Nemusíme být hned specialisty na zdravou výživu, abychom věděli, které potraviny jsou zdravé a které nikoliv. Víme, že bychom měli jíst daleko více čerstvé zeleniny a ovoce, luštěnin, celozrnných výrobků, ryb a dalších potravin bohatých na zdraví prospěšné látky. Velmi dobře víme, že nám škodí sladkosti plné jednoduchých cukrů a tučné potraviny.
Mnozí lidé ale absolutně netuší, že ve větším množství nám mohou ublížit i jinak doporučované velmi zdravé potraviny. Ve snaze o zdravější životní styl si tak můžeme ublížit už jenom tím, že některé z těchto potravin budeme konzumovat denně. Aby se tak nestalo, přinášíme informace o tom, které zdravé potraviny je třeba držet na uzdě 🙂
NÁVOD JAK ZHUBNOUT | ||
---|---|---|
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem. | ||
Keto / Low carb manuál | Jak začít – Kolik potřebujete zhubnout | |
Chci zhubnout | Do 5 kg – Do 10 kg – Do 15 kg – Nad 15 kg | |
Keto dieta od | Mix & Slim – KetoMix – KetoDiet – Chia Shake | |
Dietní jídla | Na snídani – Na oběd – K večeři – Dezerty – Koktejly | |
Low carb potraviny | Těstoviny – Pečivo – Káva a čaj – Rýže – Placky – Tortilla – Sladidla – Slané – Sladkosti – Dresinky – Bylinky – Víno | |
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou. | ||
Krabičková dieta od | Zdravé stravování | |
Prášky na hubnutí | Hunger Blocker – eSlim – Garsin – Apetit Stop |
Seznam zdravých potravin, které bychom měli držet pod kontrolou
Příliš všeho škodí. Zlaté pravidlo, kterého bychom se měli držet zuby nehty. Platí to i pro zdravý životní styl. Pokud se denně věnujeme vysoce intenzivní sportovní aktivitě a tělu nedopřejeme potřebný odpočinek, relax a spánek, riskujeme únavu i nemoci. Přetrénování může způsobit i nepříjemné zranění.
Zdravý jídelníček by měl být především pestrý. Proč jíst pouze “dietní” kuřecí prsa? Kuřecí prsa sice obsahují málo tuku, ale hovězí maso je zase lepším zdrojem bílkovin. To samé platí pro pečivo, luštěniny, těstoviny, ovoce, zeleninu apod.
Máme ohromné štěstí, že si můžeme dopřát lokální i exotické potraviny. Není dobré jíst dokola ty samé potraviny, protože jsme pohodlní a líní vyzkoušet něco nového.
Některé ze zdravých potravin totiž lidskému zdraví škodí, pokud je jíme příliš často. Pro lepší přehlednost jsem tyto potraviny rozdělila do skupin:
- Ovoce a zelenina – mrkev, špenát, červená řepa, chřest, rebarbora, avokádo, kiwi, jablečná semínka, karambola, zelené brambory, zelí
- Ryby a mořské plody – tuňák, štika, žralok, mečoun, kaviár, uzený losos, makrela
- Ořechy – para ořechy, mandle, muškátový oříšek
- Obiloviny – rýže
- Voda – základem pitného režimu by měla být čistá voda, ALE v rozumném množství. Vypít denně více než 3 litry vody už může být zdraví nebezpečné.
Možná si právě říkáte, jak mohou být tyto potraviny škodlivé. Na následujících řádcích si proto ke každé potravině řekneme, proč, kdy a v jakém množství může škodit, případně doporučené množství a další důležité informace.
Mrkev je skvělá zelenina plná vitamínů. Denně bychom ale neměli sníst více než dva kousky. Tak to nepřehánějte 😉
Ovoce a zelenina
Kdo by to byl řekl, že? Nejvíce zdravých potravin škodících zdraví ve větším množství jsou vybrané druhy zeleniny a ovoce. Problém většinou způsobuje některá z látek, kterou dané ovoce či zelenina obsahuje.
Mrkev a batáty
Jak mrkev, tak i oranžové batáty obsahují velké množství karotenoidů. Karotenoidy jsou hlavním zdrojem vitamínů A, který pomáhá tělu vyloučit volné radikály. Vedle toho se však jedná o silné barvivo.
Pokud si každý den dopřáváte více mrkvičky nebo batátů, může se vám do oranžova zbarvit nejen pokožka, ale i moč a stolice. Tento stav se nazývá karotinemie a naštěstí se nejedná o žádnou vážnou nemoc. Stačí snížit množství mrkve a příznaky téměř okamžitě zmizí.
Doporučené množství: Denně bychom neměli sníst více než 2 mrkve.
Chřest
Tato sezónní zelenina v těle uvolňuje síru, která způsobuje neobvyklý zápach moči. U některých lidí je tento jev výraznější, záleží na genetice. Při konzumaci chřestu je dobré pít vody, které moč zředí a zápach zmírní.
Opět se nejedná o onemocnění. Spíše je dobré znát důvod, proč moč zapáchá jinak než obvykle.
Červená řepa, špenát a rebarbora
Podobně jako mrkev, červená řepa zbarvuje moč a stolici. Příčinou je vysoký obsah železa. Nejvíce jsou červeným zbarvením postiženi lidé trpící nedostatkem železa – anémií. Tyto problémy se však objeví pouze po konzumaci červené řepy a odezní samy od sebe.
Větším problémem je obsah šťavelanů, které ve velkém množství a ve spojení s nedostatkem vápníku mohou způsobit vznik ledvinových kamínků. Šťavelany obsahuje také špenát, rebarbora, kiwi a červené ovoce.
Doporučené množství: Stačí nejíst tuto zeleninu a ovoce každý den.
Nebojte se špenátu. Aby vám uškodil, museli byste ho jíst denně. Problém by ale mohl mít někdo, kdo se stravuje podobně jako Pepek námořník 🙂
Zelí, avokádo
Je to sice superpotravina, ale když to s ním přeženete, může vás pořádně “prohnat”. Zelí obsahuje hodně vlákniny, což je skvělé. Dopřejte-li si ale vlákniny více, než vaše střeva unesou, strávíte na toaletě více času, než vám bude milé.
Plynatost a průjem mohou být v některých situacích opravdu nepříjemný projev. Podobně jako zelí působí také větší množství avokáda.
Doporučené množství: Nejste-li zvyklí na zeleninu bohatou na vlákninu, jezte denně maximálně šálek čerstvého nebo půlku šálku vařeného zelí.
Avokádo
Opět superpotravina obsahující vitamín C, fosfor, železo, vápník a další důležité látky. Obsahuje však také spoustu cukru a látky, které mohou zvyšovat hladinu krevního cukru. S avokádem by tedy měli být opatrní zejména diabetici a lidé trpící anémií. Naopak lidé s vyšší hladinou cholesterolu by se avokáda neměli obávat.
VIDEO: Jak pěstovat avokádo doma jenom z pecky?
Semínka v syrovém ovoci
Většina lidí semínka vykrajuje a z ovoce tak zůstane ohryzek s peckami nebo velká pecka. Jíst pecky je nejen nepohodlné, ale také nezdravé. Semínka v jablkách a pecky meruněk, švestek, třešní a broskví totiž obsahuje malé množství jedovatého kyanovodíku.
Abychom se jím otrávili, museli bychom pecek sníst opravdu velké množství. Pár spolknutých jablečných semínek vás neotráví. Je ale dobré to vědět.
Jíte-li jablka celá, vynechejte semínka. Jsou totiž jedovatá.
Karambola
Exotické ovoce se používá do ovocných salátů nebo jako ozdoba pohárů a nápojů. Obsahuje ale kyselinu šťavelovou a větší množství vyvolá škytavku, nevolnost, zvracení a celkovou tělesnou slabost. U citlivých lidí může způsobit i poškození nervového systému a ledvin. Opatrní by proto měli být hlavně lidí, které trápí ledviny.
Doporučené množství: Maximálně 2 kousky denně, karambolu není vhodné jíst na lačno.
Na karambolu, avokádo a oříšky nás upozorňuje také Lea Vršecká, výživová poradkyně a osobní trenérka, www.lea-vrsecka.cz a www.fit-mom.cz:“Dále pozor na karambolu. Denní max. dávka jsou 2 kousky. Pokud byste snědli větší množství tohoto exotického ovoce, může dojít až k předávkování. To se zprvu projevuje škytavkou, ale postupně se může přidat zvracení, nevolnost a v závažných případech dochází až k postižení ledvin a nervového systému. Z toho důvodu by si měli dát pozor zejména osoby s onemocněním ledvin. Vhodné nejsou ani brambory, pokud jsou zelené (obsahují vysoký obsah solaninu, který může vést až k srdečnímu selhání), nadměrné množství avokáda a oříšků – obsahují velké množství tuků, muškátový oříšek (při vyšší dávce může způsobit psychické problémy, paranoiu, úzkosti apod.).”
Zelené brambory
Předtím, než brambory vložíte do nákupního košíku, si je důkladně prohlédněte. Mají-li brambory nazelenalý odstín, neberte. Zelené brambory obsahují solanin, což je přírodní pesticid způsobující zvracení, průjem a v úplně nejhorším případě srdeční selhání. Zelené brambory by v žádném případě neměli jíst děti a pozor by si měli dávat i dospělí.
Doporučené množství: Zelené brambory nekupovat!
Vařit či nevařit?
Hodně diskusí se vede také o tom, zda je lepší zeleninu jíst syrovou nebo tepelně upravenou. Odpověď není jednoduchá.
Některé druhy je lepší jíst syrové, jiné jsou zdravější tepelně upravené a některé bychom syrové vůbec jíst neměli. Syrové by se neměli vůbec jíst například brambory, červené fazole, lilek, různé výhonky a klíčky a hořké mandle.
V čerstvé podobě je lepší konzumovat česnek, listové saláty, salátovou okurku či meloun. Více využitelných látek obsahuje mrkev, kapusta, chřest a brokolice, pokud ji tepelně upravíte. U cibule, červené papriky, rajčat a špenátu lze doporučit oba způsoby.
Pavlína Dostalíková z Institutu zdravého životního stylu:
Každá zelenina obsahuje různé množství vody, sacharidů, poměrně málo bílkovin a tuků a různou škálu vitaminů a minerálních látek. Pro rozhodnutí laika, zda a kterou zeleninu jíst syrovou a kterou tepelně upravenou, je dobré se zamyslet i nad tím, co právě chceme využít. Některé druhy zeleniny jsou vždy lepší syrové, jedná se především o vodnatější druhy, které obsahují menší množství sacharidů i vlákniny. Zároveň obsahují vitamíny, které se tepelnou úpravou ničí, takže po uvaření je jejich hodnota téměř nulová (například kyselina listová nebo vitamín C) a většinou z nich vařením stejně vznikne nechutná hmota. Mezi ty, které bych nikdy neupravovala tepelně, doporučovala bych s nimi zacházet co nejšetrněji a jíst je ihned po přípravě, patří: listové saláty – všechny možné druhy, salátové okurky, melouny. Samotnou dietou se tento tuk dá odstranit jen těžko. Spolu s energetickou restrikcí totiž tělo obvykle ztratí i poměrně velké množství svalové hmoty. A je-li navíc dieta nevhodně zvolena, často následuje jo-jo efekt, díky němuž se množství viscerálního tuku může ještě navýšit. Účinným řešením je proto kombinace zdravého, pestrého a vyváženého jídelníčku, omezení jednoduchých cukrů a prázdných kalorií a zařazení pravidelné pohybové aktivity.
Ryby a mořské plody
V každém článku o zdravé výživě se dočtete, že lidé jedí málo ryb a mořských plodů. Dopřát bychom si je měli nejvýš dvakrát týdně. Zejména mořské ryby a plody totiž vedle vitamínů, minerálů, bílkovin a zdravých tuků obsahují větší množství rtuti.
Nadbytek rtuti v těle může způsobovat potíže se zrakem a sluchem, koordinací pohybů a ochabnutí svalů. Poškodit ale může také nervový systém, srdce a oslabit imunitní systém. Nejvíce rtuti obsahuje tuňák, žralok, mečoun nebo makrela.
Doporučené množství: Za týden bychom neměli sníst více než 100 gramů. Opatrné by měly být zejména těhotné ženy a malé děti. Vhodnější jsou ústřice, mušle, sardinky či krevety.
Pozor bychom si také měli dávat v případě uzeného lososa. Ten může v důsledku uzení obsahovat polycyklické aromatické uhlovodíky, které údajně zvyšují riziko vzniku rakoviny. Vhodnější je vařený, dušený nebo pečený losos.
Doporučené množství: Uzený losos jezte maximálně dvakrát týdně, spíš výjimečně.
Máte-li rádi kaviár, kupujte pouze ověřené výrobky. Obsahuje hodně soli a také špatná kvalita v důsledku nevhodné konzervace či skladování může mít za za následek vážnou otravu!
Tuňák jednou týdně bohatě postačí
Ořechy a semena
Kromě toho, že jsou ořechy tučné, mohou obsahovat zdraví škodlivé látky. Například para ořechy, které jsou bohaté na selen. 100 gramů para ořechů obsahuje 2000 % doporučené denní dávky.
Ve větším množství způsobují lámání nehtů, vypadávání vlasů a neurologické potíže. Muškátový oříšek je oblíbený pro výraznou chuť a vůni. Stačí ho špetka. Jedna lžíce muškátového oříšku může vyvolat strach, úzkost, halucinaci, paranoiu, ztrátu reálného vnímání. Hořké mandle jezte ideálně poté, co je krátce povaříte. Obsahují glykosid amygdalin, které je v těle přeměněn na jedovatý kyanovodík.
Doporučené množství: Denně nejezte více než 5 kousku para ořechů. Muškátový oříšek používejte pouze v malém množství na ochucení pokrmů. U hořkých mandlí nepřekračujte 2 kousky denně.
Ořechy jsou zdravé, pár kousků denně ale bohatě stačí.
Obiloviny – rýže
Rýže by neměla ve zdravém, pestrém a vyváženém jídelníčku chybět. Zejména hnědá rýže ale může obsahovat jedovatý neorganický arsen, který způsobuje kardiovaskulární choroby a ve vážných případech zvyšuje riziko vzniku nádorů močového měchýře, plic a kůže. Jelikož ale obsahuje vlákninu a vitamíny, má ve zdravé výživě důležité místo.
TIP: Směs rostlinných proteinů a superpotravin Blendea SUPERPROTEIN. Zpestřete jídelníček po těžkém výkonu a to i pokud jste vegan.
Voda
Pitný režim je pro zdravý organismus zásadní. To však neznamená, že bychom to měli přehánět. Základem zdravého pitného režimu je čistá voda. Denně bychom měli vypít 1,5 až 3 litru denně s ohledem na fyzické aktivitě a dalších okolnostech. Je logické, že sportující člověk vypije více vody než při práci v kanceláři.
Vypít více než 3 litry vody denně ale škodí. Nadbytek vody v organismu má za následek ředění zásob draslíku a sodíku, problémy s ledvinami apod. Extrémní přebytek vody může dokonce vést k intoxikaci obyčejnou vodou.
Lea Vršecká, výživová poradkyně a osobní trenérka,www.lea-vrsecka.cz a www.fit-mom.cz, říká:
“Poslední dobou se všude dozvídáme, že je třeba dbát na dostatečný pitný režim, a že vlastně pijeme málo. Ale pozor! Nic se nemá přehánět. Nadbytečné množství tekutin ovlivňuje vnitřní prostředí organismu, a může dojít až k tzv.hyponatremii (poklesu sodíku v krvi). Ta může být v některých extrémních případech i smrtelná. Proto se držte pravidla 0,35-0,4 ml tekutin/1 kg hmotnosti (platí u dospělého člověka). Vždy přitom zohledněte aktuální podnebí a fyzickou aktivitu. Pamatujte také , že tekutiny se nachází také v ovoci, zelenině i polévkách.”
Dodává, že škodit může také sója, vláknina a kokosový olej:
“Soja škodí vinou poměrně vysokého množství fytoestrogenů. Tyto látky mohou negativně ovlivňovat hormonální systém, mohou se podílet vzniku rakoviny prsu, způsobovat problémy s plodností. Obsahuje také goitrogeny, které potlačují funkci štítné žlázy.Když už si chcete dát občas soju, tak doporučuji její fermentovanou podobu, např. tempeh či miso.
S vlákninou je to podobné jako s vodou. Všude se píše, jak je třeba jíst více vlákniny, a jak je zdraví prospěšná. Nadměrná konzumace vlákniny může způsobovat nadýmání, křeče nebo průjem. Kromě toho dochází ke zhoršenému vstřebávání léků a nadměrnému vyplavování některých vitamínů a minerálů z těla. Držte se proto denní doporučené dávky, která činí 30-35 g pro dospělého člověka.
Ačkoliv se o kokosovém oleji píše většinou v superlativech, jeho nadměrná konzumace není vhodná. Důvodem je vysoký obsah nasycených tuků (až 92%), které se podílí na zvyšování tzv. špatného cholesterolu a je proto spojován s vyšším rizikem vzniku kardiovaskulárních chorob. Pokud máte doma zásoby kokosového oleje, spíš než na vaření ho použijte v péči o pleť a pokožku.”
Všeho moc škodí
Začnete-li přemýšlet nad svým jídelníčkem, připomeňte si toto pravidla, a nic špatného se vám nemůže stát. Stačí používat zdravý rozum a nepouštět se do extrému. Budete-li každý den jíst sladké a tučné, poznáte to, ať už na váze nebo na zdraví. Stejně také vám nebude prospívat, budete-li denně jíst jeden druh zeleniny, masa či rýži. Stereotyp škodí, a proto dbejte na pestrý jídelníček.
DÁLE ČTĚTE: Zdravý jídelníček má být chutná a čerstvý, ale hlavně velice pestrý. Co jíst?