Zatímco ve Středomoří a Americe je celer velmi populární a je součástí mnoha zdravých receptů, u nás jej vnímáme spíše jako nutnou “polévkovou” zeleninu. Přitom tato na první pohled nenápadná zelenina obsahuje až osmdesát různých vitamínů, minerálů a důležitých stopových prvků. A navíc působí i jako afrodiziakum.
Kořenová zelenina je velmi cenným zdrojem vitamínů. Přesto bývá v běžném jídelníčku často opomíjená. Typickým příkladem je celer řapíkatý. U nás je přidáván do polévek a omáček a bývá součástí neoblíbených redukčních diet. Lidé jej jednoduše neumí připravit a v obyčejné syrové podobě jim příliš nechutná. Naši předkové přitom celer pužívali celer jako léčivou rostlinu.
NÁVOD JAK ZHUBNOUT | ||
---|---|---|
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem. | ||
Keto / Low carb manuál | Jak začít – Kolik potřebujete zhubnout | |
Chci zhubnout | Do 5 kg – Do 10 kg – Do 15 kg – Nad 15 kg | |
Keto dieta od | Mix & Slim – KetoMix – KetoDiet – Chia Shake | |
Dietní jídla | Na snídani – Na oběd – K večeři – Dezerty – Koktejly | |
Low carb potraviny | Těstoviny – Pečivo – Káva a čaj – Rýže – Placky – Tortilla – Sladidla – Slané – Sladkosti – Dresinky – Bylinky – Víno | |
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou. | ||
Krabičková dieta od | Zdravé stravování | |
Prášky na hubnutí | Hunger Blocker – eSlim – Garsin – Apetit Stop |
Řapíkatý celer – léčivá i posvátná bylina
Zatímco pro nás je celer zcela obyčejná a nezajímavá rostlina, naši předkové sdíleli opačný názor. Antičtí Řekové jej považovali za léčivou, a dokonce posvátnou bylinu. Celer byl tradičně doporučován na uklidnění a paradoxně i na podporu sexuálních chutí.
Jako posvátná bylina byl celer spojován se smrtí a zmiňuje se o něm dokonce slavný starověký básník Homér. Římané a Korinťané jej používali při tvorbě smutečních věnců, ale také jako koření. Rovněž Evropské národy jej dlouho vnímaly jako léčivou rostlinu. Postupem času však celer upadal v zapomnění a dnes při vaření hraje roli jakéhosi “dochucovadla”.
Pěstování a péče o řapíkatý celer
Celer řapíkatý se sází od února až do dubna a sklízí se od půlky srpna až do prvních mrazů. Pro ideální růst vyžaduje výživnou hlinitopísčitou půdu bohatou na vláhu. Celer i s kořeny lze po nějakou dobu uskladnit ve sklepě se stálou teplotou, kde vydrží klidně až do konce roku. Jinak je to poměrně křehká zelenina, a pokud jej nakoupíte v obchodě, doma jej pečlivě zabalte do plastikové fólie či papíru a uložte do ledničky. Vydržet by měl jeden týden.
Z řapíkatého celeru se konzumuje nadzemní část, řapíky neboli žebra, které bývají dlouhé až 40 cm. Nejkřehčí částí je tzv. srdíčko, které se s oblibou používá k ozdobení jídel a nápojů. Oproti celeru bulvy má méně výrazné celerové aroma a jeho chuť je přirozeně slaná. Celer pokrmům dodá příjemně slanou chuť.
Na rozdíl od celeru bulvy je také chutnější syrový. V této podobě také obsahuje nejvíce vitamínů a minerálů. Jeho přirozená chuť však nesedí každému, a proto se “obohacuje” jinými potravinami. Přidat jej můžeme do salátů, pomazánek, polévek či omáček. Listy se mohou přidat do salátů nebo je lze zamrazit a používat v zimě jako koření. Kořen je nepoživatelný.
TIP NA DETOXIKAČNÍ NÁPOJE: Máme pro vás 5 báječných receptů. Jednoduše a rychle, i v domácích podmínkách si můžete připravit vynikající detoxikační nápoj. A jednou z použitých surovin je samozřejmě celer.
Řapíkatý celer a zdraví
A nyní se podíváme na složení řapíkatého celeru. Stejně jako my budete překvapeni, co vše řapíkatý celer obsahuje, a kolik toho může pro vaše zdraví učinit.
- Obsahuje více vitamínu C než citrusy
- Je zdrojem vitamínu skupiny B (B1, B2 a B3) a vitamínů A, K a E
- Z minerálních látek je bohatý zejména na fosfor, vápník, draslík, hořčík, železo, sodík a zinek
- Je důležitým zdrojem nerozpustné vlákniny, která tělu dodává pocit sytosti
- V jeho složení nechybí také aminokyseliny, které si tělo nedokáže samo vyrobit
- Éterické oleje, které celeru dodávají jeho specifickou vůni a chuť, mají ochranné a dezinfekční účinky trávicího ústrojí
VIDEO: Celer do smoothie spolu s ovocem? Proč ne?
POMOCNÍK PŘI HUBNUTÍ: Vláknina je důležitá pro správné fungování trávícího systém. 1 hrnek celeru obsahuje 1,5 g nerozpustné vlákniny. Právě proto je celer ideálním pomocníkem při snižování tělesné váhy. Věděli jste to?
Řapíkatý celer jako lék
Zařazením celeru řapíkatého do svého jídelníčku nejen obohatíte své chutě o další zdravou potravinu, ale především prospějete svému zdraví. Co všechno takový celer zmůže?
- Povzbuzuje metabolismus
- Podporuje správnou funkci trávicího systému
- Zlepšuje pohyb střev
- Odstraňuje problémy se zácpou, nadýmáním a průjmy
- Pomáhá vylučovat škodlivé toxiny z těla ven
- Obsahuje flavonoid apaigenin, který brání růstu nádorů
- Podporuje tvorbu žluče a brání vzniku žlučníkových kamenů
- Posiluje činnost ledvin
- Pozitivně ovlivňuje nervový systém, uklidňuje nervy a snižuje nespavost
- Bojuje proti stresu a depresi
- Zmírňuje bolesti hlavy – migrény
- Je vhodný při revmatismu, dně a artritidě (odstraňuje přebytečnou kyselinu močovou, která se usazuje v kloubech)
- Má blahodárný vliv na mužskou potenci a funguje jako afrodisiakum
Navíc je účinným pomocníkem při hubnutí, jelikož obsahuje velice málo kalorií a hodně vlákniny. Samozřejmě není nutné a ani vhodné jíst pouze celer. Doporučuje se jím obohatit zdravý jídelníček jako takový. Celer je chutný v salátech a polévkách, ale nahradí i nezdravé chipsy. Chroupat jej můžete s troškou zdravého tvarohového či jogurtového dipu.
TIP NA VITAMÍNOVOU BOMBU: Používáte odšťavňovač? Připravte si doma čerstvou celerovou šťávu smíchanou s čerstvou jablečnou šťávou, červenou řepou nebo mrkví. Přečtěte si, proč je celerová šťáva vynikající pro zdraví v článku 5 léčivých účinků celerové šťávy.
Uvařte si chutné a zdravé recepty z celeru
Smetanová polévka z řapíkatého celeru
Suroviny:
- 250 g řapíkatého celeru
- 1 větší cibule
- 150 g mrkve
- 30 g másla
- cca 1 cm zázvoru
- 1 l zeleninového vývaru
- 1,5 dl smetany
- muškátový oříšek
- špetka namletého černého pepře
- špetka petrželové nati
Cibuli nadrobno nasekejte a osmahněte ji na másle. Celer nakrájejte na kousky velké asi 1,5 cm a přidejte k cibuli. Mrkev nakrájejte na kolečka a přihoďte do pánve. Zeleninu krátce opečte a zalijte zeleninovým vývarem. Poté přidejte na tenké plátky pokrájený zázvor. Osolte a vařte, dokud nebude zelenina měkká. Poté mrkev a celer vyndejte a zbytek důkladně rozmixujte tyčovým mixérem společně se smetanou. Dochuťte pepřem, solí a muškátovým oříškem. Přidejte zpět zeleninu, znovu krátce prohřejte a hotovou polévku podávejte ozdobenou petrželovou natí.
VIDEO: Šéfkuchař Roman Paulus ukazuje, jak správně očistit a zpracovat řapíkatý celer
Zapečená kuřecí prsa s řapíkatým celerem
Suroviny:
- 4 ks kuřecích prsou
- 300 g řapíkatého celeru
- 2 ks cibule
- 200 g žampiónů
- Svazek petrželky
- 2 lžíce másla
- 2 lžíce citrónové šťávy
- 250 ml drůbežího vývaru
- 100 ml smetany
- 100 g hermelínu
- Sůl a pepř
Kuřecí prsa nakrájejte na kostky. Celer nakrájejte na proužky a žampióny na půlky nebo čtvrtky dle velikosti. Na másle osmahněte cibulku, přidejte maso a zeleninu se žampióny. Vlijte vývar, smetanu a citrónovou šťávu. Společně vše poduste asi 5 minut a poté vložte do zapékací formy. Pokryjte plátky hermelínu a při 180 °C zapékejte cca 20 minut.
Salát “Waldorf” s řapíkatým celerem
Suroviny:
- 3 řapíky řapíkatého celeru
- ½ kořenového celeru
- 2 kyselá jablka
- 4 hrsti vlašských ořechů
- 3 lžíce zakysané smetany
- 3 lžíce majonézy
- Třtinový cukr
- Citrónová šťáva
- Sůl a mletý bílý pepř
Oloupaný řapíkatý celer a kořenový celer nakrájejte na nudličky. Jablka zbavte jadřinců a pokrájejte na plátky, které zastříkněte citrónovou šťávou, aby nezhnědla. Smetanu smíchejte s majonézou, citrónovou šťávou, třtinovým cukrem a ochuťte pepřem a solí. Do hotového dresinku vmíchejte zeleninu a ořechy, přidat můžete i kuličky hroznového vína. Přípravu salátu na videu můžete shlédnout zde.
10 ZDRAVÝCH POTRAVIN, O KTERÉ SE ZAJÍMÁTE NEJČASTĚJI