Hubnete podle ročních období? Chyba! Vaše snaha musí být celoroční. Jak se namotivovat a co dělat?

Spousta žen s celoživotním problémem udržet si rozumnou váhu se točí v začarovaném kruhu hubnutí a přibírání.

Každé jaro se snaží zhubnout, aby v minisukních a plavkách vypadaly krásně a sexy.

Každou zimu ztracená kila znovu naberou a mnohdy “přibalí” ještě nějaká navíc. Rok co rok si slibují, že tentokrát už ve zdravém životní stylu vytrvají. Podaří se to však jen pár z nich.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Nebudu vám papouškovat žádné zaručené rady, jak zhubnout rychle, jednou pro vždy a hlavně bez námahy a bolesti.

Tak totiž úspěšné hubnutí nefunguje a bez pohybu, velké dávky trpělivosti a silné vůle se neobejdete.

Znám to velmi dobře, protože je to také můj případ. Kdybych pravidelně nesportovala a nehlídala si zdravý jídelníček, zcela určitě bych trpěla nadváhou. Mám to v genech, jak se říká 😉

celoroční hubnutí
Bez aktivního a hlavně pravidelného pohybu nikdy zdravě štíhlé postavy nedosáhnete.

Moje vlastní cesta za lepším zdravím i vysněnou postavou

Sama jsem mívala nadměrně aktivní období, kdy jsem dřela v posilovně do úmoru a měla striktně nastavený jídelníček.

Jenomže tato období střídaly týdny i měsíce, kdy jsem byla benevolentní v pohybu i jídelníčku.

Má váha kolísala o dva až čtyři kilča směrem dolu v létě, kdy jsem měla více přirozeného pohybu venku nebo nahoru v zimě.

Někomu se to může se to zdát až trapně málo, ale jelikož měřím 155 centimetrů, je na mě vidět každé deka. Jsem tělesný typ hruška, takže se mi tuk hromadí v oblasti zadečku a stehen.

Před dvěma lety jsem měla úraz a při pádu z kola jsem si ošklivě vykloubila palec. Dostala jsem sádru a téměř dva měsíce jsem nemohla nic dělat, a kila šla tudíž nahoru.

Tehdy jsem si řekla a dost. Jakmile jsem byla v pořádku, začala jsem pravidelně cvičit a zdravěji jíst. Začala jsem však pozvolna, abych stejně rychle neztratila motivaci. 

zdravý jídelníček po tréninku
Důležité je začít zvolna, nepřepínat se a neztratit motivaci

Jak cvičím, abych si udržela váhu?

Nejprve jsem začala cvičit doma a to 3x týdně po 30 minutách. Postupně jsem hodiny prodlužovala a zvyšovala náročnost.

Abych se nenudila, našla jsem si cvičební lekce a začala chodit například na jumping nebo dynamic body. Postupně jsem přidala jógu a intervalové tréninky, od léta do podzimu jezdím na kole, na kolečkových bruslích a chodím po horách.

Letos v létě jsem k tomu všemu začala běhat. Když se v nějaký den ke sportování nedostanu vůbec, jdu alespoň na delší procházku, projedu se na rekole nebo si alespoň skočím za relaxem do sauny.

Nedržím však žádné striktní diety, na to mám jídlo příliš ráda. V podstatě jím všechno, na co mám chuť, a občasné hřešení mi nedělá potíže ani po psychické, ani tělesné stránce.

Mám velkou výhodu v tom, že miluji zeleninu v jakékoliv podobě, a netrápí mě chutě na sladké. Když už tak mám tendence jíst tučnější jídla.

V mém případě naštěstí platí, že když opravdu aktivně sportuji a vidím na sobě výsledky, je mi líto tu každodenní námahu ničit nevhodným jídlem.

Abych vás namotivovala ještě více. Už jsem překročila třicítku, pomalu se blížím ke čtyřicítce, ale lepší fyzickou kondici jsem snad neměla ani ve 20 letech 🙂 Vděčím za to sobě.

Tipy pro sexy postavu – střídejte různé pohybové aktivity po celý rok

Nezávidím ženám, které nejsou zvyklé sportovat nebo mají k aktivnímu pohybu averzi. Protože pohyb je při cestě za vysněnou postavu základ.

Stačí se podívat na dívky a ženy, které jsou sice na pohled někdy až velmi štíhlé, ale jakmile se svléknou do plavek, nelze si nevšimnout povislého zadečku a bříška celulitidy.

To ale není náš případ, protože my chceme vypadat skvěle i v plavkách 😉

U mě osobně se osvědčilo kombinovat různé pohybové aktivity. Začala jsem v zimě, takže ke slovu přišly především indoorové aktivity. V létě preferuji outdoorové sporty.

1. Domácí cvičení podle internetových videí

Na doma jsem si našla cca 20ti až 30ti minutové cvičební lekce, které se zaměřovaly na posilování celého těla.

Někdy jsem odcvičila pouze jednu lekci, jindy jsem kombinovala více videí, abych dosáhla délky alespoň 45 minut. Níže přikládám svoje oblíbené video, podle kterého jsem cvičila doma nejraději. 

Najít vhodná videa není úplně snadné, protože každému vyhovuje něco jiného. Pro mě jsou důležitá tři kritéria:

  • Trenérka – musí být příjemná a sympatická a samozřejmě musí dobře vypadat.
  • Prostředí – upřednostňují profesionální prostřední a nesedí mi moc soukromá videa z bytů, kde je na mě příliš zbytečných věcí.
  • Délka lekce – preferovala jsem hodinovou lekci, ale poptávka je primárně po kratších, takže jsem si skládala různé lekce 
TIP č. 1 NA POSILOVÁNÍ CELÉHO TĚLA: Full body workout od FitnessGo

2. Aerobní trénink doma

Po každém cvičení jsem se snažila zařadit 30 minut na svém vlastním eliptickém trenažéru. Mimo “cvičební” dny jsem na trenažéru “běhala” 30 až 60 minut dle času. 

Eliptický trenažér mohu jen doporučit, protože krásně zapojuje svaly celého těla. Mám eliptické trenažér od firmy Kettler a nedám na něj dopustit.

Za tu dobu jsem řešila pouze dvě závady a to až letos po 11 letech používání. Opotřebované díly šlo vyměnit a jeden vyšel cca na 700 korun, což je rozhodně levnější než nahrazovat osvědčený stroj novým.

UŽITEČNÝ ČLÁNEK: Trenažéry pro domácí hubnutí + tipy jak vybrat

3. Skupinové lekce zlepší i náladu během sychravých dnů

Domácí cvičení je sice fajn, ale postupně váš může přestat bavit. Problémem může být stagnace, protože už nedokážete zvyšovat náročnost takového cvičení.

Skvělou náhradou jsou různé skupinové lekce, které provozují fitka. Existují fitka se skupinovými lekcemi čistě pro ženy, ale klasická fitka nabízející cvičení společná pro ženy i muže. 

Já osobně jsem začala chodit na skupinové lekce, kde jsem upřednostňovala vysokou intenzitu, jednoduchost a minimální choreografii (nejsem prostě ten “aerobikový typ”).

Opět pro mě byla velmi důležitá osobnost trenérky, která mě musela umět vyhecovat k lepším výkonům, což mi začalo chybět u domácích lekcí, kde na mě nikdo “neřval” 😀

Moje TOP skupinové lekce:

  • Jumping – dynamické cvičení na trampolínách
  • Dynamic body – posilovací cvičení s pomůckami i bez nich
  • Jóga – důkladné protažení od hlavy až k patě

TIP NA ČLÁNEK, JAKOU LEKCI SI VYBRAT: TOP 10 cvičení pro štíhlé a pevné křivky

4. Venkovní aktivity provětrají mozek před nebo po práci

Poslední skupinou představují venkovní aktivity. Opět je z čeho vybírat, důležité je dělat ale to pořádně.

V našich zeměpisných šířkách rozděluji sport na letní a zimní aktivity. V létě se věnuji jízdě na kole, na kolečkových bruslích a hodně chodím po horách.

Třeba takové ferraty (zajištěné cesty po horách) dokáží skvělé posílit celé tělo. Od letošního roku jsem ke svým aktivitám přidala běhání a to mi doufám vydrží i na podzim, umožní-li to počasí.

V zimě je to s venkovními aktivitami horší už jenom proto, že zimu prostě nemám příliš v lásce.

Jako nejúčinnější se mi osvědčily běžky, které jsou dostatečně fyzicky namáhavé a zároveň při tom poznáte kus přírody.

Rozhodně je to lepší než chodit v zimě ve sněhu. Při běžkování se skvělé zapotíte a vypotíte všechny přebytečné tukové zásoby :). 

pohyb pro hubnutí během podzimu
V zimě skvělou pohybovou aktivitu představují běžky, které do činnosti zapojují celé tělo.

3 trvalá pravidla, jak vydržet jíst zdravě a nezbláznit se z toho

Pozvolná cesta za zdravou a štíhlou postavou se samozřejmě týká také stravování. Nelze prostě jíst všechno, co vám přijde pod ruku a do úst, aniž by se to podepsalo na vaší postavě.

To se samozřejmě netýká žen obdařených mimořádnou genetikou, které mohou sníst několikachodové menu třikrát denně a nepřiberou ani gram.

Moje rada zní velmi podobně jako u sportování – začněte se změnou zvolna, nesnažte se přejít na zdravé stravování ze dne na den. 

Zpočátku se na jídelníček klidně “vykašlete” a prostě jezte to samé. Pouze uberte na velikosti porcích, máte-li pocit, že se přejídáte, jezte méně sladkostí a tučných jídel, přidejte o trochu více zeleniny.

S tím, jak budete cvičit a začnete na sobě vidět výsledky, se totiž začne nenápadně měnit i váš přístup k jídlu.

Nesnažte se přitom striktně držet známých pravidel zdravé výživy, ale snažte se jídlo přizpůsobit svým chutím a zvykům. Jedině tak se vám zdravý životní styl časem neznechutí.

1. Všeho s mírou – hlídejte si příjem a výdej energie

Nesnažte se hned ze svého jídelníčku vyřadit všechno, co není považováno za zdravé. Není nutné zanevřít na bílé pečivo, pečené buchty a koláče nebo milované české omáčky s knedlíky.

Nebojte si tu a tam dopřát “normální jídlo”, pokud nejíte knedlo-zelo-vepřo každý den, nijak vám neuškodí.

Já si například ráda uvařím domácí svíčkovou, vždyť tam ve výsledku není nic špatného kromě rozmixované zeleniny, koření a smetany.

A ty knedlíky si prostě dám dva a basta. Raději si přidám libové maso 😉 Důležité je mít ze zdravého jídla radost, užívat si jeho přípravu i konzumaci.

svíčková jako zpomalení hubnutí během podzimu
Domácí svíčková jednou dvakrát do roka z vás tlouštíka neudělá.

2. Nikdy nejezte to, co vám nechutná

Tohle je zcela zásadní pravidlo, o kterém se asi moc nedočtete. Všude se píše o tom, jak často máte jíst, kdy máte jíst a především, co máte jíst.

Všude vám doporučí, že byste měli jíst kuřecí a krůtí prsa, protože neobsahují tuk, a že ovesné vločky nebo různé kaše jsou ke snídaní nejlepší. Co když vám nic z toho ale nechutná? 

Pokud celou svou bytostí nesnášíte ovesné vločky (můj případ), nenuťte se do nich. Je to zaručený způsob, jak se zdravým jídelníčkem rychle seknout.

Najděte si raději jiný typ snídaně, který vám bude chutnat i přesto, že bude malinko sladší nebo tučnější.

Podobné to mám s kuřecími a krůtími prsy, která jsou na mě prostě příliš suchá. Takže s radši upeču stehna nebo jiné šťavnatější maso. Trocha tuku neuškodí, hlavně když chutná 😉

Můj tip na zdravé snídaně: 

  • Trocha müsli a hodně nakrájeného ovoce (více druhů) promíchané s bílým jogurtem, ráda si do toho přidám rozinky nebo jiná semínka.
  • Celozrnné pečivo s pomazánkou, šunkou, sýrem nebo jinou bílkovinnou alternativou a zeleninou.
ovesné vločky pro hubnutí během podzimu
Ovesné vločky jsou vysoce zdravé, ne každému ale chutnají.

3. Nejlepší jsou lokální a sezónní potraviny

Obchody doslova praskají ve všech a vy nevíte, kam dřív. Je lepší jíst vyzdvihované avokádo nebo obyčejné české jablíčko?

Všeobecně platí, že přínosnější jsou lokální a sezónní potraviny. Ještě lepší je, pokud je máte z vlastní zahrádky nebo si je objednáte od farmáře.

Mezi chutí lokálních a dovezených potravin je totiž ohromný rozdíl, nemluvě o rozdílném obsahu vitamínů, minerálů a dalších živin.

Vezmeme-li si na paškál jenom zeleninu, nemusíte dokola jíst pouze studené zeleninové saláty nebo ke svačině chroupat mrkev.

Zeleninu lze tepelné upravovat na tisíce způsobů a připravit si tak můžete skvělou přílohu, hlavní jídlo a úplně nejlepší jsou krémové zeleninové polévky. Nejvíce chutnají a zahřejí v zimě, která už je skoro za rohem.

4 benefity lokálních a sezónních potravin:

  • Lepší chuť i vůně
  • Vyšší obsah živin
  • Široká pestrost druhů po celý rok
  • Přirozená podpora zdraví

TIP NA ZELENINOVÉ RECEPTY: Zimní polévky – vydatné a zdravé, které zahřejí

husté podzimní polévky
Aktuální začnou být dýňové polévky 🙂

SLOVO AUTORKY:

Monika Šaríková

V tomto článku jsem se rozhodla čerpat ze sebe, ze svých vlastních zkušeností a velmi si přeji, aby vám byly prospěšné.

Nicméně na každého platí něco trochu jiného, a pokud vám mohu poradit, dejte víc na svou intuici a potřeby těla než na rady, které jsou běžné dostupné.

Ve výsledku je totiž důležitější být spokojený sám se sebou a já osobně zjistila, že nejvíce se mi na tom všem líbí, že se cítím zdravě, spokojeně a mám neskutečnou fyzičku 😉

NEJOBLÍBENĚJŠÍ SPORTY A HUBNOUCÍ AKTIVITY

VAŠE IDEÁLNÍ TEPOVÁ FREKVENCE
PLAVÁNÍ A HUBNUTÍ
CVIČENÍ NA DOMA
BĚH A HUBNUTÍ
TABATA
HUBNUTÍ A SEX
NEJLEPŠÍ HUBNOUCÍ CVIČENÍ
HUBNUTÍ PO PORODU
CHŮZE A HUBNUTÍ

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY O DIETÁCH A METODÁCH HUBNUTÍ

TOP 3 nejlepší a bezpečné diety, se kterými opravdu zhubnete
Nízkosacharidová dieta – jedna z mála chutných a bezpečných + ROZHOVOR s dietoložkou
Dieta podle Mačingové – přísná, ale rychlá a účinná
Bezezbytková dieta – střevo zůstává čisté + 8 RECEPTŮ
Dieta před kolonoskopií ulehčí celé vyšetření
Jaterní dieta zrevitalizuje oslabená játra
Dieta při průjmu – zbavte žaludek nepohodlí rychle + ROZHOVOR s dietoložkou
Ketonová dieta – zhubněte rychle pomocí KETÓZY
Dieta podle krevních skupin – sběratelé, pěstitelé a lovci
5/5 - (1 vote)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..