Alergie na pyl – 8 babských rad a 17 preventivních tipů

Jaro i léto pro vás vždy znamenalo útrapy a místo příjemných slunečních paprsků vás šimrají otravné pyly v nose. Na líčení jste už raději rezignovala a jedinou ozdobou vašeho obličeje se teď stává kapesník a rudé opuchlé oči. Romantické scény z filmů, kde tajemný ctitel zasypává svou milovanou květinami, jsou pro vás hororem.

Vždy je to to samé, nakoupit nějaké volně prodejné léky a pořádnou zásobu kapesníků. U alergologa jste sice kdysi byla, ale teď už ani nevíte, jak vypadá. Vždyť to trvá jen část roku, trápí to kde koho a brzo to snad zase na chvíli skončí …

Věděla jste však, že v třetině případů se z obyčejné alergické rýmy může vyvinout astma? Chcete se pylové alergie navždy zbavit? Přečtěte si odpovědi na nejčastějších 11 otázek, které jste si o pylové alergii kdy kladla a začněte si život konečně užívat bez strachu vůbec se nadechnout.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

alergie na pyl

 

Jak se alergie na pyl projevuje?

Nejčastějším projevem alergie na pyl je takzvaná senná rýma, neboli sezónní alergická rýma. Poznáme ji hlavně podle kýchání 10 – 30x za sebou, tvorby vodnatého hlenu oteklé nosní sliznice, pocitu ucpaného a svědivého nosu a rýmy. Aby toho nebylo už tak dost, obvykle se ještě přidá alergický zánět očních spojivek doprovázený nepříjemným slzením, pálením a svěděním očí.

Mezi další projevy pylové alergie patří svědění v ústech, krku nebo uších, problémy s polykáním, snížená chuť k jídlu, ekzémová vyrážka především na hlavě, podkolenních a loketních jamkách, spánkové potíže, nespavost, pocit únavy, zvýšená teplota nebo bolest hlavy způsobená ucpáním nosu. Časté jsou také záchvaty kašle, které se mohou projevit i jako nezadržitelný astmatický záchvat.

 

VIDEO: Podívejte se, jak zjednodušeně funguje senná rýma.

 

Proč alergie na pyl vzniká?

Alergie na pyl, neboli polinóza, patří k nejběžnějším dýchacím onemocněním, a je jednou z nejčastějších alergií vůbec. Volně poletující pyl trav, bylin a dřevin se usazuje na kůži, v očích, nose a průduškách.

Pyly různých rostlin se šíří vzduchem. Pro zdravého člověka jsou zcela neškodné. Organismus alergika však reaguje, jako by se jednalo o nebezpečnou infekci. Látky vyvolávající alergickou reakci bývají označovány jako alergeny. Na vzniku alergie mají svůj podíl špatné stravovací návyky, stav ovzduší i stres.

matka s dítětem

Počet alergiků na pyl stále stoupá. Na vině může být věk matky při narození dítěte i zvyšující se počet císařských řezů, kdy miminko při porodu neprojde mikrobiálním poševním prosředím.

 

Kdy se alergie na pyl nejčastěji objevuje?

Alergie na pyl se projevuje pouze v reprodukční fázi rostlin, kdy kvetou. Pylová sezóna u nás v Česku trvá přibližně od půlky března do konce září. Pylová alergie se může projevit už při koncentraci 10 – 20 pylových zrnek na 1 m3.

Množství pylu se liší zejména podle počasí. Ani v zimě však není zaručeno, že budete mít „konečně pokoj”. Většina nemocných je alergická na několik druhů pylů. Citlivě mohou reagovat také na některé potraviny obsahující podobné proteiny. Typickým příkladem takové “zkřížené alergie” je alergie na pyl břízy a jablka.

 

VIDEO: Prohlédněte si zblízka pyl třešní.

 

Není to alergie na pyl. Co by to mohlo být?

Sezónní alergická rýma nemusí vždy značit jen alergii na pyl. Může být prvním projevem celoroční alergie na zvířata nebo roztoče. Může být také jedním z příznaků jiného alergického onemocnění, jako je například astma.

 

Dá se pylové alergie zbavit nebo se s ní musím naučit žít?

Alergie se nejčastěji poprvé objeví už v dětství nebo dospívání, ale i kdykoli v průběhu života. V současnosti je jedinou opravdovou léčbou alergie imunoterapie, bylinky i léky pouze potlačí symptomy. Sama nezmizí.

 

TIP: Při alergii na pyl je nutný častější a důkladnější úklid. Věděli jste ale, že bežné uklízecí prostředky jsou ta nejtoxičtější věc vaší domácnosti? Sice skvěle čistí, ale zbytky zůstávají na povrchu a ve vzduchu. Čistěte účinně, avšak bez nežádoucích účinků. Třeba s univerzálním čističem Sonett vhodným i pro alergiky a lidi s tou nejcitlivější pokožkou.

Sonett Univerzální čistič Sensitive (500 ml)

 

 

Můžu si nějak pomoct sám?

Lehčí případy pylové alergie léčit můžete i sami doma. Vždy však nejdříve konzultujte svůj stav s lékařem.

Důsledně se vyhýbejte alergenu a využijte léčivou sílu přírodních bylinek a potravin. Pomůžou téměř všechny se silným antioxidačním a protizánětlivým účinkem. Zaměřte se tedy zejména na bylinky a potraviny s vysokým obsahem vitamínu C, A, kyseliny pantothenové a bioflavoniodem quercetinem.

 

8 babských rad o co obohatit jídelníček během alergie

  1. Dopřejte svému tělu dávku nejsilnějšího antialergenu, kterým je, pro některé možná nečekaně – žampion.
  2. V lékárně můžete sehnat i rozličné doplňky stravy ze žampionů a černého kmínu nebo i protialergické žvýkačky
  3. vitamín C (citrusové plody, mango, brokolice, špenát)
  4. bromelin (ananas)
  5. vápník a hořčík (luštěniny, mák, ořechy, tvrdý sýr, mořské řasy)
  6. med – pozor však na medy z rostlin, na které máte alergii
  7. quercetin (čerstvá cibule)
  8. omega-3 mastné kyseliny (tučnější ryby, rybí olej – pokud nemáte právě alergii na ryby)

ovoce

Nejen při pylové alergii si pravidelně dopřávejte pořádnou dávku ovoce. Pozor však na „zkříženou alergii“

 

17 tipů, jak se pylům vyhnout

Při léčbě je zásadní vyhnout se alergenu. Zcela se pylům vyhnout je však nemožné, vzduchem se přenáší i na velké vzdálenosti.

  1. Preventivním opatřením je nechodit na procházky přírodou při suchém a větrném počasí. Vyhněte se loukám a okrajům lesů.
  2. Ráno a po dešti bývá pylů ve vzduchu nejméně.
  3. Nejméně pylu bývá v zalesněných údolích, kolem potoků, rybníků a řek s písčitým či kamenným dnem.
  4. Sledujte předpověď alergenů ve vzduchu a v případě velkého množství pokud možno vůbec nevycházejte ven.
  5. Pokud větráte, filtrujte pyl závěsem nebo si pořiďte speciální pylovou síť do okna doma i v autě.
  6. Po návratu z přírody si vždy umyjte obličej a před ulehnutím si umývejte také vlasy, ve kterých se pyl drží.
  7. Po procházce nezapomeňte vykoupat i vašeho pejska.
  8. Důležitý je také častější a důkladnější úklid.
  9. Zvažte také koupi čističky vzduchu.
  10. Prospěje vám dovolená u moře nebo v horách vyšší nadmořské výšky. Zkuste si ji naplánovat na tu část roku, kdy vás alergie sužuje nejvíce.
  11. V těhotenství nekuřte a plně kojte do 4. – 6. měsíce dítěte.
  12. Relaxujte a vyhýbejte se stresu.
  13. Pravidelně si proplachujte nos například solným roztokem, mořskou vodou nebo Vincentkou.
  14. Pro případ nečekané alergické reakce by rozhodně v žádné lékárničce neměly chybět některé z volně prodejných léků proti alergiím.
  15. Pořiďte si kvalitní, vzduchotěsný vysavač s HEPA filtrem, který zadrží i tu nejminiaturnější částečku.
  16. Posilte svůj imunitní systém extra dávkou kvalitního spánku i živin. Pokud budete unavení, symptomy se mohou zhoršit.
  17. Opratře si antialergické ložní prádlo perte jej každý týden alespoň na 60 °C.

 

Existuje nějaký volně prodejný lék nebo doplněk, který mi od pylové alergie uleví?

Příznaky pylové alergie zmírníte i volně prodejnými léky, u kterých však vždy bezpodmínečně dodržte informace z příbalového letáku nebo užívání konzultujte s lékařem.

 

Pomůžou s alergiemi homeopatika?

Bohužel vůbec. „Homeopatie jako lék nefunguje, tedy její aktivní provozování jde v mravním slova smyslu pokládat za podvod. Máme k tomu dostatek přímých i nepřímých důkazů,“ říká místopředseda českého klubu skeptiků Sisyfos pro medicínu Jaromír Šrámek pro lidovky.cz.

Při alergickém zánětu spojivek můžou být první pomocí například oční kapky Livostin, při senné rýmě tablety Analergin a Xyzal, roztoky Zyrtec, Fenistil a Zodac nebo nosní spreje Otrivin či Allergodil.

Alergické záchvaty vyžadují alergologa vždy. Alergeny do těla pronikají i pokožkou, těžcí alergici by se proto měli natírat antialergickými krémy a emulzemi.

 

Kdo mi s pylovou alergií pomůže?

Alergii na pyl potvrdí a léčí alergolog. Jeho návštěvu neodkládejte. Vyšetření nebolí a není traumatizující.

Jak vyšetření probíhá? Lékař si s vámi první popovídá, aby zjistil, jaké alergie máte vy nebo vaši příbuzní, jaké máte příznaky a v jakém prostředí žijete. Poté vám vyšetří dech a provede kožní testy (na vnitřní stranu předloktí aplikuje kapičky podezřelých alergenů). K přesnější diagnóze může využít také vyšetření z krve.

Prvním krokem je vyhnout se alergenu. Dalším krokem jsou léky tlumící alergickou reakci a léky působící jako prevence léčící alergický zánět (nejčastěji antihistaminika, steroidní nosní sprej nebo kortikoid v čípku).

Možná je také imunoterapie alergenovými vakcínami neboli hyposenzibilizace na bázi očkování. Pacientovi je 2 až 5 let podávána zvyšující se dávka určitého alergenu. Organismus si pomalinku zvyká a příznaky alergie jsou postupně odstraněny.

doktor

Návštěva alergologa není nic nepříjemného ani bolestivého

 

Co se stane, když budu pylovou alergii brát na lehkou váhu?

Sezónní alergická rýma značně znepříjemňuje běžný život. Často se při ní vyskytuje také zánět dutin, spánková apnoe (zástava dechu) a infekce uší. Negativně ovlivňuje také spánek, všední aktivity, soustředění, výkonnost a celkovou pohodu. Zejména u mladších ročníků může nepříznivě ovlivnit také schopnost učení. Alergii zhoršuje stres. Pacient by měl při každé nové vyrážce či jiné změně zdravotního stavu vždy informovat svého lékaře.

dreamly

Alergická rýma není neléčitelná, avšak často bohužel podceňovaná. Při nedostatečné léčbě se zhoršuje. U pacientů s alergickou rýmou je 3,5x vyšší riziko vzniku astmatu. Nedostatečné léčení alergie může zapříčinit ztrátu chuti, čichu nebo zánět vedlejších nosních dutin. S neléčenou alergií se zvyšuje také riziko dalších alergií a vážnějších reakcí na alergeny.

 

Co je příčinou pylové alergie?

Příčinou pylové alergie je pyl z květů rostlin – trav, bylin i dřevin.

Z dřevin jsou alergenem nejčastěji bříza, habr, jírovec, dub, cypřiš, javor, jasan, buk, kaštan, olše, vrba, ořešák, líska, olivovník, jilm, topol, platan a lípa. V ovzduší poletují hlavně na jaře.

V létě má ve vzduchu převahu pyl trav: zejména strhy kostřavy, kukuřice, lipnice, bojínku, rákosu a psárky.

A z bylin pelyněk, řepka, hořčice, tolice vojtěška, drnavec, jitrocel, ambrozie nebo jetel. Tyto plevely kvetou hlavně na podzim.

včela

Alergenem může být také med z rostlin, na které jste přecitlivělí

 

Jak zjistím, kdy co kvete?

Pylová informační služba alergikům na pyl pomáhá ve většině evropských zemí. Sleduje obsah pylu a dalších alergenů ve vzduchu. U nás byla založena roku 1992 a situaci ovzduší sleduje 12 pylových stanic po celé ČR. Pylová služba každý týden zveřejňuje aktuální stav a předpověď na nejbližší období. Situaci můžete sledovat na webu, nebo předpověď odebírat pomocí SMS a mailu. Na váš chytrý telefon si můžete nainstalovat také aplikaci.

Kdy kvetou nejznámější byliny, dřeviny a trávy? Prohlédněte si praktický pylový kalendář Alergologicko-imunologické ambulance pro děti Ostrava.

pylový kalendář

pylový kalendář

pylový kalendář

Na sezonu různých pylů vás upozorní i váš alergolog

 

Může pylovou alergií trpět moje miminko nebo pes?

Alergie na pyl se může objevit i v těhotenství, u dětí a zvířat (například psů, koček i koní).

 

Pylová alergie a těhotenství

Pokud jste na některý alergen přecitlivělá, těhotenství tuto skutečnost nijak nemění. Rozhodně léčbu během těhotenství nepřerušujte. Neriskujte však a proberte léčbu s lékařem, který vám léčbu kvůli možným nežádoucím účinkům upraví. Pozor si dejte především na volně prodejné léky.

Pamatujte, že děti kuřaček jsou k alergiím mnohonásobně náchylnější a kouřit přestaňte už několik měsíců před plánovaným početím. Těhotenství si zkuste naplánovat tak, aby 1. trimestr proběhl v létě nebo zimě, kdy je alergenů nejméně. Až začne pylová sezóna, můžete pak protialergické léky po konzultaci s odborníkem bez obav žívat.

těhotná žena

Hormony spojené s čekáním miminka mohou ale nemusí alergii na pyl individuálně zhoršit nebo zlepšit

Alergie na pyl u dětí

Alergie se u dětí objevují už mezi 6. měsícem a 4. rokem života. Nejdříve potravinové, později inhalační, mezi které patří i alergie na pyl. Už v batolecím věku se může objevit alergická rýma. Miminko svědí nosík, kýchá, má vodnatý soplík a ucpaný nos. Oči mohou být zarudnuté, slzit a svědit. Nepodceňujte ji! Dítě může ztratit čich nebo onemocnět astmatem.

TIP: V tabulce najdete odkazy na alergologické ambulance v krajských městech ČR. Pokud vám není dobře, objednejte se na vyšetření. 

Alergologie Praha s.r.o. MUDr. Martina HeroldováKrátká 2440/13, Vinohrady, Praha 10, 100 00, 274 776 155
Alergologie Brno, Ordinace Charbulova telefon: 511 112 593, 606 088 116, e-mail: info@alergologie-brno.cz
Poliklinika Sever, České Budějovice MUDr. Mrázová Lucie,  Mobil: +420 733 224 288, E-mail: alergologie.mrazova@seznam.cz

Ústav klinické imunologie a alergologie, Hradec Králové

Rychlý kontakt (ústředna) +420 495 831 111

Ústav imunulogie a alergologie – FN Plzeň

Kontakt na ambulanci: tel. 377 103 387
Alergologie a klinická imunologie Ostrava, poliklinika Hrabůvka Telefon: 595 703 335
FN Olomouc – Oddělení alergologie a klinické imunologie Telefon: 588 443 244

Alergologicko – imunologická ambulance Zlín

Telefon: 577 645 223

Karlovarské imunologické centrum s.r.o., Karlovy Vary

Tel.: 602 767 618, e-mail: david.hepnar@labin.cz

Ambulance alergologie a klinické imunologie, Ústí nad Labem

Tel: 475 207 696

 

Pylová alergie u psů a koček

Pylové alergie se nevyhýbají ani našim domácím mazlíčkům. Pejsci a kočičky však nezačnou smrkat, spíše se u nich objeví atopická dermatitida. Hlavním příznakem bývá svědění zejména na hlavě, v meziprstí, podpaží a konečníku. Zvíře si místa olizuje, škrábe  a vykusuje si srst z čehož se můžou vyvinout bakteriální, kvasinkové záněty a zánět zvukovodu.

Alergeny se dají zjistit vyšetřením krve. Alergie na pyl sama nezmizí u lidí ani zvířat. Pomoci můžou koupele a podávání nenasycených mastných kyselin obsažených v brutnáku nebo lososovém oleji.

jack russel

Na alergie je náchylnější jack russel, teriér, westík, boxer, šarpej, buldok, bostonek a zlatý retrívr

 

Nebojte se nadechnout z plných plic

Pylová alergie je sice nepříjemná, jejími příznaky se však nemusíte nechat sužovat do nekonečna. Nepodceňujte ji a navždy se s ní rozlučte. Buďte zdravá, krásná celý rok a neděstese se od přítele dostat plnou náruč květin.

DÁLE ČTĚTE: 20 nejčastějších alergií v Čechách.

 

5/5 - (4 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..