20 EKO alternativ každodenních produktů, které jinak házíte do koše

Econea

Použít a zahodit. Kapesníky, brčka, kelímky… někdy je na jedno použití dokonce třeba i láska. Věci si kupujeme a hned zahazujeme, nezajímáme se o tom, co se s tím dělo předtím a co bude dít potom. Máte odvahu jít se mnou proti proudu, proti době plastové? Odmítat jednorázové příbory, obaly na jídlo s sebou i třeba balenou vodu?

Poradím vám, jak žít kvalitnější život s kvalitnějšími výrobky každodenní potřeby. Nenechte se odradit počáteční investicí – samozřejmě, že třeba jeden látkový kapesník stojí víc než celé balení kapesníčků papírových. Hádejte však, který vám vydrží celé roky, do kterého se vysmrkáte jen jednou a kolik byste si jich za několik let museli pořídit.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

A to se skutečně vyplatí – vděčná bude vaše peněženka i naše planeta 🙂 Nevím jak vy, ale já ušetřené penízky určitě radši použiju třeba na nějakou dobrotu, než kupovat něco, co bude do dvou minut odpadem.

 

infografika komunální odpad

 

Seřadila jsem produkty, které používáte denně. Nabídka EKO produktů je ale velice bohatá, takže se určitě proklikněte přímo do e-shopu. Seženete vše potřebné do domácnosti, samozřejmě na více použití a s maximálním ohledem na ekologický dopad na přírodu.

TIP: Pokud hledáte pouze bezpečné alternativy kosmetiky a drogerie, které nepodráždí pleť a nebudou škodit tělu, klikněte na článek Jak se NEotrávit kosmetikou?

ekologická hygiena a drogerie

 

EKOLOGICKÝ DOMOV A V KOUPELNA

1.) Ekologické vatové tyčinky do uší

Vatové tyčinky do uší jsou velmi šikovná věc. Hodí se nejen k tomu, abychom dobře slyšeli a ušní maz nám netekl až po ramenou 😀

Snadno s nimi opravíte nepovedenou oční linku, rozmazanou řasenku i špatně nanesenou rtěnku. Kolik jich denně spotřebujete vy?

Čistěte si uši ekologicky tyčinkami z kartonu a 100% BIO bavlnou:

Organyc Vatové tyčinky do uší (200 ks)

 

 

2.) Ekologické dětské plenky

Tipli byste, že jedno miminko spotřebuje zhruba 4000 plenek? To je TUNA, a tedy 1 000 kilo odpadu za 2 roky (stejné množství odpadu za 2 roky vyprodukují 2 dospěláci).

“Bonusem” je, že klasické jednorázové plenky s sebou nesou zdravotní a ekologická rizika. Skvělý článek na toto téma najdete tady.

Nebalte svoje dítě do neprodyšného plastového pytle plného chemikálií. Pro zadeček bez opruzenin a čistější planetu – klasické plínky látkové nebo ekologická varianta těch jednorázových.

ekologické plenky

 

 

Podobně je to bohužel i s dětskými vlhčenými ubrousky. Zkuste variantu šetrnější pro citlivé zadečky i přírodu. která se rychle rozloží a nezanechá v půdě či vodě škodliviny.Organyc Dětské vlhčené hygienické ubrousky BIO (60 ks)

 

 

3.) Ekologické kartáčky na zuby

Zuby si čistíte nejspíš denně. Kartáček vyměníte tak po 3 měsících. Stejně to dělá většina lidí na planetě. Jen v USA jich ročně vyhodí skoro MILIARDU (zhruba 23 000 tun odpadu).

Zkusíte raději recyklovaný kartáček z kelímků od jogurtů nebo třeba z bambusu, který se na rozdíl od „nesmrtelného“ plastu rozloží za pár měsíců?

zubní kartáčky econea.cz

 

 

4.) Ekologické odličovací tamponky

Řasenka z jednoho oka, z druhého, rtěnka a alespoň 2 na zbytek obličeje, jeden pak ještě na pleťovou vodu… Kolik odličovacích tamponků použijete a vyhodíte vy?

Ekologické odličovací tamponky jsou pratelné a navíc máte jistotu, že jsou i bez nechtěné chemie a dráždivých aromat, rozpouštědel a změkčovadel.

2SIS Pratelné odličovací tamponky (7 ks)

 

 

5.) Menstruace bez zbytečného odpadu – kalíšky, tampóny a vložky

Jediná žena za svůj život spotřebuje průměrně 11 TISÍC tamponů nebo vložek. Vaginální prostředí je jedním z nejzranitelnějších míst vašeho těla, které si zaslouží tu nejlepší a najjemnější péči.

Přesto výrobci tamponů a vložek své výrobky napouští rozličnými agresivními škodlivinami. O tom, jaké chemikálie v nich najdete se můžete dočíst například v tomto článku.

Zkuste bezpečnější, ekologičtější variantu a navíc ušetřete tisíce.

Econea

 

 

6.) Ekologické holení

Ročně se vyhodí asi 2 miliardy plastových žiletek. Co s tím? Můžete se vrátit do pravěku a přestat se holit (sice to není estetické, ale v zimě vám třeba bude tepleji 😀 ) nebo ke starým dobrým, bytelným, železným holicím strojkům na žiletky za pár korun.

V nabídce jsou i holicí strojky na elektřinu, depilace a epilace nebo skvělá alternativa klasických holítek – ze 100% recyklovaného plastu z kelímků od jogurtů.

Purity Vision BioEpil cukrová pasta (400 g)

 

 

8.) Ekologické pytle na odpad

Napadlo vás někdy, že pytle do koše kupujeme jen pro to, abychom je v zápětí mohli jako odpad poslat na skládku? Nejčastěji se používají plastové, které se samozřejmě nemají šanci dostat na recyklační linku (jedině byste třeba obsah pytle vysypali do popelnice a sáček pak dali do kontejneru).

Je tu ale ještě jedna zelená cesta – pytle do koše z recyklovaných materiálů, které se rychle rozloží:

Swirl EKO Zatahovací pytle (12 ks) - 35 l

 

 

 

9.) Sypaný čaj bez zbytečných sáčků

Zase ty pytlíky. Věděli jste, že se do sáčků na čaj přidává plast, tedy se nikdy nerozloží a navíc se vám díky horké vodě může do nápoje uvolnit?

Kupte si raději kvalitní sáčkový čaj, jehož příprava je navíc příjemným rituálem.

Nobilis Tilia Čaj pro kojící maminky (50 g)

 

 

10.) Ekologické houbičky na nádobí

Ani s myčkou nádobí se občasnému mytí nádobí ve dřezu se nevyhnete.

Z ekologické houbičky na nádobí se na rozdíl od té klasické v horké vodě neuvolňují umělé látky a až vám doslouží, do několika týdnů se úplně rozloží.

LoofCo Houba na nádobí z přírodní lufy

 

 

11.) Ekologické party kelímky

Letní grilovačky a zahradní párty. To jsou chvíle, kdy se i jinak vcelku eko domácnost často mění ve změť jednorázových kelímků a talířků. Kdo by přece z trávníku chtěl sbírat sklo nebo kousky porcelánu po babičce, že.

Slyšeli jste už o pohárcích z recyklovaného plastu, bez škodlivin, které vydrží tisíce použití?

Líbit se budou i vašim nejmenším jako náhrada klasických skleniček.

Preserve Sada pohárků (4 ks) - zelená

 

 

12.) Ekologická brčka

Každý den lidé na planetě použijí (a hned vyhodí) 500 MILIONŮ plastových brček.

Pijte z těch, které vám vydrží celou věčnost a navíc se vám z nich do drinku neuvolní žádné škodliviny (například ftaláty či BPA neboli Bisfenol-A).

Yoni Sada brček z českého skla s kartáčkem (4 ks)

 

 

13.) Látková utěrka místo papírových

Mějte ji po ruce vždy, když v hrnci něco vzkypí a přeteče, něco se vylije, necháváte kynout těsto, chcete vytáhnout horký pekáč z trouby nebo jen odehnat manžela od moučníku před večeří 🙂

Proč zbytečně vyhazovat jednorázové papírové, když můžete svou kuchyň vybavit stylovou a multifunkční látkovou?

E-cloth Utěrka na nádobí i skleničky

 

 

EKOLOGICKY NA VYCHÁZKU DO ULIC A VÝLET DO LESŮ

14.) Hrnečky na čaj a kávu s sebou

Představte si, že se ráno cestou do práce jako obvykle stavíte do své oblíbené kavárny na oblíbenou kávu s sebou. Dnes si ale nevezmete papírový ani umělohmotný kelímek a nepřidáte ho pak na obrovskou hromadu 500 miliard jednorázových kelímků, které ročně skončí na skládce – nejdou totiž recyklovat.

Přinesli jste si totiž hrníček svůj, a baristka vás za to obdarovala širokým úsměvem, slevou a sušenkou zdarma.

Woodway cup (300 ml) - Fialové květy

 

 

15.) Krabičky na obědy a svačinky

Když si chcete vzít oběd do práce, nabalit dětem svačinku do školy nebo se třeba vybavit na delší cestu vlakem nebo autem – nemusíte používat škaredý igelitový pytlík a rohlík balit do alobalu, které pak hned vyhodíte. Můžete je pohodlně mýt v myčce, ohřívat v mikrovlnce a uchovávat v ledničce.

Využijete je, i když si v restauraci třeba kupujete oběd s sebou do práce, nebo si nedojezený kousek pizzy chcete sníst až v klidu doma.

Preserve Svačinový box (2 ks) - zelený

 

 

16.) Ekologické sáčky na ovoce a zeleninu

Máte na něco chuť. Cestou z práce se proto rychle otočíte v pekařství. Za necelé dvě minuty si ze rtů olíznete poslední drobeček a sáček letí do koše.

Pytlíky jsou super. Jablka se vám nerozkutálí v tašce cestou z nákupu, rohlík jen tak nepoložíte na špinavý pás u pokladny. Nešlo by to ale trochu jinak, aby průměrný Čech nevyhodil 400 plastových sáčků ročně?

Používá látkové pytlíky i spolumajitel Econey Martin, nebo káže vodu a pije víno? Dozvíte se v našem rozhovoru

Můžete plastové sáčky minimálně opakovaně použít (ať už třeba na psí hovínka nebo na další várku rohlíků), ideální variantou jsou však pratelné látkové, které jsou krásné a dírka se vám v nich jen tak neudělá.

ZDE si přečtěte užitečný rozhovor s Ing. Čerevkovou z Ekosáčky.cz, a ideálně si několik ekologických sáčků hned objednejte.

Šetřit prostředí i peníze můžete začít hned zítra. 

Casa Organica Sada na potraviny (3 ks)

 

 

17.) Znovupoužitelné tašky na nákup

Každý rok se vyprodukuje 500 MILIARD plastových tašek. Přesto, že jsou označované za zlo, v mnohém jsou ekologičtější než papírové.

Nejlepší je však taška, která vám vydrží na každý nákup. Pevná, prostorná a ekologická.

Re-Sack Plátěná nákupní taška

 

 

18.) Ekologická láhev na pití

Pokud byste jednorázové plastové láhve přestali dneska používat, v průměru ušetříte asi 170 plastových lahví ročně. Víc snad ani netřeba dodávat.

Balenou vodu prostě nepotřebujeme – ta nejčistší teče z kohoutku a je za hubičku.

Retap 05 (0,5 l) - akvamarínová

 

 

19.) Ekologické pytlíky na psí hovínka

Používat čistý igelitový pytlík na sbírání psích hovínek je čistá zhovadilost 🙂 Nejlepším řešením je sbírat je do použitých igelitových sáčků třeba od svačiny. Komu se pytlíky schraňovat nechtějí nebo žádné nepoužívá, zkuste kompostovatelné z bioplastu.

 

osmatero redukce odpadu infografika

 

Do 90 dnů se úplně na kompostu i skládce rozloží. Nebojte, v suchu zůstanou celé a nepropustné.

HBABio Sáčky na psí exkrementy (50 ks)

 

 

KAŽDODENNÍ NEZBYTNOSTI

20.) Látkové kapesníky

Znáte to. Je prostě chladno, mokro, moc teplo, čas kdy všechno kvete nebo moc koukáte na romanťárny. Heboučký kapesník z biobavlněného ocení váš nos i dáma, která se vedle vás v kině zrovna rozplakala dojetím.

Věděli jste, že látkový kapesník můžete (na rozdíl od toho papírového) použít až 520x?

Casa Organica Dámské kapesníky (6 ks) - mix barev

 

 

Bezpečnější, ekologičtější, levnější a s hezčími dizajny – co více si přát?

Taky vás překvapilo, kolik věcí lidé každý den zbytečně vyhodí – možná z lenosti, možná z nevědomosti? A kolik přitom vyhodí peněz a jak poškodí svým bezohledných chováním planetu…

Určitě ale nemusíte okamžitě kupovat vše výše popsané a všude s sebou pro jistotu všechno nosit v obrovském kufru, kdybyste se náhodou někde stavili na limonádu, začala vám rýma nebo jste nedojedli kousek pizzy 🙂

TIP pro ty, kdo to s odpadem myslí opravdu vážně a žádný další zbytečný nechtějí:

Bea Johnson - "Domácnost bez odpadu"

 

SLOVO AUTORKY: 

Marta Svačinová

Pamatujte, že i ten sebemenší krok (správným i špatným) směrem má obrovský dopad na naši planetu Zem. Úspěchem může být i to, že si nadále každý den pořídíte 5 plastových pytlíků – ale jeden použijete na sbírání psích hovínek.

econea

 

DALŠÍ ČLÁNKY O EKOLOGII A ZODPOVĚDNÉM ŽITÍ

17 EKO alternativ hygienických potřeb, které jinak vyhazujete po prvním použití
20 EKO alternativ každodenních produktů, které jinak házíte do koše
Pravda o plýtvání jídlem + 9 zodpovědných tipů, jak doma ušetřit
Jak se NEotrávit kosmetikou a dělat pro sebe skutečně jenom to dobré?
Použij znova nebo zrecykluj: 10 jednoduchých a účinných tipů
"Snažím sa žiť tak, aby som sa mohol pozrieť do zrkadla," rozhovor s Jakubem Vríčanem z OZ PureLove
"Nejsem umanutý aktivista. Cesta není ve velkém extrému," rozhovor s Martinem Matesem z Econey
"Ze surovin v kuchyni lze vyrobit téměř všechno", rozhovor s Juditou Klimentovou z Kosmetika Hrou
“Nečekáme na to, až někdo z politiků zakáže plasty," o dobrovolném úklidu veřejnosti s Monikou z Trash Hero
„Nejlepší odpad je ten, který nevznikne,” rozhovor o bezobalovém nakupování s Ing. Janou Čerevkovou z Ekosáčky.cz

 

Rate this post

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..