BISFENOL A je všude kolem a ničí naše zdraví

Neustále jsme vystavení vlivu nejrůznějších chemických látek. Nachází se těměř ve všech předmětech denního použití. V potravinách, v nábytku, v elektronice a vůbec ve všem, co používáme, jíme a dotýkáme se.

Při používání výrobků se tyto látky uvolňují a dostávají se tam, kde by končit neměly – do celého našeho těla. Můžete si být 100% jistí, že i ve vaší domácnosti se nachází minimálně jedna z velmi nebezpečných a toxických chemických látek, které ohrožují naše životní prostředí a zdraví – Bisfenol A (BPA). Nejvíce ohroženy jsou kojenci a malé děti.

PROČ VLASTNĚ VARUJEME PŘED BISFENOLEM? Na blogu máme sekci Recenze smoothie mixérů. Levné mixéry bisfenol obsahují, ty kvalitní nikoliv. Pokud tedy hledáte bezpečný smoothie mixér, určitě si vyberte z našeho seznamu těch bez bisfenolu. Sebe a svou rodinu ochráníte před nebezpečnou chemikálií.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Bisfenol A – nebezpečná chemikálie, která škodí všemu živému a nachází se všude kolem

Bisfenol A se používá při výrobě polykarbonátových plastů a epoxidové pryskyřice. Plastové výrobky jsou přitom běžnou součástí našich každodenních životů. A s nimi bohužel i nebezpečný Bisfenol.

Najdeme jej všude – v plastových lahvích na balenou vodu, v potravinových boxech, v plastových hračkách a kojeneckých lahvích, v nádobí vyrobeném z plastu, v plechovkách a konzervách, ale i v elektrickém a elektronickém vybavení, jako například plastové nádobí, stolní mixéry a zubní výplně.

plastové výrobky s bisfenolem

Kojenecké lahve nesmí BPA obsahovat. Zákony a hlavně kontroly ale nejsou vždy tak přísné, jak by měly

SCHVÁLNĚ SE ZAMYSLETE: Kolik plastových výrobků projde za den vašima rukama? Kolik z nich dáváte dětem na hraní? Co všechno dávají do úst? Neprojde den, kdy by dítě nepřišlo do kontaktu s bisfenolem. Při nákupech vždy kontrolujte, zda zboží obsahuje některé bezpečnostní logo. 

bisfenol free

Jak snížit ohrožení lidského zdraví BPA?

bisfenol

Značení bisfenolu

Eliminovat kontakt s touto velmi nebezpečnou látkou je téměř nemožné. Plastové a další výrobky, které Bisfenol neboli BPA obsahují, se nachází všude kolem nás. Můžeme se však alespoň pokusit omezit používání nejznámějších zdrojů, jako jsou plastové nádoby na nápoje a jídlo, konzervy a plechovky či účtenky ze supermarketů.

Z tvrdého plastu jsou oblíbené plastové nádoby, které se používají k uskladňování a ohřívání potravin. Při dlouhodobém používání plastového nádobí dochází k uvolňování BPA do jídla a to zejména při jejich zahřívání. Nikdy neohřívejte jídlo v plastových nádobách a nikdy nepijte horké nápoje z plastových obalů!

Pro zdraví celé své rodiny uděláte nejlépe, pokud od dnešku přestanete:

  • Ohřívat jídlo v mikrovlnné troubě v plastových nádobách
  • Lít horké tekutiny rovnou do plastových nádob
  • Mýt plasty v myčce nádobí
  • Nepoužívat staré plastové spojenecké či jiné lahve a nádobí
  • Během těhotenství a u malých dětí omezte konzumaci potravin z konzerv a plechovek

KUPUJTE JINÉ OBALY: Vhodnější, než plastové nádoby, jsou nádoby z nerezu, skla nebo voskované papírové krabičky.

Odmítejte účtenky v obchodech

Bisfenol A nachází účtenkách vyrobených z tzv. termopapíru, který brání vymazání vyčištěných údajů. Některé pokladní účtenky však obsahují až dvojnásobné množství doporučeného maximálního denního limitu BPA.

Je-li to možné, účtenky v obchodě odmítněte. Pokud to možné není, dejte na naše rady:

  • Účtenky nikdy nedávejte dětem do rukou
  • Nevhazujte účtenky do recyklovaného odpadu
  • Po manipulaci s účtenkou si důkladně umyjte ruce, obzvláště před přípravou a konzumací jídla

VIDEO: Endokrinní disruptory – látky narušující hormonální systém

Nebezpečné účinky BPA na zdraví lidí

Bisfenol A je syntetický estrogen napodobující hormony v lidském těle. Jeho riziky se zabývá více než 100 nezávislých studií po celém světě, jejichž výsledky dokazují, že BPA způsobuje řadu zdravotních problémů a to i v malých dávkách. To jsou přesně ty malinké, ale každodenní dávky, kterým se nedá vyhnout. 

Podle odborníků největší nebezpečí spočívá v negativním vlivu BPA na vývoj plodu v těhotenství a na zdraví novorozenců a malých dětí. Jejich nedostatečně vyvinutý organismus není schopen vyloučit tuto nebezpečnou látku stejně rychle jako dospělý. To však neznamená, že organismus dospělého člověka není touto chemickou látkou ohrožený.

Bisfenol A se z produktů, které jej obsahují, dostává do lidské moči, krve, mateřského mléka a prostřednictvím pupečníkové krve a do těla dosud nenarozených dětí.

Proerecta WOMEN

Prokázané zdravotní rizika BPA:

  • Narušení normální hladiny hormonu v lidském těle
  • >Ohrožení endokrinního systému, vývoje plodu, miminek a malých dětí
  • U dětí vyvolává hyperaktivitu, problémy s pozornosti a zvýšenou náchylnosti užívání návykových látek
  • Snižuje mužské sexuální funkce a způsobuje problémy s erekcí a ejakulací
  • Pravděpodobný vliv na změnu chování u dětí a na lidský mozek
  • Zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu, varlat či prostaty a následné odolnosti vůči chemoterapii
  • Negativní vliv na srdce – u dospělých s vyšší úrovni BPA v těle byl zaznamenán vyšší výskyt srdečních chorob
  • Souvislost se vznikem obezity, diabetes, astma a dalších nemocí
miminko

Bisfenol A nejvíce ohrožuje nenarozené děti a malá miminka, jejich organismus je velmi citlivý

Snaha o zákaz bisfenolu v předmětech denní potřeby

VÍTE, ŽE proti používání BPA vedla rozsáhlou kampaň organizace Greenpeace podporovaná mnoha vědci a lékaři? Společně se jim podařilo přimět Evropskou komisi, aby tuto toxickou látku prozkoumala blíže a uznala její rizika alespoň pro dětský organismus.

Od 1. března 2011 byla zakázána výroba a od 1. června 2011 i prodej kojeneckých lahví, při jejichž výrobě byla použita BPA. Evropskou unii předběhla Kanada, která BPA v kojeneckých lahví zakázala již v roce 2008.

Kanadu následovaly Dánsko a Francie. Některé státy USA dokonce zákaz rozšířily i na další produkty s obsahem BPA. Kalifornie dokonce Bisfenol A přidala na seznam látek, které jsou karcinogenní nebo naruší hormonální rovnováhu.Více se dočtete v článku Bisfenol A – skryté, všudypřítomné nebezpečí.

Kde všude se zdraví nebezpečný Bisfenol A nachází?

Bisfenol A se používá v potravinářském průmyslu, v medicíně, v elektronice, ve stavebnictví a dalších průmyslových odvětvích, jejichž produkty používáme dennodenně. Ne zrovna bezvýznamné množství toxického Bisfenolu A bylo naměřeno nejen v domácnostech, ale také v životním prostředí – v ovzduší, v řekách i v pitné vodě.

Kde všude Bisfenol najdeme?

  • Nádoby na tekutiny
  • Dózy na potraviny
  • Kojenecké  a dětské láhve
  • Plastové sáčky
  • Dětské plastové hračky
  • Nosiče CD a DVD
  • Kempingové příbory a nádobí
  • Sportovní vybavení
  • Vodovodní potrubí
  • Víčka od lahví, vnitřní stěny konzerv a plechovek na potraviny – BPA brání rezavění
  • Termopapír – platební karty, účtenky, autobusové a vlakové jízdenky, potvrzení bankomatech apod.

EKOTIP: ZDE si přečtěte užitečný rozhovor s Ing. Čerevkovou z Ekosáčky.cz, a ideálně si několik ekologických sáčků hned objednejte.

Šetřit prostředí i peníze můžete začít hned zítra. 

výrobky s obsahem BPA

Bisfenol A obsahují obyčejné plastové lahve, konzervy a plechovky

Podle vědců jsou největším zdrojem BPA potraviny, do nichž se tato látka dostává přímo z plastových obalů. Největší množství BPA uvolňuje při vyšších teplotách – např. teplé nápoje v plastových lahvích, ohřívání nápojů jídel v plastových nádobách.

ZNÁTE ORGANIZACI ARNIKA? Proti BPA bojuje také česká nezisková organizace Arnika. Mezi hlavní cíle její činnosti patří lepší životní prostředí. Už v roce 2009 nechala provést analýzu 21 obalů na přítomnost léto látky. Jaké informace získali, si přečtete v článku na jejich stránkách – Bisfenol A – nebezpečí skryté v obalech na potraviny.

Mysleme na budoucnost a chraňme své zdraví i životní prostředí

Díky nezávislým organizacím jako Greenpeace a Arnika a činnosti jednotlivců z řad vědců, lékařů i aktivních (ne)obyčejných lidí se dozvídáme, jaká nebezpečí a rizika nám hrozí v případě běžně používaných chemických látek. Poskytují nám velice důležité informace.

Pouze na nás záleží, jak informace využijeme. Můžeme je ignorovat jako většina populace, nebo se pokusíme udělat něco nejen pro naše zdraví, ale i životní prostředí kolem nás a škodlivých výrobků se zbavíme. 

A TEĎ SI PŘEČTĚTE recenze kvalitních smoothie mixérů, které jsou zaručeně bez Bisfenolů. 

5/5 - (5 votes)

2 Komentáře

  1. Veronika Ševčíková 31.7.2018
    • Lukáš Chládek 1.8.2018

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..