Žijeme v rušných ulicích a změti hektických plánů. Rychlý konzumní způsob života neklade příliš velký důraz na obrovský problém, ke kterému bezpochyby vede.
Zapomínáme, že po použití něčeho většinou zůstávají zbytky a obaly. Nepřemýšlíme, kam poté “mizí”. Většina z nich se jednoduše nerozloží a škodí prostředí, ve kterém všichni žijeme.
NÁVOD JAK ZHUBNOUT | ||
---|---|---|
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem. | ||
Keto / Low carb manuál | Jak začít – Kolik potřebujete zhubnout | |
Chci zhubnout | Do 5 kg – Do 10 kg – Do 15 kg – Nad 15 kg | |
Keto dieta od | Mix & Slim – KetoMix – KetoDiet – Chia Shake | |
Dietní jídla | Na snídani – Na oběd – K večeři – Dezerty – Koktejly | |
Low carb potraviny | Těstoviny – Pečivo – Káva a čaj – Rýže – Placky – Tortilla – Sladidla – Slané – Sladkosti – Dresinky – Bylinky – Víno | |
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou. | ||
Krabičková dieta od | Zdravé stravování | |
Prášky na hubnutí | Hunger Blocker – eSlim – Garsin – Apetit Stop |
STOP věcem na jedno použití
Postavíte se se mnou proti trendu “použij a vyhoď”? 🙂 V článku pro vás mám také několik tipů z našeho spřáteleného e-shopu Econea pro zodpovědný nákup každodenního, udržitelného spotřebního zboží. Nahrazením věcí na jedno použití těmi trvalejšími pomůžete přírodě, a navíc ušetříte i spoustu peněz.
Jednorázový obal nikdy není ekologický. Ani kdyby byl kompostovatelný, recyklovatelný, rozložitelný a zároveň přispíval na Amazonský deštný prales 🙂 Aby se takový obal mohl přeměnit v kompost, musel by se na něj nejdříve dostat. Končí však v běžných odpadkových koších a pak na skládce a ve spalovnách.
Kam směřuje náš odpad?
Podle průzkumu Světové banky průměrný Američan KAŽDÝ DEN vyhodí 2,5 kg odpadu. Americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) uvádí, že 65 % odpadu vyhodí domácnosti, 35 % školy, obchody a nemocnice. Produkujeme tak moc odpadků, že se s nimi životní prostředí není schopné vypořádat.
VÍTE, ŽE tříděním můžete poplatky za komunální odpad ve vaší vesnici snížit až na stokorunu? V Česku se poplatky za svoz popelnicí pohybují nejčastěji od 250 do 1000 Kč na osobu.
Co můžeme udělat pro to, abychom tento problém alespoň zmírnili?
Vlády většiny zemí, jako je například USA, usilují o opětovné využívání a recyklaci odpadů v různých oblastech. Podle EPA recyklace jen v USA každoročně ušetří 49,7 milionů metrických tun emisí. Tolik, co za rok vyrobí 39,4 milionů osobních aut. Recyklací 1 kilogramu papíru ušetříte skoro 1 kg emisí CO2 a metanu, které by vznikly při jeho skládkování.
Někteří lidé obhajují spíše směr Zero Waste. Dokonce i některá města si kladou cíl co nejmenšího odpadu. Tokio je velmi hustě osídlené město v Japonsku, přesto však produkuje méně odpadu než třeba New York. Má totiž velmi účinný systém pro likvidaci odpadů. Na nádražích tam můžete za jízdenku na vlak platit prázdnými PET lahvemi.
Životní prostředí potřebuje jakkoli velkou pomoc (kterou jste ochotní nebo schopní poskytnout) a každou uvítá doslova s otevřenou náručí. Matce Přírodě můžete pomoci i v domácnostech. Jedna žena z Melbourne svůj odpad snížila tak razantně, že ho za dva roky měla jen tolik, že se vešel do zavařovačky. Přiložíte ruku k dílu také?
Nevyhazuj – použij znova
Mám pro vás 10 snadných tipů, jak recyklovat běžné věci:
-
Jednorázové kelímky
Téměř v každé domácnosti najdete sadu kelímků na oslavy a párty. Skoro každý, kdo pracuje v kanceláři, drží jednorázový kelímek alespoň 1x denně v ruce (a pak háže do koše). Lidé ročně spotřebují 500 miliard jednorázových kelímků. Na ty papírové se každý rok skácí 50 milionů stromů.
Jednorázové kelímky se tváří papírově, jsou však vyrobeny nejen z papíru, ale také polyetylénu. Neprosáknou, ale ani se nerozloží (ani za 500 let). Ke každému ještě připočítejte plastové víčko.
Ve většině Evropy se jednorázové kelímky nerecyklují vůbec. Recyklují se třeba na několika linkách v Anglii, i tam se však zrecykluje pouze 1 kelímek ze 400.
Fakta o recyklaci jednorázových kelímků v ČR:
- Papírové kelímky s vrstvou polyetylénu u nás recyklovat nelze.
- Kompostovatelné kelímky by šlo kompostovat jedině tak, když by se zavedl i jejich separovaný sběr, který u nás však chybí.
- Brojíme proti plastovým taškám (které se recyklovat dají) a kávu pijeme z nerecyklovatelných kelímků.
Co s tím můžu udělat?
Kompostovatelné a papírové (pozor na to, aby byly skutečně jen z papíru) kelímky můžete použít na zahradě. Můžete si v nich předpěstovat malé semenáčky a pak je jednoduše (i s kelímkem) umístit do malé jamky v hlíně. Stejně dobře to jde i s papírovými platy od vajíček.
Nejefektivnější je nosit si s sebou vlastní hrníček. Některé kavárny mají dokonce akci, že vám za ušetřený jednorázový kelímek dají i nějakou slevu. Vybrat si můžete například z široké nabídky na Econee.
TIP na zodpovědný nákup: JocoCup ve 14ti pastelových barvách, lehce omyvatelný, s ochranným silikonovým obalem proti popálení a objemem 340 ml.
-
Voskovky
Na začátku každého školního roku maminky malé školáky vybaví novou sadou psacích a výtvarných potřeb. Osiří tak pastelky i voskovky nevykreslené a polámané. Například firma Crayola má kampaň zvanou Color Cycle – staré tužky, fixy a voskovky jim pošlete, a oni z nich vyrobí nové. V Česku to ale bohužel nejde. Nevěšte hlavu a vyrobte si s dětmi něco z voskovek sami doma.
Co s tím můžu udělat?
Ze starých voskovek si s dětmi můžete vyrobit krásnou svíčku. Navíc budete potřebovat už jen knoty. Voskovky stejných barev vložte do silikonových nebo nezerových formiček (vhodné jsou i formičky na cukroví) na pečení do trouby a počkejte, až se vosk roztaví. Do roztátých voskovek pak zapíchněte knoty a nechte uschnout.
Ze zbytků voskovek si můžete podobně vyrobit také třeba originální duhové voskovky nejrůznějších zábavných tvarů. Přesný návod najdete například v tomto článku.
Inspiraci, co vyrobit ze starých voskovek najdete třeba na Pinterest
-
Propisky
Každoročně se vyrobí miliardy propisek. Jen francouzský výrobce BIS ročně prodá 8,76 miliard psacích potřeb. Pera se však většinou nerecyklují.
Co s tím můžu udělat?
Z propisek si můžete něco vyrobit sami nebo je darovat některým umělcům, kteří z nich tvoří nádherná díla.
TIPY na co staré propisky použít, najdete například na Green Eco Services
Nejekologičtější je do vypsané propisky koupit novou náplň nebo používat klasické plnící pero. Sehnat můžete také propisky vyrobené třeba ze starých PET lahví, dřeva, papíru nebo kukuřičného škrobu.
Stará dobrá “plnička”
-
Žiletky a kartáčky na zuby
Podle EPA se ročně vyhodí 2 miliardy jednorázových holítek. Není ani nákladově efektivní, ani bezpečné ručně je ze skládek vybírat. Je téměř nemožné je recyklovat.
Také zubní kartáčky se nedají snadno recyklovat. Jsou totiž vyrobeny z tvrdého plastu a nylonových vláken, které jsou biolologicky nerozložitelné. Při spalování tvoří spoustu toxinů a pro jejich výrobu je potřeba spousta vzácných fosilních paliv.
TIP na zodpovědný nákup: Holící strojky Preserve jsou ze 100% recyklovaných plastů a nebyly testované na zvířatech. 5 břitů zaručuje dokonale hladké oholení bez podráždění.
Co s tím můžu udělat?
Můžete si koupit elektrický holicí strojek, klasický kovový na žiletky nebo holítka z recyklovaného plastu. Rezivění žiletek můžete zabránit, když je budete pravidelně mazat dětským olejíčkem. Někteří výrobci zubních kartáčků staré zubní kartáčky vybírají a vyrábí z nich nové praktické předměty.
TIP na zodpovědný nákup: Ekologický Zubní kartáček (ultra jemný).
-
PET lahve
Každý den se vyrobí 60 milionů plastových lahví. PET láhve jsou však jednou z nejběžněji recyklovaných věcí. Národní sdružení pro PET kontejnerové zdroje a Asociace plastů po spotřebě uvádí, že v USA v roce 2013 zrecyklovali 31,2 % PET obalů. Z recyklovaných PET lahví se vyrábí koberce, mikiny i plastové součástky aut.
V Japonsku můžete PET láhve na nádraží vyměnit za lístek na vlak, v jiných částech Asie se z nich dokonce vyrábí domy.
VĚDĚLI JSTE, že do tekutin dlouho a za vyšších teplot skladovaných se z plastu mohou uvolňovat škodlivé látky?
Co s tím můžu udělat?
Z PET láhví můžete vyrábět rozličné věci. Můžete z nich vykouzlit nádherné doplňky, dekorace, vázy, kasičky, květináče a mnoho dalšího. Můžete je použít k vytvoření lampy (za použití bělidla a vody) nebo jako vodní čistič (s roztokem jódu a vody).
PET láhve ideálně nekupujte vůbec nebo je alespoň recyklujte vhozením (i s etiketou, nejlépe sešlápnuté a s lehce nasazeným víčkem) do žlutého kontejneru na plast.
PET láhve jsou dobře recyklovatelné – pokud je však místo na břeh řeky vyhodíte do žlutého kontejneru
-
Inkoustové a tonerové kazety do tiskáren
Většina inkoustových a tonerových kazet je recyklovatelná a alespoň 1 opětovně plnitelná. Přesto jich však ročně 350 milionů končí na skládkách.
Co s tím můžu udělat?
Máte dvě možnosti: znova je naplnit nebo zrecyklovat. Prázdné kazety některé společnosti vykupují, ekologicky likvidují, jiné vám je doplní nebo si je můžete doplnit i sami. Můžete je také zrecyklovat nebo za drobný peníz prodat. Prázdné tonery vykupují například tyto společnosti: ARLES, s.r.o., Český Servis a Z + M servis, spol. s r.o.
Na výrobu jedné tonerové kazety se spotřebuje 3-5 litrů ropy
-
Oblečení
Výrobky z textilu jsou většinou biologicky rozložitelné, jejich rozklad je však velmi pomalý. Staré oblečení, nemoderní a poškozené kousky lidé obvykle jednoduše hodí do popelnice. Průměrný Američan ročně vyhodí přes 30 kilo oblečení. Tolik váží zhruba 191 triček. Tento odpad je stojí 1,1 miliard ročně (skládkování stojí 100 dolarů na tunu odpadu).
Se starým oblečením můžete ale dělat spoustu dalších věcí, než ho prostě vyhodit.
Co s tím můžu udělat?
Staré oblečení můžete darovat charitativním organizacím, které pomáhají obětem katastrof, nebo z nich můžete vyrobit módní doplňky či dekorace do bytu. Například z džínů, které vám už nesednou, si můžete ušít kabelku. Ze starých triček vykouzlit moderní krátký top (neboli crop top). Nějaké opotřebované textilie můžete použít jako hadr na uklízení.
Několik firem prodávajících oblečení se zabývá také jeho recyklací. Opotřebované oblečení přijímá například H&M, North Face, Puma, Levi’s, Gap a Patagonia.
Skoro v každém městě je také kontejner na staré oblečení, které putuje na charitu. Staré deky a prostěradla jistě ocení třeba v psím útulku.
Oblečení si kupujte vždy co nejkvalitnější a z udržitelných materiálů (ideálně to, které nešily malé děti v chudých rozvojových zemích). Tedy to, které se hned neroztrhne ani jen tak nevyjde z módy. Poklady téměř zaručeně najdete i v každém sekáči.
TIP na zodpovědný nákup:
-
Baterky
Baterie přijdou vhod při napájení některých domácích spotřebičů, jako jsou například budíky, rádia, svítidla a podobně. Když z nich dostaneme všechnu energii, často však letí do běžného koše. Tady pozor – baterky se nesmí házet do popelnice, ale na speciální místa zpětného odběru a do sběrných dvorů.
Časem se z nich totiž začnou uvolňovat nebezpečné látky a mohly by vážně narušit životní prostředí.
Co s tím můžu udělat?
Existuje spoustu místních sběrných míst shromažďujících staré bateriové články. Jednorázové a alkalické baterie jsou recyklovatelné – obsahují však rtuť, která při úniku na skládce ohrožuje lidi a životní prostředí. Baterky zodpovědně sbírejte a likvidujte ve speciálních zařízeních a červených kontejnerech na elektroniku.
Koupit si můžete také nabíjecí baterky s několikanásobně delší životností
-
Elektronika
Lidé svou elektroniku (například mobil, notebook nebo tablet) většinou milují, usnadňuje jim život a zabaví je na dlouhé hodiny. Nakonec se ale ale vždy stane odpadem. Podle Organizace spojených národů bylo v roce 2014 zlikvidovánono 41,8 milionů tun elektronického odpadu, jen 10 – 40 % však správně.
Součástky se dají poměrně snadno recyklovat, vyhodíte li je do červeného kontejneru na elektroniku určeného. Hlavním cílem recyklace elektroodpadu je zpětné získání vzácných kovů.
Co s tím můžu udělat?
Elektronický odpad vždy recyklujte na místech k tomu určených. Některé firmy také vybírají staré mobily a baterky, za které svým zákazníkům nabízejí například slevy na další nákup. Starou (ale funkční) elektroniku můžete také věnovat různým charitativním organizacím.
Stará elektronika je výborným zdrojem vzácných kovů. Na smetišti je jí škoda
-
Hliníkové plechovky
Hliníkové plechovky patří k jedněm z nejběžnějších položek domácností. Jsou recyklované mnoha způsoby. Mohou vám také něco vydělat. Když je dovezete do sběrného dvora, nejen, že pomůžete životnímu prostředí, ale také své peněžence.
TAKY JSTE UŽ SLYŠELI NÁZOR, ŽE kovy můžete prostě házet do komunálu, a ono se to pak nějak “samo” vytřídí? Je to pravda jen z části. Kovy v ideálním případě odkládejte do speciálních kontejnerů. Drobné kovy můžete odkládat také do některých kontejnerů NA PLAST (musí na nich být uvedeno, že můžete vhazovat i hliníkové plechovky od piva a nápojů a kovové obaly, jako jsou například konzervy), kov vytřídí na dotřizovací lince.
Při nejhorším kov vyhoďte do odpadu komunálního, který putuje na skládku – část komunálu se využívá energeticky (pálí se) a z popela se pak magnetickými separátory kov vytřídí.
Pamatujte ale, že hliník na magnet nereaguje a ten tenkostěnný (tedy plechovky, alobaly a víčka od jogurtů) v peci shoří. Efektivně lze tenkostěnný hliník zpracovávat pouze tehdy, přidá li jej firma do natavené hliníkové hmoty (vykupují jej nejčastěji z ekodvorů).
TIP: Jak rozeznat plastové víčko od jogurtu a hliníkového? Pomačkejte ho – plastové se vrátí do původního stavu. Můžete ho také zkusit roztrhnout – u hliníku to jde snadno.
Co s tím můžu udělat?
Plechovky sbírejte a pak odvezte do sběrného střediska odpadů. Je to dobrý způsob, jak si vydělat nějaké peníze za odpad.
Nejlepší je však žádný hliník nekupovat. Hliník je totiž obal vyloženě neekologický, i plast je lepší. Na 1 tunu vyrobeného hliníku připadají 2 tuny nebezpečného odpadu, který se pálí, ukládá na skládky nebo dno oceánů.
Sběr hliníku u nás téměř neexistuje (musíte najít sběrný dvůr nebo kontejner). Čím tenčí hliníková fólie, tím hůř (při tavení v průběhu recyklace prostě shoří) a nešťastná je také kombinace hliníku s jinými materiály (např. tetrapak) – činí hliník nerecyklovatelným.
Na výrobu 1 plechovky se spotřebuje tolik ropy, která by plechovku zaplnila do půlky
Několik slov závěrem
Kdo říká, že vaše pomoc životnímu prostředí musí být kolosální? Recyklace není únavná ani časově náročná. I z vašeho domova můžete pohodlně pomoci obnově životního prostředí. Začněte svůj eko-friendly život recyklací každodenních předmětů a omezením věcí na jedno použití. Nejen, že snížíte vaše náklady, ale i nebezpečí, které nedomýšlení a bezohledné chování pro přírodu znamená. Navíc budete muset koš se směsným odpadem vynášet mnohem méně často 🙂
DALŠÍ ČLÁNKY O EKOLOGII A ZODPOVĚDNÉM ŽITÍ
Hlavní zdroj článku: 50 WAYSTOHELP