Hrachový protein je bílkovina extrahovaná ze zralých semen hrachu setého (Pisum sativum). Patří mezi luštěniny, výživově vysoce hodnotnou skupinu potravin. Používá se jako bílkovinný doplněk stravy nebo při výrobě potravin obohacených bílkovinami.
Tento rostlinný protein hledají hlavně vegetariáni a vegani, pro které představuje alternativu k běžnějším bílkovinným izolátům získaným z živočišných zdrojů (např. syrovátkový protein).
Zároveň je vhodný pro všechny, kteří trpí alergiemi a přecitlivělostí k mléčným a vaječným bílkovinám či nesnášenlivostí lepku. Přestože nepatří mezi nejčastěji konzumované proteinové prášky, jeho obliba stále roste, a to zejména u těch, kteří s přiklání spíše k rostlinné stravě.
NÁVOD JAK ZHUBNOUT | ||
---|---|---|
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem. | ||
Keto / Low carb manuál | Jak začít – Kolik potřebujete zhubnout | |
Chci zhubnout | Do 5 kg – Do 10 kg – Do 15 kg – Nad 15 kg | |
Keto dieta od | Mix & Slim – KetoMix – KetoDiet – Chia Shake | |
Dietní jídla | Na snídani – Na oběd – K večeři – Dezerty – Koktejly | |
Low carb potraviny | Těstoviny – Pečivo – Káva a čaj – Rýže – Placky – Tortilla – Sladidla – Slané – Sladkosti – Dresinky – Bylinky – Víno | |
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou. | ||
Krabičková dieta od | Zdravé stravování | |
Prášky na hubnutí | Hunger Blocker – eSlim – Garsin – Apetit Stop |
Oblíbenou zeleninou jsou kuličky zeleného hrášku nebo celé lusky. Obsahují více vody a vitaminu C, než zralá semena zeleného nebo žlutého hrachu.
Hrachový protein a jeho přínosy
Některé studie s práškovým hrachovým proteinem přináší první slibné výsledky týkající se jeho nutričních a terapeutických přínosů. Přesto bude třeba tyto údaje potvrdit dalším rozsáhlejším výzkumem.
Snížení krevního tlaku
Hrachový protein má vysoký obsah argininu, což je aminokyselina, která udržuje krevní cévy v dobrém stavu a může se tak podílet na udržení krevního tlaku ve zdravém rozmezí. Zjistilo se také, že užívání proteinového izolátu tvořeného kombinací hrachových, sójových, vaječných a mléčných bílkovin třikrát denně v množství 20 gramů po dobu čtyř týdnů dokázalo snížit vysoký krevní tlak.
Snížení krevního tlaku u lidí trpících hypertenzí se projevilo i během třítýdenní předběžné studie zkoumající užívání samotného hydrolyzovaného hrachového proteinu (bílkovina je hydrolýzou naštěpena na kratší molekuly a aminokyseliny). Výsledky navíc naznačují, že také enzymy produkované při čištění hrachové bílkoviny mohou hrát roli v prevenci vysokého krevního tlaku.
VÍTE, že směs rostlinných bílkovin Blendea SUPERPROTEIN obsahuje hrachový, ale i rýžový protein? Navíc se doporučuje jejich kombinace, aby je tělo využilo co nejlépe.
Prevence cukrovky
Studie z roku 2014 naznačuje, že hrachový protein může také regulovat hladinu cukru v krvi. Přídavek hrachového proteinu do jídla, i když nezměnil množství zkonzumovaného jídla ani chuť k jídlu, měl za následek nižší hladinu cukru v krvi po jídle než strava bez proteinu. Výsledky tak podporují možné použití využití hrachového proteinu k prevenci a terapii cukrovky.
Pro sportovní výkon
Proteinové doplňky stravy obecně mohou pomoci sportovcům urychlit regeneraci svalů po cvičení a zvýšit nárůst svalové hmoty. Zda je v tomto ohledu hrachový protein výhodnější oproti jiným proteinovým doplňkům zatím není zřejmé.
Hrachový protein je nicméně dobrým zdrojem aminokyselin s rozvětveným řetězcem (leucin, isoleucin a valin), které jsou potřebné právě pro budování a regeneraci svalů. Důkazy naznačují, že může mít na podporu růstu svalové hmoty stejný efekt jako syrovátkový protein.
V kontrolované studii 161 mužů, kteří absolvovali posilovací trénink po dobu 12 týdnů, skupina, která konzumovala 50 gramů hrachového proteinu denně, zaznamenala podobný nárůst svalové hmoty jako skupina, která užívala 50 gramů syrovátkového proteinu za den.
Proteinové přípravky mohou podpořit růst svalové hmoty a její regeneraci po intenzivním fyzickém tréninku.
Pro zdravé srdce a cévy
Hrachový protein může podpořit prevenci kardiovaskulárních onemocnění tím, že snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů (krevních tuků). Při experimentech na zvířatech mělo užívání hrachového proteinu výraznější vliv na snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů než kaseinový protein. Podobné studie na lidech však dosud nebyly uskutečněny.
Hrachový protein a redukce hmotnosti
Ukazuje se, že strava s vyšším obsahem bílkovin pomáhá v prevenci a léčbě obezity. Vyšší příjem bílkovin umožňuje zrychlit metabolismus, snižuje chuť k jídlu a mění produkci některých hormonů, které se uplatňují v regulaci váhy.
Už 15 gramů hrachového proteinu snadněji vyvolá pocit sytosti u lidí s nadváhou než syrovátkové a mléčné bílkoviny. Ve studii zaměřené na doplňky bílkovin a konzumaci potravin u mužů se zdravou hmotností bylo 20 gramů bílkovin hrachu 30 minut před jídlem stejně účinných jako mléčná bílkovina kaseinu a lepší než syrovátková a vaječná bílkovina při zvyšování pocitu sytosti a snížení příjmu kalorií.
Hrách je významný zdroj bílkovin ve veganské a vegetariánské stravě
Někdy může být pro vegetariány a vegany komplikované zařadit do jídelníčku přiměřené množství bílkovin bez konzumace velkého množství jídla. Kvalitní proteinový doplněk na bázi rostlinných bílkovin, jakým je právě hrachový protein, přispěje k dodržení doporučeného denního množství bílkovin ve stravě.
Plně vyzrálá semena hrachu setého řadíme mezi luštěniny. Obsahují více energie než zelený hrášek.
Obsah aminokyselin v hrachovém proteinu
Hrachový protein je stejně jako ostatní bílkoviny tvořen jednotlivými stavebními prvky, které nazýváme aminokyseliny. Některé aminokyseliny označujeme jako tzv. esenciální, ty si tělo neumí vytvořit a musíme je přijímat ve stravě.
Hrachový protein je bohatý na většinu esenciálních aminokyselin s výjimkou tyrosinu a methioninu. Abychom získali kompletní spektrum aminokyselin, je vhodné bílkoviny hrachu kombinovat s rýžovým proteinem.
Oba proteiny se v tomto směru vzájemně výborně doplňují. Hrachový protein vyrovnává nedostatek aminokyseliny lyzinu v rýžovém proteinu a bílkoviny z rýže zase výborně nahradí aminokyseliny, kterých je méně v hrachovém proteinu.
Hrachový protein je obzvláště bohatý na esenciální tzv. rozvětvené aminokyseliny (leucin, isoleucin a valin), o kterých je známo, že hrají důležitou roli ve syntéze svalových proteinů.
VIDEO: O prospěšnosti aminokyselin mluví Květka Bezuchová.
Hrachový protein izolát
Izolát hrachového proteinu obsahuje přibližně 85 až 90 % bílkovin. Zbytek tvoří sacharidy a minimální množství tuku (jen asi 1 %).
Hrachový protein se získá procesem, který zahrnuje suchou a kapalnou fázi. Nejprve se během suchého procesu mechanicky odstraní vnější slupka hrachu. Po rozemletí se získá mouka obsahující vlákninu, škroby a bílkoviny.
Protože jsou bílkoviny hrachu rozpustné ve vodě, jsou odděleny od vlákniny a škrobu mokrou filtrací a odstředěním a vysráží se proteinový izolát. Ten může být dále upraven tak, aby se vylepšily jeho vlastnosti. Metody úpravy izolátu hrachového proteinu se soustřeďují zejména na snížení obsahu oligosacharidů a kyseliny fytové, které mohou způsobovat některé nepříjemné vedlejší účinky.
Cílem izolace bílkoviny z hrachu je snížení obsahu kyseliny fytové a oligosacharidů
Extrakty bílkovin hrachu obsahují různé množství kyseliny fytové, což je látka rostlinného původu, která se ve vyšší míře vyskytuje právě v luštěninách. Narušuje vstřebávání minerálních látek včetně železa a snižuje biologickou využitelnost bílkoviny hrachu.
Zajímavé jsou výsledky výzkumu, které poukazují na to, že absorpce železa se zvýšila, pokud byla strava obohacena o vitamin C. Různé techniky zpracování proteinu mohou snížit množství kyseliny fytové, která zůstává v proteinových extraktech z luštěnin.
V extraktech hrachového proteinu mohou být v různém množství přítomny také oligosacharidy. Tyto molekuly sacharidů, které člověk nedokáže v trávicím traktu rozštěpit, protože nemá potřebné enzymy, pak mohou být příčinou plynatosti a zažívacích potíží. Technika zpracování nazývaná ultrafiltrace snižuje množství zbytkových oligosacharidů v bílkovině hrachu a tím potlačuje možné nepříjemné vedlejší účinky hrachového proteinu.
Jak užívat hrachový protein?
Ideální příjem bílkovin hrachu nebyl stanoven, ale typická porce hrachového proteinu je 30 gramů a poskytuje asi 25 gramů bílkovin.
Obecně bývá jemná chuť bílkovin hrachu považována za nenápadnou. Nejjednodušším způsobem, jak konzumovat hrachový protein, je přidat ho do oblíbeného smoothie nebo koktejlu. Prášek hrachového proteinu lze však také využít při přípravě polévek, snídaňových kaší, palačinek či pomazánek nebo do těsta při pečení.
Hrachový protein se extrahuje z hrachu setého (Pisum sativum), významné hospodářské plodiny, která se pěstuje pro svá semena. Jako zeleninu konzumujeme nezralé zelené hrášky i celé lusky, zralá semena hrachu pak řadíme mezi luštěniny.
Vyzrálý hrách je bohatým zdrojem bílkovin i sacharidů, na 100 g obsahuje přibližně 24 g bílkovin, 62 g sacharidů a pouze 1 g tuku. Má ale také poměrně vysoký obsah kyseliny listové, vitaminu B1 a dále hořčíku, železa, draslíku manganu a fosforu.
ČTĚTE TAKÉ: Podrobný článek o všech benefitech hodnotného rýžového proteinu.
Nežádoucí vedlejší účinky hrachového proteinu
Dosud není známo, že by hrachový protein ovlivňoval působení jakýchkoliv léků. Lidé s alergií na arašídy, sóju nebo jiné luštěniny by měli hrachový protein používat se zvýšenou opatrností. Alergie na hrách je totiž častější u lidí, kteří trpí alergií na jiné luštěniny.
Zkušenosti s hrachovým proteinem
Hrachový protein se využívá pro obohacení stravy rostlinnými bílkovinami. Jeho využití v jídelníčku často přináší pozitiva ve formě váhových úbytků:
„Používám ho na zahuštění dýňových polévek, do vaječné palačinky nebo do čerstvých ovocných a zeleninových šťáv či smoothies… A výsledek? Zhubla jsem 6 kg a cítím se báječně. :-).“
V recenzích se objevují rozporuplná hodnocení zejména jeho chuťových vlastností, podobně jako u jiných proteinových prášků. Zkušenosti uživatelů kolísají od velmi negativního hodnocení chuti:
„Tento produkt je pro mě chuťově ztěžka poživatelný. Zkusila jsem ho přidat do bezlepkového chleba a na chuti to neubralo,“ po smířlivější přístup: „Po pročtení recenzí, jak odporně produkt chutná, jsem byl připravený na vše, poprvé mi to sice nechutnalo, ale čekal jsem to daleko horší a časem jsem si ho takřka oblíbil.“ nebo „Na chuť je třeba si zvyknout. Ale nic hrozného.“
Často uživatelé zároveň nabízí řešení, jak se s chuťovou stránkou proteinu snadno vyrovnat: „Hodí se spíše jako ingredience k přípravě slaných pokrmů. Přidáním do slaných jídel a polévek se jeho chuť úplně potlačí.“