Bolí vás v krku, kašlete, nemůžete pořádně mluvit a už vůbec ne polykat? Nenechte bolest zajít až do pokročilého zánětu průdušek nebo plic.
Podívejte se na expresní babské rady, co pomůže na bolest v krku a co můžete udělat ihned.
Rychlé babské domácí rady na lék proti bolesti v krku
O příčinách a příznacích až později. Nyní si potřebujete rychle ulevit od bolesti.
NÁVOD JAK ZHUBNOUT | ||
---|---|---|
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem. | ||
Keto / Low carb manuál | Jak začít – Kolik potřebujete zhubnout | |
Chci zhubnout | Do 5 kg – Do 10 kg – Do 15 kg – Nad 15 kg | |
Keto dieta od | Mix & Slim – KetoMix – KetoDiet – Chia Shake | |
Dietní jídla | Na snídani – Na oběd – K večeři – Dezerty – Koktejly | |
Low carb potraviny | Těstoviny – Pečivo – Káva a čaj – Rýže – Placky – Tortilla – Sladidla – Slané – Sladkosti – Dresinky – Bylinky – Víno | |
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou. | ||
Krabičková dieta od | Zdravé stravování | |
Prášky na hubnutí | Hunger Blocker – eSlim – Garsin – Apetit Stop |
- Kloktejte teplou vodu se lžičkou rozpuštěné soli. Ráno a před spaním. Pročistíte a zvlhčíte hrdlo.
- Několik minut cucejte 2 hřebíčky.
- Pijte teplé čaje, které uklidní hrdlo. Černý a bylinkový čaj s medem a citronem, drůbeží vývar, teplou vodu s citronem a před spaním teplé mléko s medem a máslem (takové mi vždy dělávala máma 🙂 ).
- Smíchejte polévkovou lžíci medu se šťávou z poloviny citronu a po malých doušcích polykejte.
- Zakryjte si hlavu ručníkem a napařujte se nad kastrolem s horkou vodou, do které nakapejte po 2 kapky éterického oleje (třeba mátový, cedrový, borovicový nebo eukalyptový).
- Udělejte si „cibuláček„ (také od mojí mamči 🙂 ). Větší cibuli nakrájejte nadrobno, zasypte 2 lžícemi krystalového cukru a pod pokličkou nechte cibuli vypotit. Po pár hodinách cibule pustí šťávu a tu užívejte po lžičkách jako sirup proti kašli.
- Hrdlo můžete i zchladit a snížit citlivost. Zkuste vodovou zmrzlinu nebo led. Chlazení je vodné pouze na velmi bolestivé otoky jako SOS pomoc a nemusí být příjemná pro každého.
- Skočte si do sámošky pro bylinné pastilky a bonbony. Halls, Hašlerky, Ricola a podobně. Mají je všude hned u kasy.
- Pokud máte, zapněte zvlhčovač vzduchu.
- Odpočiňte si, a pokud nemusíte, nikam nechoďte.
- Před spaním rozžvýkejte a polknete 1 stroužek syrového česneku. Ten pro změnu každý večer jedl můj děda a nepamatuji, že by byl kdy nemocný. Pokud je na vás syrový česnek moc pálivý, udělejte si česnekové topinky nebo poctivou česnečku.
Nezapomeňte hodně odpočívat a nechoďte ven do zimy na studený vzduch. Vypněte klimatizaci i ventilátor. Zavřete okna, ať nemáte průvan.
Tak a máte to. Teď byste měli mít vykloktané hrdlo, sedět s čajem v ruce, cucat bonbón nebo usrkávat cibuláček a vdechovat zvlhčený vzduch.
Čtěte proto dál o tom, kdy zajít za lékařem, a také o příčinách a všech projevech bolavého krku.
„Neběhej s holými zády a dej si tu čepici!“
– křičí každá máma na světě 🙂
Jak se bránit před bolestí v krku? Existuje prevence?
Rouška, mytí rukou, odstup a vyhýbání se podezřelým lidem. Ne, nemluvím zde pouze o koronaviru, ale i o jiných běžných příčinách bolavého hrdla.
Potřebujete se vyhnout všem choroboplodným zárodkům a dodržovat hygienu.
- Důkladně a často si myjte ruce. Používejte obyčejné tuhé mýdlo a noste sebou lahvičku s antibakteriálním gelem na bázi alkoholu. Ruce myjte před jídlem, po použití toalety, po příchodě domů z venku a vždy, když máte pocit znečištění.
- Snažte se nesdílet stejné nádobí, oblečení, povlečení nebo ručníky minimálně s cizími osobami, a pokud je to možné, tak ani doma. Mějte vše svoje.
- Zakrývejte si ústa při kýchání a kašlání. Kašlete do papírového kapesníku a ten vyhoďte. Pokud nemáte, kýchejte do lokte.
- Na veřejnosti se nedotýkejte sluchátek v telefonních automatech, na kliky a a tyče v MHD sahejte přes oblečení, nepijte z fontánek a kohoutků, ze kterých pijí ostatní.
- Doma a na pracovišti pravidelně čistěte předměty, kterých se dotýkáte nejčastěji. Myš, klávesnice, stůl, mobil a pod.
- Nestýkejte se s osobami, které jsou na pohled nemocné či nachlazené. Nikdy nevíte, co přesně mají a na sobě to testovat nepotřebujete.
IMUNITNÍ SMĚS OVOCE A KOŘENÍ:
Sypká sušená směs pro přípravu imunitního nápoje Blendea SUPERBOOST zmírňuje záněty v těle (a tedy i v hrdle), posilňuje přirozenou obranyschopnost a funguje i jako prevence lehčího nachlazení.
Pijte denně během rizikových měsíců a kdykoliv po zbytek roku.
Klikněte na tlačítko níže a čtěte o všech účincích.
Kdy mám s bolavým krkem zajít k lékaři?
Pokud za bolestí stojí virus, do 3 až 7 dní byste měli být v pořádku a s trochou pomoci by bolest měla sama ustoupit.
Některé příčiny ale musí léčit lékař a předepsat vhodnou medicínku. Pokud je bolest nesnesitelná nebo trvá dlouho, jděte za svým obvodním (praktickým) lékařem. Předepíše vám léky.
Nyní v době Covidu a koronaviru vás lékař možná bez testu nebude chtít přijmout (>> přesně to se stalo mé přítelkyni, která kvůli karanténě ležela 8 dní doma s neléčeným zánětem průdušek. Lékař ji odmítl, než nebude mít negativní test, a za tu dobu se jí stav zhoršil tak, že musela další týden ležet dma na antibiotikách).
Pokud je to možné, v rizikové době komunikujte s lékařem přes telefon a to v případě, že se u vás projeví:
- silná bolest v krku
- potíže s polykáním
- potíže nadechnout se a bolest při dýchání
- problém otevřít ústa
- bolavé klouby (kdekoliv v těle)
- teplota vyšší než 38 °C
- zatuhlý a seklý krk, se kterým nehnete
- krev ve slinách nebo hlenech
- jakýkoliv další problém, který trvá déle než týden
PAMATUJTE, že bolest krku obvykle sama ustoupí během pár dnů. Bakteriální infekce (nejčastěji streptokok) se léčí antibiotiky, které předepíše lékař.
Lékaře navštivte při závažných problémech – silná bolest, horečka, problémy s dýcháním nebo pohyblivostí krku.
Jak vám bude lékař bolavý krk vyšetřovat?
Pokud jste náhodou ještě s bolavým hrdlem u lékaře nebyli, postupovat bude následovně:
Zeptá se na vaše příznaky. Pomocí světla zkontroluje míru otoku a zarudnutí zadní strany krku. Přehmátnout může i uzliny, aby zjistil zvětšení.
Pokud má lékař podezření na bakteriální infekci, může pomocí tyčinky s tampónem provést výtěr vzorku ze zadní části krku. Vzorek odešle na test do laboratoře a výsledky budou hotové do 2 dnů. Typ zánětu dovede odhalit i krevní test.
Pokud by se problém jevil závažnější, váš obvodní lékař vás pošle za specialistou – otolaryngologem (krční, nosní a ušní oddělení).
Léky proti bolesti v krku
Některé léky jsou volně prodejné i bez předpisu a pro jejich nákup nepotřebujete vyšetření (acetaminofen, ibuprofen, aspirin). Zeptejte se lékárníka.
Tato léčiva nejčastěji seženete ve formě spreje do hrdla, cucacích pastilek nebo jako sirup proti kašli.
Antibiotika na bolest hrdla
Antibiotika jsou již na lékařský předpis a za úkol mají zahubit škodlivé bakterie v těle včetně bolavého krku. Antibiotikum nevyléčí virová onemocnění.
Antibiotika funguji i jako prevence vzniku závažnějších nemocí (zánět průdušek, zápal plic, bronchitida, revmatická horečka).
Léčba antibiotiky trvá přibližně 10 dnů, pokud lékař neřekne jinak. Užívejte všechny dávky z balení a to i pokud se začnete cítit lépe. Pokud byste antibiotika vysadili příliš brzy, v hrdle a v těle mohou zůstat zbytky bakterií, kvůli kterým byste mohli onemocnět znovu.
POZOR:
Se zánětem se nezahrávejte. Pokud se dobře nevyléčí, může se rozšířit i na orgány a útočit i jinde v těle. Ohrožené jsou třeba mandle, ledviny, klouby a plíce.
Jak vlastně vzniká bolest v krku? (nejčastější příčiny)
Bolest v krku se projevuje jako extrémní suchost, škrábání a otok v krku nebo i níže v nosohltanu a v hrtanu. Bolest je nejčastějším projevem zánětu nebo infekce horních dýchacích cest.
Příčina může být i méně závažná. Bolest a podráždění způsobí i suchý zimní vzduch nebo přílišné topení a klimatizace. Bolest v krku je bezesporu nepříjemná, ale za pár dní dovede sama zmizet.
Existují i domácí metody a babské rady, jak bolesti v krku ulevit rychleji.
Příznaky bolesti v krku
Samozřejmě je to v první řadě nepříjemná bolest, ale její typ se liší na základě toho, co jí způsobilo.
- škrábání v krku
- pocit horka
- pocit drsného povrchu
- pocity vyschlosti
- podráždění
Bolest se může objevit i při mluvení a polykání a vystřelovat až do uší. Mandle mohou být červené a spolu s uzlinami zduřené. Na mandlích se mohou objevit bílé nebo žlutavé hnisavé skvrny nebo povlak.
Bolest v krku mohou doprovázet:
- ucpaný nos
- rýma
- kýchání
- kašel
- horečka
- zimnice
- oteklé uzliny
- chraplavý hlas
- bolesti těla a hlavy
- ztráta chuti
- malátnost
Příčiny bolavého krku
Příčin existuje hodně a rychlá léčba bolavého krku by měla zohledňovat konkrétní příčiny. Tou je nejčastěji infekce nebo úraz krku.
Nachlazení, chřipka a virové infekce
Až 90 % případů bolavého krku zapříčiňuje virus. Tyto jsou nejčastější:
- nachlazení
- chřipka
- mononukleóza (přenáší se slinami)
- spalničky (spolu s vyrážkou a horečkou)
- plané neštovice (horečka a svědivá vyrážka)
- příušnice (otoky žláz)
Myjte si často ruce a posilňujte imunitní systém. Jak posílit obranyschopnost se dočtete ZDE.
Bakteriální infekce, nejčastěji streptokok
Streptokok je nejčastější bakterií, která způsobuje bolesti v krku. Bolest může způsobit i kapavka nebo chlamydie, které jsou v Česku bohužel celkem rozšířené.
Mějte se před bakteriemi na pozoru, při sexu se chraňte kondomem, používejte vlastní ručník, oblečení, nádobí a myjte si důkladně ruce.
Příliš suchý vzduch
Suchý vzduch v zimě dýcháme venku, ale také v klimatizovaných a silně vytopených prostorách. Suchý vzduch z úst a hrdla odsává vlhkost, a tak je hrdlo suché a podrážděné.
Vytápěné prostory proto pravidelně větrejte a popřemýšlejte nad zvlhčovačem vzduchu doma i na pracovišti.
Dráždivý kouř a chemikálie
Hrdlo nejvíce dráždí:
- cigaretový kouř včetně různých náhrad cigaret (IQOS, vodní dýmky, marihuanové jointy a pod.)
- znečištěné ovzduší
- čistící prostředky, drogerie a kosmetika včetně škodlivých osvěžovačů vzduchu
Ideálně nekuřte, pokud žijete ve znečištěném ovzduší, snažte se dostat do přírody na čerstvý vzduch co nejčastěji a nepoužívejte osvěžovače vzduchu (jsou velice škodlivé až rakovinotvorné).
Poranění a podráždění hrdla
V krku vám může uvíznout kus jídla, zaseknout se a hrdlo dráždit. Hrdlo může být namožené a přetížené když hodně mluvíte, křičíte nebo zpíváte. Bolest hrdla velice často trápí zpěváky, učitele, moderátory a různé instruktory, kteří denně hlasitě mluví.
Zde je vhodný klidový režim a třeba učitel zpěvu, který poradí, jak hlasivky šetřit i pokud je denně zatěžujete.
Refluxní choroba jícnu (reflux)
Reflux je nežádoucí stav, kdy se kyselina ze žaludku dostává do jícnu. Kyselina dráždí citlivý jícen a způsobuje také pálení záhy, krkání a zápach z úst.
Zaměřte se na změnu jídelníčku, jelikož reflux mohu zhoršovat některé potraviny.
Nádorová onemocnění
Rakovina je již závažný problém a zde bolest bohužel tak rychle nezmizí. Nádory nejčastěji postihují hrdlo, hlasivky nebo kořen jazyka.
Pokud si nahmatáte podezřelé výčnělky či bulky, případně se déle nedovedete podomácku zbavit bolavého hrdla, určitě zajděte za obvodním lékařem.
Alergie
Mezi běžné alergeny patří pyl, srst, tráva, kouř nebo potraviny (kompletní seznam alergenů ZDE). Imunitní systém na jejich přítomnost reaguje uvolněním chemikálií, které způsobují negativní příznaky. Ucpaný nos, slzení očí, kýchání a bolestivé podráždění hrdla.
Pokud by se problém opakoval, navštivte alergologa, který zjistí váš alergen a doporučí léčbu.
Nedostatečná ústní hygiena
Pokud se s bolavým hrdlem, nachlazením a záněty setkáváte podezřele často, popřemýšlejte, zda máte zdravé zuby a zda si je správně čistíte.
Zubní kaz, záněty dásní a špatná hygiena totiž v ústech i krku množí bakterie a ty dále způsobují zánět.
Pohledejte na internetu nebo se na správnou techniku čištění zeptejte svého zubaře.
Infekce jinde v těle
Infekce je vlastně stav, který způsobuje přemnožení bakterií. Do vašeho hrdla se bakterie mohou dostat nejenom zvenčí, ale také zevnitř těla (infekční ložiska).
Zánět středního ucha, problémy trávicího traktu nebo zánět dolních dýchacích cest se může po čase projevit i bolestí hrdla.
Nakažení
Lidé si mezi sebou nevědomky vyměňují viry a bakterie. Stačí projít kolem nakaženého člověka a hned to chytneme také. Aktuálně se všude nosí roušky, takže na ně vždy myslete.
Až roušku mít nebudete a všimnete si v okolí podezřelého člověka, jděte pryč nebo aspoň do bezpečné vzdálenosti.
Dělení bolestí v krku:
Faryngitida
Zánět hltanu. Nejčastěji má virový původ (nachlazení, chřipka). K bolesti v krku se přidává horečka a silnější pocit, že je člověk nemocný. Postižená je oblast hned za ústní dutinou. Objevuje se i rýma, pálení v nose a tvorba hlenů, slzení, kýchání a nepříjemný suchý kašel. Faryngitida postihuje i další části dýchacích cest.
Tonsilitida
Onemocnění bakteriálního nebo virového původu, za které může nejčastěji streptokok. Projevuje se bolestí krku hlavně při polykání a mluvení, zvětšenými a podrážděnými mandlemi s bělavým povlakem, zvětšené uzliny pod čelistí, bolestivá měkká tkáň v zadní části úst, bolest hlavy a břicha.
Laryngitida
Otok, zarudnutí, zánět a podráždění hlasivek a hrtanu. Dochází k problematickému a dráždivému dýchání, tvorbě hlasu a mluvení i polykání.
Co jsme tedy zjistili?
- Bolest v krku nejčastěji způsobují bakterie, viry, podráždění, alergie nebo poranění.
- Kloktejte slanou vodu, pijte čaje, cucejte bonbóny proti kašli, buďte v klidu doma.
- Se závažnější bolestí zajděte do lékárny nebo za lékařem. Předepíše antibiotika.
V rámci prevence před nachlazením a oslabením imunity doporučuji českou bylinnou imunitní směs Blendea SUPERBOOST.
Je ostrá po zázvoru a bude vás chránit během celého roku.
Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných zdravotních benefitech. V případě objednávky je u vás do 48 hodin.
DÁLE ČTĚTE: