Nejznámější druh moringy Moringa olejodárná (Moringa oleifera) je exotickou rostlinu s blahodárnými účinky na lidské zdraví. V podrobném profilu moringy se dočtete:
- jak může moringa přispět k lepšímu zdraví,
- jak moringa pomáhá při trávicích a jiných potížích,
- jaký je výživový profil moringy,
- odkud moringa pochází, kde roste a jak se pěstuje.
Co je moringa olejodárná, kde roste a jak vypadá?
Všestranně užitková dřevina moringa kdysi rostla pouze na jižním úpatí Himalájí na území Indie. Postupně se rozšířila po celé Indii a dál až do arabských zemí a Afriky. Dnes se její kultivary pěstují po celém světě v zemích, kde je dostatečné teplo. Nejznámější je pro své účinky Moringa olejodárná.
Kmen moringy dosahuje tloušťky až 30 centimetrů a rostlina dorůstá do obdivuhodné výšky až 12 metrů. Větve jsou visící a koruna působí značně neuspořádaným dojmem. Za účelem pěstování a pro snazší sběr se stromy seřezávají na výšku maximálně 1 metru.
NÁVOD JAK ZHUBNOUT | ||
---|---|---|
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem. | ||
Keto / Low carb manuál | Jak začít – Kolik potřebujete zhubnout | |
Chci zhubnout | Do 5 kg – Do 10 kg – Do 15 kg – Nad 15 kg | |
Keto dieta od | Mix & Slim – KetoMix – KetoDiet – Chia Shake | |
Dietní jídla | Na snídani – Na oběd – K večeři – Dezerty – Koktejly | |
Low carb potraviny | Těstoviny – Pečivo – Káva a čaj – Rýže – Placky – Tortilla – Sladidla – Slané – Sladkosti – Dresinky – Bylinky – Víno | |
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou. | ||
Krabičková dieta od | Zdravé stravování | |
Prášky na hubnutí | Hunger Blocker – eSlim – Garsin – Apetit Stop |
Plody moringy jsou poměrně velké. Průměrně jsou dlouhé kolem 20 centimetrů a obsahují cca 20 vysoce olejnatých semen, z nichž se vyrábí moringový olej. Moringa kvete dvakrát do roka od února do dubna a znovu od září.
Ke svému růstu moringa vyžaduje tropické až subtropické klima. Vyhovují ji suché, písčité a jalové půdy s nízkým množstvím srážek. Za určitých podmínek však může růst i ve vlhkých a úrodných půdách. Moringa snese vyšší nadmořské výšky až okolo 2 000 metrů n.m., má-li dostatek slunce a minimum vlhkosti.
Moringa v tradičním léčitelství a moderní západní medicíně
V lidovém léčitelství jsou morinze přisuzovány pozitivní účinky na zdraví. V zemích původu se po generace užívá k prevenci či léčbě chorob jako cukrovka, srdeční choroby, anémie, artritida, onemocnění jater a respirační, kožní a zažívací poruchy, křeče, horečka, bolesti hlavy a dalších.
V západních zemích se Moringa olejodárná do povědomí dostává hlavně v podobě jemného zeleného prášku z mletých listů, který se přidává do celé řady doplňků stravy. Moringový olej ze semen zase bývá součástí přírodní bio kosmetiky.
Důležité informace o morinze olejodárné
- Známá pod názvy: Moringa olejodárná, Moringa oleifera, zelený diamant, nebedaye (nikdy neumřít), malunggay (zachránce), nejlepší přítel matek, strom věčného života, křenový strom, paličkový strom, ben oil tree
- Krajina původu: Indie (jižní úpatí Himalájí)
- Prodává se ve formě: prášek, kapsle a tablety, olej
- Dostupnost v ČR a SR: ano ve zpracované formě
Fakta a zajímavosti o morinze
Věděli jste, že …
- moringa je víceúčelový strom, který se využívá bez zbytku od kořenů přes listy až po plody, proto se nazývá jedlý strom,
- roste velice rychle a poprvé kvete už po dvou letech po vysazení,
- v závislosti na podmínkách je to opadavý nebo stálezelený strom,
- silný dužnatý kmen slouží jako zásobárna vody během období sucha,
- plody mohou dorůst délky přes 60 centimetrů,
- zralé plody jsou hnědé a mají tvar velkého lusku,
- jeden plod obsahuje až 20 semen, které mohou mít kulatý nebo trojhranný tvar,
- americký Národní institut zdraví moringu v roce 2008 vyhlásil Rostlinou roku.
Složení a nutriční hodnoty moringy moringy
Moringa je známá jako jedinečný zdroj vitamínů, minerálů, esenciálních aminokyselin a antioxidantů. Také obsahuje omega 3 a omega 6 nenasycené mastné kyseliny. V zemích svého původu je považována za přírodní multivitamín. Moringa údajně obsahuje 92 prospěšných látek – 46 druhů antioxidantů, 36 protizánětlivých látek a 10 vitamínů.
Z pohledu obsahu zdraví prospěšných látek jsou nejvýznamnější listy a plody se semeny, které jsou nabité cennými živinami a látkami s antioxidačními účinky.
Z vitamínů a minerálů obsahuje zejména:
- vitamin A,
- vitamin B1,
- riboflavin (vitamin B2),
- vitamin B3,
- vitamin B4,
- vitamin B7,
- kyselina listová (vitamin B9),
- vitamin C (až 157 % DDD ve 100 g potraviny),
- vitamin D,
- vitamin E,
- betakaroten,
- biotin (vitamin H),
- vápník,
- draslík,
- hořčík,
- železo,
- fosfor,
- mangan,
- zinek,
- chrom,
- bór.
Moringa olejodárná obsahuje:
- 7x více vitamínu C než pomeranč,
- 3x více železa než špenát,
- 4x více vitamínu A než mrkev,
- 4x více vápníku než sklenice mléka,
- 3x více draslíku než jeden banán,
- 2x více bílkovin než kelímek bílého jogurtu.
Zpracování a využití Moringy olejodárné
Moringa olejodárná bývá popisována jako víceúčelová rostlina. To znamená, že se využívá celá. Zpracovává se úplně vše – listy, plody, květy, kořeny, kůra i větve rostliny.
Listy a květy moringy
V Indii a Africe se listy běžně konzumují. Jsou součástí jejich každodenní. Sbírají se z volně rostoucích stromů v přírodě, na plantážích nebo je lze koupit na místních tržištích. Čerstvé se přidávají se do zeleninových salátů, v polévkách a omáčkách se jí vařené. Květy se jako listy jí vařené.
U nás se moringa nepěstuje a čerstvou ji sehnat nelze. Běžné jsou sušené listy, z nichž se připravuje čaj nebo doplněk stravy v podobě jemného prášku, který se získává drcením sušených listů. Obsahuje spoustu minerálů, vitamínů a bílkovin.
Využití: V lidovém léčitelství se listy užívají při trávicích obtížích, proti břišním a střevním parazitům a k tlumení bolesti. Také mohou pomoci při léčbě kurdějí a osteomalacii.
TIP: Výživné listy 100 % čisté indické moringy v BIO kvalitě obsahují kapsle české značky Blendea.
Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny účinky přímo na e-shopu Blendea.cz.
Plody moringy
Nezralé lusky se v Indii konzumují a připravují jako zelené fazolové lusky. Opražená semena ze zralých plodů chutnají podobně jako ořechy. Ze zralých semen, která až ze 40 % obsahují olej, se také získává nevysychavý olej “behen” využitelný při vaření, kosmetice a mechanice (např. hodinářství). Zbytky po vylisování se používají ke krmení zvířat a k hnojení. Semena a pokrutiny se rovněž drtí na prášek, který se používá k tradičnímu čištění kalné vody.
Využití: Semena mají protizánětlivé účinky a v tradičním léčitelství se používají ke snížení horečky.
Kořeny a kůra moringy
Díky palčivé chuti se kořen používá jako náhražka křenu (horseradish tree či sahijana) ale v omezeném množství. Obsahuje nebezpečný alkaloid spirochin a ve větším množství je kořen jedovatý.
Využití: Z kůry moringy se získává hrubé vlákno pro výrobu rohoží a provazů. Využívají se i větve ke krmení domácích zvířat, zejména velbloudů.
Předpokládané účinky Moringy olejodárné
Moringa je exotická rostlina bohatá na vitamíny, minerály, antioxidanty a další látky, které mají prokazatelný vliv na lidské zdraví.
Konkrétně moringa může mít následující zdravotní přínosy:
- může zvýšit odolnost organismu vůči stresu,
- může zlepšit celkový fyzický a duševní stav,
- může posílit imunitu,
- podporuje tvorbu mateřského mléka u kojících žen,
- napomáhá udržet hormonální hladinu,
- přispívá k udržení normální hladiny cukru a cholesterolu v krvi,
- pečuje o kardiovaskulární systém,
- pomáhá při poruchách s trávením, proti břišním a střevním parazitům,
- tlumí bolest,
- může poskytnout pomoc při léčbě kurdějí a osteomalacii,
- semena mají protizánětlivé účinky a v tradičním léčitelství se používají ke snížení horečky,
- může mít pozitivní vliv na normální funkce jater,
- snižuje zánět potlačením zánětlivých enzymů v organismu,
- má hydratační a zvláčňující účinky na pokožku,
- je vhodná na zklidnění podrážděné kůže,
- prospívá zralé pokožce s vráskami, zpomaluje stárnutí a podporuje vitalitu,
- může podpořit a urychlit léčbu drobných ran.
Je bohatá na antioxidanty
Antioxidanty jsou velmi důležité látky. Likvidují nebezpečné volné radikály pronikající do organismu a brání vzniku oxidačního stresu, který bývá častou příčinou vzniku celé řady civilizačních chorob jako nemoci srdce a cév a cukrovky.
Mezi hlavní antioxidační látky, která moringa obsahuje, patří vitamin C, betakaroten a méně známý quercetin, který může pomoci snížit krevní tlak a kyselina chlorogenová, která může přispět ke snížení hladiny cukru v krvi po jídle.
Dle vědecké studie každodenní užívání 7 gramů prášku moringy po dobu 3 měsíců vedlo ke zvýšení hladiny antioxidantů v krvi.
Má protizánětlivé účinky
Uvádí se, že moringa má protizánětlivé účinky. V tomto směru však existují pouze studie provedené na zvířatech a ve zkumavkách. K potvrzení této teorie je nutné provést doplňující studie na lidech.
Může snížit hladinu cukru a cholesterolu v krvi
Několik studií provedených na zvířatech naznačuje, že by užívání prášku z moringy mohlo pomoci snížit vysokou hladinu krevního cukru. Dle jedné studie na ženách užívání 7 gramů po dobu 3 měsíců vedlo ke snížení hladiny cukru o 13,5 %.
Některé studie provedené zatím jen na zvířatech naznačují, že by mohla snižovat i hladinu cholesterolu.
Vliv moringy na hubnutí
Vliv užívání moringy na redukci tělesné váhy nebyl dosud prokázán, avšak podle některých studií může podporovat rychlejší spalování tuků a snížené ukládání tuků.
Jedna studie provedená na skupině 41 osob trpících nadváhou prokázala, že hubnutí může podpořit moringa užívaná v kombinaci s kurkumou.
Moringa a vliv na kognitivní funkce mozku
Podporuje normální funkce mozku, mozkové buňky a procesy, které mají zásadní vliv na paměť, náladu, potěšení, stres a celkové duševní zdraví.
Moringový olej a přírodní kosmetika
Olej získávaný ze zralých semen moringy se využívá v kosmetice. Má totiž příznivý vliv na pokožku, pomáhá ji zbavit pigmentových skvrn a hlubokých vrásek. Rovněž působí na suché a lámavé vlasy a prospívá citlivé vlasové pokožce.
Pozitivní účinky moringového oleje:
- čistí a pečuje o pokožku,
- zpomaluje stárnutí,
- má zklidňující účinky na podrážděnou pleť,
- hydratuje vlasy i vlasovou pokožku.
Olej ze semen moringy se přidává do mýdel, čistících přípravků, krémů, tonerů, masážních olejů, šamponů a kondicionérů na vlasy.
Dávkování a užívání moringy
Moringa v našich klimatických podmínkách neroste. Neprodává se zde čerstvá, ale v podobě doplňků stravy a kosmetických přípravků. Nejčastěji se jedná o sušené listy, bylinné směsi na čaj, prášek, kapsle, tablety a olej.
- Sušené listy a čajové směsi s listy moringy se používají k přípravě osvěžujícího a bylinného čaje. Nahořklou chuť odstraní med, máta, citrón, čekankový či agávový sirup a podobně. Moringový čaj navíc neobsahuje kofein a lze jej pít i v odpoledních hodinách a večer.
- Prášek se obvykle přidává do nápojů nebo jídel, například do pudinku, palačinek či zmrzliny, ale i do snídaňové kaše, jogurt nebo smoothie. Snadno se rozmíchá.
- Kapsle a tablety se užívají klasicky. Jde o nejpohodlnější formu užívání. Je nutné je zapít dostatečným množství vody.
- Kosmetický olej se používá zevně v péči o podrážděnou, citlivou, suchou a zralou pleť. Prospívá i vlasům.
- Za studena lisovaný moringový olej se hodí ke kuchyňskému použití.
Vedlejší a nežádoucí účinky Moringy olejodárné
Vědecké studie neprokázaly žádné vážné vedlejší a negativní účinky.
Podle odborných zdrojů může nadměrné užívání vzácně způsobit:
- projímavé účinky a zažívací problémy
- nižší krevní tlak,
- pomalejší srdeční rytmus a srdeční arytmii,
- snížení plodnosti,
- kontrakce dělohy.
Neexistuje žádná oficiálně doporučená denní dávka, kterou byste měli užívat pro zdravotní přínosy. Vždy dodržujte doporučené denní dávky uvedené na obalu produktu s moringou a nikdy je nepřekračujte.
Kapsle Moringa BIO Organic 90 kapslí Blendea obsahují 450 mg čisté moringy v jedné kapsli. Užívejte je dlouhodobě pro navození všech prospěšných účinků.
U kosmetických přípravků negativní účinky neexistují a není třeba se jich obávat, pokud se užívají pouze zevně. U olejů na vaření se vždy ujistěte, že je pro tyto účely určený.
Pro koho není moringa vhodná?
Ohledně užívání moringy by se se svým lékařem měly poradit těhotné a kojící ženy a lidé, jež pravidelně užívají nějaké léky na předpis.
Moringa a možnosti pěstování u nás
Pěstování moringy v našich klimatických podmínkách není jednoduché. Pěstovat ji lze pouze jako pokojovou rostlinu a to jen za vhodných podmínek.
S výsevem se musí začít co nejdříve po jejich dosažení. Nejprve se semena na 48 hodin namočí do vlažné vody. Poté se vysazují ideálně do jiffů, substrátu s kokosovými vlákny nebo lze použít spařený substrát pro pokojové rostliny. Hloubka výsevu by měla být 1 cm. Květináč musí být umístěn na slunném místě.
Doba klíčení trvá 6 týdnů i déle. Ke klíčení potřebuje moringa vyšší teplotu a to 18 až 24 °C. Substrát je třeba udržovat vlhký, rostlina potřebuje častou zálivku. Nesmí ale být zamokřená či stát ve vodě. Přihnojování není nutné.
Moringa nemá ráda mráz. Při poklesu teploty pod 15 °C přestává růst a při teplotě pod 8 °C uhyne.
Závěrečné shrnutí: Moringa podporuje duševní i fyzické zdraví
Moringa je exotická rostlina, respektive dřevina, která je významná pro vysoký obsah zdraví prospěšných látek – vitamínů, minerálů, stopových prvků, aminokyselin a antioxidantů.
V čerstvé nebo sušené podobě či jako součást doplňků stravy může přispět k dobrému zdraví a silnější imunitě protože organismu doplňuje celou řadu nepostradatelných živin.
Nejedná se o náhradu pestré a vyvážené stravy, a proto při užívání doplňků stravy dbejte na zdravý jídelníček složený z běžně dostupných potravin.
Moringa a často kladené otázky FAQ
Moringa se nejčastěji používá při potížích s trávením, bolestech žaludku, vředech a břišních křečích, bolestech hlavy, ledvinových kamenech, chudokrevnosti, cukrovce, vysokém tlaku, ale i artritidě a bolestech kloubů. Dále může zmírňovat projevy menopauzy.
Může mírně snížit hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Působí jako antioxidant, brání vzniku oxidačního stresu a má protizánětlivé. Moringové listy jsou plné živin a jsou vhodné pro osoby s nízkým příjmem základních živin.
U nás lze sehnat sušené listy nebo přímo čajové směsi s moringou. Lze z nich připravit čaj a ochutit je například medem či přírodním sirupem. Neobsahuje kofein a může se pít i večer.
Užívání prášku z moringy je bezpečné při dodržení doporučené denní dávky, která musí být uvedena na obalu výrobku. Sledujte obsah moringy v tabletách a kapslích a nepřekračujte doporučenou dávku.
Je to jedno. Trpíte-li během dne nedostatkem energie, užívejte ji spíše po ránu. Pokud vám nečiní potíže rychle usnout, užívejte ji klidně až večer.
Není to dáno. Můžete ji užívat jak nalačno, tak po nebo při jídle. Je ale pravda, že tuk napomáhá lepšímu vstřebávání živin.
Podle studií může moringa pomoci zmírnit nepříjemné projevy menopauzy jako jsou návaly horka či problémy se spánkem.
Naopak. Dle studií může snížit poškození jater a zmírnit projevy jaterní fibrózy.
Užívání moringy je bezpečné. Stačí dodržovat doporučené dávkování u výrobků. Pouze vzácně a z důvodu nadměrného užívání může moringa vyvolat například žaludeční potíže a průjem.
Výrobky z moringy seženete v prodejnách zdravé výživy. Redakčně doporučujeme kapsle Blendea s čistou moringou v BIO kvalitě z Indie.