo nachlazení, ale také takzvaná vazomotorická rýma. Způsobit ji může například změna počasí, smog, horká voda, kořeněné jídlo i třeba aspirin. Na rozdíl od alergické rýmy by vás neměl svědit nos, pálit a slzet oči, ani škrábat v krku.

Alergie je podobná také třeba potravinové intoleranci. Ta je však poruchou metabolismu, nikoli imunitního systému. Například při alergii na mléko musíte mléko z jídelníčku vyřadit úplně, při laktózové intoleranci je leckdy stačí vyměnit za kysané mléčné výrobky nebo konzumovat mléčné výrobky se sníženým obsahem laktózy.

Důvodem bolestí hlavy mohou být i alergie. Častěji se však jedná o migrénu.

VĚDĚLI JSTE, že někteří lidé jsou alergičtí dokonce třeba i na cvičení nebo peníze

Alergie nejčastěji vznikají u dětí

Alergie se poprvé projeví většinou už v dětském věku. Později se projevy mohou zmírnit, někdy dokonce zmizí úplně, ale ve stáří se občas zase objeví. Někdy se ale alergie poprvé objeví až na stará kolena.

Alergie se nevyhýbají žádné věkové skupině. Lidé různého stáří jsou však citlivější na různé alergeny a mívají odlišné komplikace.

Vznik alergie v těhotenství

V těhotenství se některé alergie mohou objevit jako reakce na oslabený imunitní systém. Některým ženám alergie po porodu zmizí, jiným už zůstane.

alergická těhotná žena s dcerou

Čekání miminka je pro ženu často to nejkrásnější ale i nejnáročnější období

Některé alergie mohou být dědičné

Pokud jsou alergičtí oba rodiče, dítě má až 80% šanci, že se u něj také objeví. Když je alergický pouze jeden z rodičů, snižuje se šance na polovinu. Na vznik alergie u dětí má vliv dokonce i to, jestli je alergická babička s dědečkem.

U alergického tatínka jsou šance rizika alergii podědit 4x nižší než u alergické maminky. Po rodičích však do vínku nedostáváme konkrétní typ alergie, pouze vyšší pravděpodobnost k jejímu rozvoji.

Nejzřetelnější dědičný výskyt je u atopie (atopický ekzém, pylová alergie a alergické astma).

Důležitější roli než dědičnost při alergii hrají vnější vlivy

Bez genetické zátěže je riziko alergie asi u 20 % dětské populace, objevit se však může kdykoli v průběhu dětství i dospělosti.

Jakto, že za posledních 20 let počet alergiků stoupl téměř 2x? Vědci zatím nemají zcela jasno, ale nárůst alergiků přisuzují změnám životního stylu. V našem okolí se rapidně snížilo množství infekčních podnětů – skoro všichni máme přístup k čisté pitné vodě, jíme téměř sterilní potraviny a jsme naočkovaní.

Přibývá však podnětů, na které naše tělo není připravené – obklopujeme se například roztoči z domácích mazlíčků, různými chemickými látkami, cizokrajnými rostlinami a cigaretovým kouřem.

Prevence alergií a snižování jejich příznaků

Prevencí alergií může být čistší vzduch u vás doma. Následující doporučení platí zejména pro alergiky, ale nejen pro ně: Doporučuje se častěji větrat, omezit zdroje znečištění a pořídit si čističku vzduchu.

Pozor však na větrání při pylových alergiích – zejména během jarních měsíců si raději doma i v autě pusťte klimatizaci nebo okna vybavte protipylovými sítěmi. Silně alergičtí lidé by sebou nejlépe na viditelném místě měli nosit průkaz alergika.

Třetinu života strávíme v ložnicích

S likvidací roztočů je proto vhodné začít právě tam. Zbavte se koberců a čalouněných nábytků. Pořiďte si speciální bariérové ložní prádlo a ideálně jednou týdeň jej vyperte na 60 °C, klasické péřové peřiny a polštáře vyměňte za syntetické. Pomoci mohou také odvlhčovače vzduchu a čističky vzduchu. Filtry na nich však pravidelně měňte.

rodina v posteli bez roztočů a alergenů

Čistá postel je základem pro spokojený život s alergií i bez ní

Alergie nezpůsobuje srst, ale sliny a šupinky kůže koček a psů

U hlodavců pak alergeny z jejich moči. Jestli vaše má váš čtyřnohý kamarád chlupy nebo ne, není rozhodující. Žádné zvíře není hypoalergenní”. Do ložnice byste jej neměli pouštět nikdy. Pokud používáte zvlhčovač vzduchu, dbejte na správné užívání (alergici by jeho vhodnost měli konzultovat s lékařem).

Pravidelně a důkladně uklízejte, nejen pokud máte domácího mazlíčka. Zbytečně neviřte prach uklízením na sucho a raději si hadr namočte. Ujistěte se, že je váš vysavač vybavený HEPA filtrem pohlcujícím i ty nejmenší částečky prachu a alergenů nebo dvouvrstvým sáčkem. Při vysávání můžete využít také dýchací masku.

TIP: Dům si nechte zkontrolovat také proti švábům. Jejich trus je hlavním spouštěčem astmatu.

Léčbu alergie v těhotenství a při kojení nepřerušujte, ale poraďte se s alergologem

V těhotenství se alergenům snažte vyhýbat. Mezi nejběžnější spouštěče alergií u malých dětí bývají ořechy, buráky, kravské mléko, vejce, sója, pšenice, ryby a mořské plody. Vyhýbáním se těmto potravinám v těhotenství nebo během kojení však riziko alergie nesnížíte. Rozhodně se však vyhněte tabákovému kouři, který zvyšuje riziko rozvoje astmatu a onemocnění dýchacích cest.

V předcházení alergiím je důležité kojit alespoň do půl roku dítěte. Obohacování jídelníčku miminka o pevnou stravu však příliš neoddalujte. Nejdříve bezpečnější potraviny a později rizikové alergeny, postupně jednu po druhé. Snadno tak odhalíte, co případnou nepříjemnou alergickou reakci zavinilo.

Vzniku přecitlivělosti můžete předejít také eliminací roztočů, kteří s námi v domácnostech běžně bydlí. Minimálně v dětských pokojích používejte alergeny neprostupné ložní prádlo a perte jej každý týden v horké vodě, nepoužívejte koberce a čalouněný nábytek.

alergický kluk se psem

Existují překvapivé teorie, že nebezpečí vzniku alergií snižuje přítomnost psa nebo kočky v domácnosti

Kvůli alergii nepřestávejte sportovat

Například astma může fyzická zátěž zhoršovat. Tělesné aktivitě by se ale astmatici vyhýbat rozhodně neměli. Je však nezbytné dodržovat některá pravidla, jako například delší protahování, spíše indoorové aktivity během pylové sezóny, léčebný sprej vždy pro jistotu po ruce a konzultace s lékařem. Doporučováno bývá nejčastěji plavání, jízda na kole a míčové sporty.

Alergické astma

Astma je chronický zánět dýchacích cest. Přijít může kdykoli, zpravidla u dětí, dospělí však nejsou výjimkou. Nejčastějším spouštěčem jsou právě alergie na roztoče, plísně, zvířata nebo pyl, rozhodně ne však vždy.

Příznaky bývá kašel a námahová dušnost provázená pískoty. Stav se může zhoršit a vést až k záchvatu. Při záchvatu se obvykle používá úlevový sprej, dlouhodobý zánět na průduškách léčí kortikoidy. Pokud inhalační lék po ruce při záchvatu nemáte, volejte sanitku. Astma zcela vyléčit nelze, správná léčba však může ulevit natolik, že se zcela zdrávi budete alespoň cítit.

inhalátor pro astmatiky

Astmatik se bez inhalátoru neobejte

Pylový kalendář

Pyl a další alergeny ovzduší ve většině evropských zemí monitoruje Pylová informační služba. Doporučení na daná období můžete sledovat v mobilní aplikaci nebo dostávat týdenní předpověď pomocí SMS či mailu.

pylový kalendář

Kdy kvetou nejznámější stromy, byliny a trávy? Podívejte se do přehledného kalendáře Pylové informační služby.

DÁLE ČTĚTE: 20 najčastějších alergií v Čechách a metody léčby a prevence

5/5 - (2 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..