Zimní období je pro náš organismus vždy zátěží. Zima, jakkoliv mírná, pro něj totiž často znamená období sytých dobrot, večírků, pár skleniček alkoholu navíc a méně pohybu. Do toho ještě svádí boje s chřipkami, virózami a rýmou. Jaro je tak ideální čas, kdy svému tělu vynahradit toto náročné období.
Proces detoxikace organismu představuje způsob, jak se nastartovat na další období, ale zároveň je to také prevence, jak předcházet civilizačním chorobám. O detoxikaci bylo napsáno již mnoho, ale víte přesně o co běží?
Detoxikační proces odstraňuje a odbourává látky, které do našeho organismu nepatří, to znamená zbavuje tělo jedů – tedy toxinů. Detoxikaci nelze srovnávat s léčebným postupem, ale má ve své podstatě léčbě napomáhat a plnit především preventivní funkci. I přes to, že se náš organismus zbavuje řady toxinů přirozenou cestou, řada z nich se v tělu usazuje.
NÁVOD JAK ZHUBNOUT | ||
---|---|---|
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem. | ||
Keto / Low carb manuál | Jak začít – Kolik potřebujete zhubnout | |
Chci zhubnout | Do 5 kg – Do 10 kg – Do 15 kg – Nad 15 kg | |
Keto dieta od | Mix & Slim – KetoMix – KetoDiet – Chia Shake | |
Dietní jídla | Na snídani – Na oběd – K večeři – Dezerty – Koktejly | |
Low carb potraviny | Těstoviny – Pečivo – Káva a čaj – Rýže – Placky – Tortilla – Sladidla – Slané – Sladkosti – Dresinky – Bylinky – Víno | |
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou. | ||
Krabičková dieta od | Zdravé stravování | |
Prášky na hubnutí | Hunger Blocker – eSlim – Garsin – Apetit Stop |
Toxiny jsou jedovaté látky rostlinného, živočišného i nerostného původu, popřípadě připravené synteticky, které vyvolává v organismu chorobné jevy a mohou způsobit i jeho zánik. Tyto škodlivé látky mohou narušovat například tvorbu hormonů, biochemické pochody v těle, metabolismus buňky a další děje probíhající v našem těle.
Jarní detoxikace je vhodná pro ty, které trápí:
- nečistá pleť
- nepříjemný dech
- kyselá chuť v ústech a potažený jazyk
- přejídání se či nechutenství
- chronická zácpa, průjem, plynatost
- zapáchající stolice
- moč tmavší barvy (při požití červené řepy však žádoucí)
- migrény
- časté bolesti hlavy
- bolesti páteře a kloubů
- pocity únavy a slabosti
- pocity vzteku a zmaru
- chtějí začít hubnout
RIZIKA NESPRÁVNÉHO ŽIVOTNÍHO STYLU
Stres, strava bohatá na cukr, průmyslově zpracované potraviny s malým obsahem důležitých živin a nedostatek pohybu, to vše blokuje přirozené detoxikační procesy v našem těle. Zvýšená toxická zátěž působí nepříznivě na funkci imunitního systému. Nesnášenlivost určitých jídel a alergie jsou první známky toho, že tělo není zcela v pořádku a že imunitní systém a trávicí trakt jsou oslabeny.
Lékaři sice mohou předepsat léky proti alergiím, ty však neřeší základní příčinu – přetížení organismu toxiny.
Pozor byste si měli dát zejména na trvalý stres. Výzkumy ukázaly, že vysoká hladina stresových hormonů, např. adrenalinu a kortizolu, může změnit prospěšné detoxikační procesy ve škodlivé. Také znečištěné prostředí se podepisuje na intoxikaci lidského těla.
Jak se toxiny dostávají do našeho těla?
V potravinách se mohou nacházet různé druhy jedů, plísně či jiné mikrobiální toxické látky. Toxiny se tam mohou dostat rovněž z hnojiv a pesticidů. To je také jeden z důvodů, proč se v posledních letech těší oblibě organicky pěstované potraviny, které nejsou chemicky ošetřovány.
Další toxiny přijímáme, jak jsem již zmínila z ovzduší. Nečistoty mohou podráždit oči a trávicí soustavu, mohou vést například až ke vzniku astmatu a jiným dýchacím obtížím. Asi ani nemusíme zmiňovat, že kouření je další způsob, jak si do těla – navíc dobrovolně – přinést další škodlivé látky. Obezřetní byste také měli být při nákupu zejména levné kosmetiky. Ta do organismu pouští pestrou škálu chemikálií, jež můžou být zdrojem toxinů v těle, protože se aplikují přímo na kůži a vlasy.
Tělo se zbavuje toxinů z části samo
Tělo k vyloučení toxických látek používá sliznice. Toxiny se vylučují hlenem, slzením, pocením, močí, žlučí, stolicí, atd. Ledviny filtrují krev a močí se vylučují zejména sloučeniny močoviny, které jsou velmi toxické. Střeva zbavují tělo zbytků z procesu trávení, kůže vylučuje toxiny a plíce vylučují především zbytky kysličníku uhličitého. Játra odstraňují jedovaté látky, které přijímáme, i ty, které se v těle vytvářejí.
V tlustém střevě převládá proces vstřebávání. Dochází ke vstřebávání glukózy, vitamínů a aminokyselin. Při průběhu hnilobných a kvasných procesů se z tlustého střeva vylučují toxické a jedovaté látky, znečišťující celý organizmus. Proto platí, že čistota tlustého střeva je základ zdraví.
JAK ORGANISMU ULEHČIT?
Ačkoliv si organismus s některými toxiny dokáže poradit sám, důsledkem moderního způsobu života, jich stále zůstává celá řada, se kterými mu musíme pomoci my. Stále platí, vyvážená strava, bohatá na ovoce, zeleninu, mléčné výrobky i maso.
Nedostatek enzymů zadržuje toxiny
Ještě že máme ovoce a zeleninu, chtělo by se říci. Enzymy zrychlují biochemické procesy a vyznačují se specifickými vlastnostmi. Tepelně nezpracovaná strava je důležitá, protože obsahuje enzymy. Napomáhají efektivnímu zažívání a trávení. Nedostatečné množství enzymů v zažívacích orgánech zadržuje toxiny v tlustém střevě, což může mít za následek vznik vředu nebo nádoru.
Nejjednodušší cestou, jak zásobit trávicí trakt potřebnými enzymy, je jíst čerstvé ovoce, syrovou zeleninu, naklíčená zrna a výhonky pšenice. Vhodný detoxikační jídleníček nalezntete zde. Až si budete dopřávat zdravý oběd nezapomínejte pořádně žvýkat. Ve slinách je obsažen enzym ptyalin, který štěpí škroby. Enzym lyzozym ničí bakterie a choroboplodné zárodky. Čím více stravu rozmělníte, tím více se ptylaninu uvolní.
Kyselozásaditá rovnováha
Zní to jako obehraná písnička, ale vyvážená strava je to nejcennější, co můžete svému tělu dát. Kromě dostatku enzymů ve stravě je také důležitá kyselozásaditá (acidobazická) rovnováha. Potrava živočišného původu, jako například maso a mléčné výrobky vyjma plnohodnotného čerstvého mléka, vytváří produkty se silně kyselou reakcí. Podobný účinek má pečivo z bílé mouky, bílá rýže, rafinovaný cukr a jiné. Ve stravě je potřeba zvýšit podíl zásadotvorných potravin (ovoce, zelenina) a snížit podíl kyselinotvorných potravin.
Takto se sníží riziko překyselení organismu, které může vést ke vzniku různých onemocnění. Minerální prvky jsou důležité při výstavbě tkání organizmu, hlavně kostní tkáně, kde fosfor a vodík představují základní strukturální komponenty.
Pitný režim
Voda je jedním z nejdůležitějších prostředků detoxikace. Ředí toxiny a pomáhá je tělu vylučovat pokožkou a ledvinami, rovněž zvyšuje schopnost pocení při tělesném cvičení. Lidské tělo je vodou tvořeno zhruba z 60 %. Bez fyzické aktivity ztrácíme denně téměř 600 ml vody dýcháním a mírným pocením.
Vhodným zdrojem vody v potravě je ovoce a zelenina, ve které je obsaženo až 70 – 90 % této tekutiny. Velké množství vody obsahují okurky, salát, rajčata, tykve, zelí, reveň, chřest, melouny, dýně apod. Konzumace potravin s vysokým obsahem solí sodíku přispívá k zadržení vody v organizmu. Soli draslíku a vápníku naopak podporují její vylučování. Ideální je pít vodu čistou, nebo slabé 100 % džusy, vyhnout byste se měli slazeným nápojům typu Coca Cola.
DRUHY DETOXIKACE – Dieta, masáže, ale také měřící přístroje
Lidé v průběhu tisíce let vynalezli řadu procesů, které detoxikují organismus. Asi nejrozšířenějším způsobem je dieta, která by měla obsahovat zvýšené množství ovoce a zeleniny. Detoxikaci rovněž pomáhá tělesná aktivita – ideální jsou například Pilatovy cviky, nebo joga. Saunu za účelem prohřátí a vyhnání nečistot z těla ven vymysleli v 11. století skandinávci. Možná méně známější jsou detoxikační masáže, jako je například manuální lymfatická drenáž. Podrobnější informace o jednotlivých detoxikačních metodách naleznete zde.
Věděli jste ale, že toxicitu našeho organismu lze testovat také speciálním přístrojem? Přístroj EAV sice není schopen provádět mikrobiologické rozbory srovnatelné s výsledky odborných laboratoří. Ve vztahu ke konkrétnímu organismu je ale schopen určit, zda zkoumaný toxin organismu škodí nebo ne. Přínosem měřících přístrojů je možnost kontroly, zda detoxikace v požadovaném rozsahu již nastala, nebo v ní máme pokračovat stejnými nebo jinými prostředky. Pomocí přístroje také spolehlivě určíme vhodnost použití konkrétních přípravků pro detoxikaci.
Doplňky stravy – ulehčují detoxikační proces
Pokud se rozhodnete detoxikovat své tělo je, dobré tento proces podpořit také doplňujícími vitamíny, které jsou volně k dispozici na našem trhu. Využívat doplňky stravy je také vhodné, nemáte li náladu na držení náročných diet, nebo čas na pravidlenou návštěvu tělocvičny. Velmi oblíbené jsou pilulky řasy chlorelly nebo sinice spiruliny, jež mají silné antioxidační účinky.
Přírodní rozpustná vláknina podporuje peristaltiku střev, napomáhá trávení a chrání trávící soustavu.
Poraďte se s odborníkem
Při úpravě jídelníčku záleží na věku, prodělaných nemocech i celkové zdatnosti daného člověka. Nemocní, těhotné ženy, děti a osoby, které musí dodržovat určitý dietní režim, by měli způsob pročišťování organismu konzultovat se svým lékařem či odborníkem na výživu. Pokud má mít očista smysl, měl by na ni plynule navázat jídelníček v souladu se zásadami zdravé výživy, případně redukční dietou, pokud ji má očista nastartovat.
Detoxikace a hubnutí
Chcete zhubnout? Pokud máte metabolismus zpomalený roky nevhodného stravování, půjde to těžko. Detoxikace ale pomůže váš metabolismus nastartovat. Díky ní se může nejen zrychlit vaše spalování, ale zároveň se vám vrátí životní energie, zatímco se zmírní projevy celulitidy nebo vás přestane trápit nadýmání.
Jak začít?
Detoxikujte se v období, kdy nemáte extrémní psychickou zátěž a neřešíte vážnější zdravotní problémy. Dejte si za zvládnutí detoxikace organismu odměnu. Naplánujte si, jak dlouho se budete pročišťovat a v jednotlivých fázích úspěchu se odměňte. Je to převážně individuální rozhodnutí, každému vyhovuje něco jiného. Ukliďte si v ledničce – pryč musí všechna nezdravá jídla.
Sepište si seznam potravin a doplňků, které budete potřebovat a objednejte si je. V tom, jak dlouho by měla trvat detoxikace se názory liší. Někdo preferuje víkendové očistné kúry, jiný je drží několik týdnů.
S detoxikací je snadné začít – začněte například sklenicí čisté vody a vypijte ji naráz do dna.
lecim se se štítno žlázou mohu toto pit