3 poctivé české bylinky na spaní + RECEPTY

Můžeme každou noc spát doporučovaných osm hodin, a přesto se ráno nebudeme cítit fit. Ve výsledku není počet prospaných hodin tak důležitý jako kvalita spánku. Během spánku totiž dochází k regeneraci těla po fyzické i psychické stránce.

Není-li spánek dostatečný, projeví se to únavou, nervozitou, zhoršenou schopností se soustředit a v případě dlouhodobých potíží i těžšími zdravotními problémy.

Pokud se vám pořádný spánek vyhýbá již několik dní za sebou, vyzkoušejte nejprve přírodní pomoc v podobě léčivých bylinek. O tom, že bylinky našemu zdraví prospívají, není pochyb.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Existuje hned několik krásných bylinek, jejichž užívání má blahodárný vliv na nervy, dobrou náladu nebo přímo podporují rychlejší usínání a lepší spánek. Vyzkoušejte 3 nejlepší bylinky na dobré spaní.

čaj z bylinek na spaní
Bylinkové čaje na spaní krásně voní a lépe se vám po nich bude usínat

Které bylinky na spaní jsou nejlepší?

Od nepaměti se léčivé bylinky využívaly k léčbě různých neduhů, nemocí i úrazů. S rozvojem medicíny a příchodem uměle vyrobených léků na spánek byly bylinky odsunuty do pozadí. Ne však nadlouho.

Moderní medicína umí úžasné věci, o tom nelze pochybovat, na druhou stranu bylinky je umí také a mnohem déle. Je jedině dobře, že se k nim opět vracíme a znovu se učíme, jak využívat jejich účinků na lidské zdraví.

PRO LEPŠÍ SPÁNEK
Calmin
Dreamly
Báječný spánek

Co se týče spánku, vybrané druhy bylinek mají jedinečnou schopnost zklidnit mysl, podpořit relaxaci a umožnit tělu zregenerovat se. Které to jsou ty zázračné přírodní bylinky na spaní, kterým jsou věnovány následující řádky?

Zajímá vás názor odborníka? Osobně mám vynikající zkušenosti s meduňkou. Dá se buď  konzumovat přímo nebo z ní připravit čaj. S oblibou říkám, že meduňka příjemně ukolébá a člověk rychle upadne do spánku. U dětí pomáhá koupel z lipového květu. Květ se dá na cca 10 hodin macerovat do studené vody, poté se scedí a přilije do teplé koupele dítěte, která by měla trvat 20 minut. Mezi další byliny na lepší spánek patří kozlík a levandule. Nesmíme zapomenout na to, že na nespavost má samozřejmě vliv také psychika, běžné starosti, prostředí, kde spíme, postel i teplota vzduchu. Naopak nevhodný je černý a zelený čaj, případně čaj ze semen guarany. Mají povzbudivé účinky a usnutí by mohl být ještě větší problém.pro Slimming.cz MUDr. Zbyněk Mlčoch, neurolog a správce webu Bylinkyprovšechny.cz
bylinky na spaní

TIPY NA DALŠÍ BYLINKY PRO SPOKOJENÝ SPÁNEK: Mezi bylinky prospívající klidným nervům a spokojenému spánku patří také Heřmánek pravý, Mučenka pletní, Levandule lékařská, Šanta kočičí, Šafrán setý, Hluchavka bílá, Mateřídouška obecná, Oves setý a Chmel otáčivý.

Meduňka lékařská (lat. Melissa officinalis)

Podle starých pověstí meduňka lékařská prodlužuje život. Meduňka uklidňuje rozvířené nervy, působí proti nadměrnému stresu a především podporuje lepší spánek. Ne nadarmo se říká, že “Meduňka na noc vypitá vyvolá klidný spánek a veselé sny”. Účinky meduňky jsou mnohem širší a využívají se nejen v léčitelství, ale také v kosmetice.

Meduňka a její účinky

  • má uklidňující účinky na nervy a psychiku
  • zmírňuje stres
  • uvolňuje stavy nervozity a úzkosti
  • usnadňuje usínání a prohlubuje spánek
  • pozitivně ovlivňuje trávení – pomáhá na “zkažený” žaludek
  • podporuje normální srdeční činnost
  • zpomaluje srdeční tep
  • mírně snižuje krevní tlak
  • zabraňuje nadýmání
  • pomáhá při bolestech hlavy
  • tiší kašel

Použití meduňky

Meduňku poznáme podle bílých květů a výrazné aromatické citrusové vůně. Je to teplomilná květina, která miluje slunce a teplo. Pro léčivé účinky se trhá nať, někdy i listy. Nejlepší prý je bylinku sbírat těsně před rozkvětem, kdy obsahuje nejvíce účinných látek. Neužíváme-li bylinu ihned, usušíme meduňku na suchém místě ve stínu, aby nedošlo k zapaření. Způsobů, jak meduňku připravit, existuje vícero.

  • meduňkový čaj
  • meduňkový sirup
  • esenciální oleje z meduňky
  • extrakt z meduňky
  • masti obsahující meduňku

Recepty z meduňky

Pro lepší spánek se z meduňky nejčastěji připravuje bylinkový čaj na spaní. Oblíbený je však také příjemně sladký sirup z meduňky. Z meduňky lze připravit také smoothie, meduňkový med, balzám na rty a rovněž se hodí jako skvělé koření například na kuře, do ovocných salátu či dezertů.

Meduňkový čaj na spaní

Pro přípravu meduňkového čaje na spaní jsou ideální čerstvé nebo sušené listy. Jednu lžičku bylinky zalijeme půl litrem vroucí vody a zakryjeme, aby léčivé silice nevyprchaly. Necháme louhovat přibližně 10 minut, a poté můžeme dle chuti dosladit medem. Vlažný čaj pijeme večer před spánkem.

Meduňkový sirup

Hrst čerstvých nebo sušených listů bylinky vložíme do hrnce, přidáme hrnek cukru a hrnek vody. Povaříme cca jednu minutu, dokud se cukr úplně nerozpustí. Sundáme z plotny, přikryjeme a necháme půl hodiny odpočinout. Přecedíme. Sirup skvělé dochutí letní limonády, čaje i koktejly.

meduňkový čaj
Meduňka vás dostane do pohody za každé situace 😉

Kozlík lékařský (lat. Valeriana officinalis)

Vedle meduňky je kozlík další účinnou bylinkou podporující klidný a hluboký spánek, a to tím, že uklidňuje nervovou soustavu a celkové zlepšuje psychický stav. Používá se jako samostatná bylinka, velmi často ji najdeme i jako součást bylinných směsí pro lepší spánek. Kozlík lékařský zkracuje dobu usínání a prodlužuje dobu spánku.

Kozlík a jeho účinky

  • pomáhá při nespavosti
  • uklidňuje nervový systém
  • zmírňuje stres
  • pozitivně působí při depresích a přecitlivělosti
  • tlumí bolesti
  • pomáhá při potížích se štítnou žlázou
  • pomáhá při žaludečních neurózách
  • uvolňuje křeče

Kozlík a jeho použití

Z kozlíku se používá kořen a oddenek, z nichž se připravuje čaj, tinktura, kapky nebo hotovoá směs či přírodní kapsle obsahující kozlík lékařský.

  • Kozlík lékařský čaj (odvar)
  • Tinktura z kozlíku
  • Kozlík lékařský kapky – tzv. valeriánské kapky

TIP: Pozor si dávejte na velikost dávek i dobu užívání. Vyšší dávky mají utlumující účinek. Kozlík by se také nikdy neměl užívat dlouhodobě, protože může vyvolat nevolnosti, zažívací potíže, bolesti hlavy i srdeční poruchy.

Recepty z kozlíku

Čaj připravený z kozlíku lékařského je účinný zejména při nespavosti způsobené nadmírou stresu, nervovým vyčerpáním či přepracováním.

Čaj z Kozlíku lékařského 

Jednu čajovou lžičku bylinky zalijeme vroucí vodou a necháme louhovat po dobu 10 minut. Scedíme a šálek vypijeme před spánkem.

Valeriánské bylinkové kapky na spaní z kozlíku

Čerstvý nebo sušený kořen kozlíku omyjeme, nakrájíme na menší kousky a zalijeme čistým alkoholem (např. vodka) v poměru 5:1 (pět dílu alkoholu a jeden díl kozlíku). Nádobu důkladně uzavřeme a uložíme na chladné místo.

Po dobu dvou týdnů ji takto necháme, přičemž s ní každý den zatřeseme. Po dvou týdnech směs scedíme. 3x denně se užívá 20 kapek po dobu 4 týdnů. Nevhodné jsou pro těhotné a kojící ženy a děti.

kozlík lékařský
Kozlík uklidňuje nervy a pomáhá při nespavosti
PANE DOKTORE, JE LEPŠÍ UŽÍVAT POUZE JEDNU ÚČINNOU BYLINKU NEBO JE KOMBINOVAT? “Na začátku stačí jedna bylinka. Pokud jsou problémy se spánkem chronického rázu, je možné přidat další osvědčené léčivé byliny. Osobně bych doporučoval bych připravit si před spánkem čerstvý čaj ze 2 dílu meduňky, 1 dílu kozlíku a 1 dílu květu levandule. Směs bylinek promíchejte a 1 polévkovou lžíci zalijte 250 ml vroucí vody, Nechte pár minut přikryté louhovat a vypijte hodinu před spaním.“pro Slimming.cz MUDr. Zbyněk Mlčoch, neurolog a správce webu Bylinkyprovšechny.cz

Třezalka tečkovaná (lat. Hypericum performatum)

O třezalce jako všeléku psal již slavný lékař a bylinkář ze 16. století Pietro Andrea Mattioli. Vědecké studie prokázaly, že se jedná o přírodní antidepresivum a antibiotikum. Třezalka uklidňuje pocuchané nervy, pomáhá při nespavosti, čistí krev a pozitivně působí na trávení. Je často součástí bylinných směsí na spánek, ale zevně pomáhá i na záněty svalů, spáleniny a vyrážky.

Třezalka a její účinky

  • má uklidňující až sedativní účinky
  • pomáhá při depresích a úzkosti
  • zbavuje stresu
  • má močopudné účinky a pomáhá s čištěním těla (detox)
  • podporuje činnost žaludku, žlučníku a jater
  • urychluje hojení ran, tlumí bolest
PRO LEPŠÍ SPÁNEK
Calmin
Dreamly
Báječný spánek

Použití třezalky 

Z třezalky se připravuje čaj, olej či masti. Její účinky jsou výrazné a při užívání je třeba dbát doporučení ohledně správného dávkování. Třezalka se nesmí užívat společně s antidepresivy a léky snižující hladinu cholesterolu.

Užíváte-li bylinku na deprese, jsou vhodnější směsi s meduňkou a dobromyslí. Ženy užívající hormonální antikoncepci by měly být rovněž opatrné, protože třezalka snižuje její účinky. Může také způsobit přecitlivělost na sluneční světlo.

Recepty z třezalky

Nejčastěji se užívá třezalkový bylinkový čaj na spaní, který je doporučován při nespavosti, problémech s usínáním, pocitech úzkostí i nadměrném stresu.

Třezalkový čaj

Použít můžete čerstvou i sušenou třezalku. 2 lžičky bylinky zalijeme horkou vodou (jeden šálek) a necháme odstát po dobu 10 až 15 minut. Scedíme. Čaj se doporučuje pít 3x denně.

Třezalkový olej

K výrobě třezalkového oleje budeme potřebovat 150 g čerstvé natě i s květy. Nařežeme je, lehce podrtíme a zalijeme 0,5 l olivového oleje. Otevřenou nádobu necháme stát 3 až 5 dní, a teprve poté ji uzavřeme. Uložíme ji na teplé a slunné místo na dobu 6 týdnů. Hotový olej poznáte podle jasně červené až rubínové barvy. Olej přeceďte, uzavřete a uložte na stinné místo.

Při užívání třezalky je nutné být opatrný. Její účinky jsou velmi silné

Bylinková aromaterapie podpoří klidný a hluboký spánek

Užívání bylinek není jedinou cestou za lepším spánek. Také vůně umí podpořit relaxaci, uvolnit a uklidnit. Nemusí jít přitom o éterické oleje na spaní připravené z léčivých bylinek. Blahodárný vliv na spánek mají například levandulový olej na spaní, konopný olej na spaní, mandlový olej na spaní či kokosový olej na spaní. Další tipy najdete v článku Esenciální oleje pro sladký spánek. Vyzkoušejte různé způsoby a najděte si vlastní účinný lék proti nespavostí.

Další články o klidném spánku a jeho častých poruchách

Účinky, užívání a bezpečnost nápoje Good Night Drink, rozhovor s prodejcem pro ČR Romanem Drozdkem
Dreamly versus Good Night Drink – souboj dvou účinných bylinných doplňků na spaní
Čím nahradit návykové a často škodlivé léky na spaní?
Negativní vlivy nedostatku spánku ana tělo i mysl
Expert radí: Jak vybrat postel pro dokonalý spánek?
3 poctivé české byliny na spaní a recepty z nich
25 zaručených kroků k rychlému usínání
5 častých poruch spánku - jak je porazit?
Jak porazit nespavost a spát vysněných 8 hodin?
Nápoje, kapky a prášky (doplňky) na spaní - po čem usnete nejrychleji?
5/5 - (4 votes)

One Response

  1. Monika 15.1.2024

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..