Ženská fitka 8. DÍL – TOP 5 cvičení pro těhotné a po porodu

Pokud se během těhotenství cítíte dobře a nemáte žádné zdravotní problémy, neexistuje pádný důvod k tomu přestat být fyzicky aktivní a vyhýbat se sportování. Těhotenství není nemoc.

Obzvláště tehdy, jste-li zvyklá pravidelně cvičit už před těhotenstvím. Aktivní ženy naopak tvrdí, že díky cvičení a dobré fyzické kondici těhotenství i porod zvládly na jedničku.

Samozřejmě je vhodné cvičení přizpůsobit aktuálnímu stavu. Rostoucí bříško sebou nějaké ty překážky přece jen přináší. Zpočátku jsou omezení minimální, později je doporučeno omezit některé náročnější fyzické aktivity.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Skvělá je například jóga pro těhotné či cvičení pro zpevnění svalů pánevního dna a uvolnění kyčlí. Opatrné by měly být ženy po porodu, kdy je tělo trochu “rozbité” a potřebuje se z porodu vzpamatovat.

cvičení v těhotenství

Jak cvičení prospívá těhotným ženám i čerstvým maminkám?

Těhotenství trvá dlouhých devět měsíců. Je to poměrná dlouhá doba a byla by velká škoda na cvičení úplně zanevřít. Zvláště, když k tomu za normálních okolností není žádný důvod. Většina lékařů naopak těhotným ženám pravidelný pohyb a cvičení doporučuje.

Pouze jim radí být více opatrné, vnímat své tělo a zbytečně se nepřetěžovat. Čím lépe o své tělo i mysl v těhotenství pečujete, tím snáze náročné období zvládnete.

Cítit se špatně, nezdravě a mít neustále bolesti v těhotenství není a nemusí být normální. Velmi důležité je zdravé držení těla, nehrbit se, nevystrkovat zadeček, nešpulit bříško a hezky se narovnat.

S bolestmi zad a kyčlí se nestyďte navštívit fyzioterapeutku. Ukáže vám účinné cviky a pomůže odblokovat kostrč, která trápí spousty těhotných žen. Skvělé jsou každodenní procházky na čerstvém vzduchu a samozřejmě sex, který je prý skvělou přípravou k porodu 😉

Těhotenství není nemoc, pravidelné cvičení vám naopak pomůže lépe zvládnout těhotenství i porod. Pokud to zdravotní stav dovolí, to je jasné 🙂

Zopakujeme to zas a znovu. Pravidelné cvičení budoucím maminkám jenom prospívá. Je přitom jedno, o jaké aktivity se jedná. Vždy je nutné náročnost přizpůsobit aktuálním stavu a zejména s přibývajícími týdny a rostoucím bříškem jsou stále více vhodnější spíše lehčí fyzické aktivity.

VIDEO: Fitnesska a maminka Eva Tóth mluví o tom, proč začala užívat směs superpotravin Blendea SUPERGREENS už v těhotenství a jak přesně jí pomohla. 

Blendea účinky

Přínosy cvičení v těhotenství:

  • Lepší fyzická kondice
  • Více energie v době těhotenství
  • Mírnější těhotenské potíže – zácpa, křeče, bolesti zad a kyčlí
  • Lepší krevní oběh, brání vzniku otoků
  • Nižší riziko vzniku trombózy
  • Kvalitnější spánek
  • Vylučování hormonu štěstí endorfinu
  • Uvolnění psychického napětí, větší psychická pohoda
  • Seznámení se s dalšími těhotnými ženami
  • Příprava na porod
  • Snazší návrat do formy po porodu

POZOR! Ženy, které ale před těhotenstvím nebyly aktivní vůbec, by se do sportování hrnout neměly. Těm by náhlý přísun pohybu, na který nejsou zvyklý, mohl naopak ublížit. Pro ně jsou vhodné procházky nebo cvičení pod dohledem odborníka. Vždy je třeba poradit se se svým lékařem.

Proerecta WOMEN

Pravidla bezpečného cvičení v těhotenství:

  1. Noste pevnou sportovní podprsenku a obuv.
  2. Pijte dostatek tekutin.
  3. Před cvičení se důkladně zahřejte a rozcvičte.
  4. Cvičte kratší dobu vícekrát denně.
  5. Omezte poskoky a intenzivní cvičení.
  6. Nesportujte na doraz.
  7. Pozor na riziko pádu a nárazů.
  8. Hlídejte si správné držení těla.
  9. Necvičte, je-li vám na omdlení, točí se vám hlava, cítíte se unaveně nebo máte křeče v nohou.
  10. Od 5. měsíce omezte delší cvičení vleže na zádech.

“V dnešní době ještě u mnohých lidí převládá názor, že těhotenství a sport nejdou dohromady, a že by těhotná žena měla být co nejvíce v klidu a fyzické aktivitě se vyhýbat. Ve skutečnosti však není třeba mít obavy.  Pokud těhotenství probíhá bez problémů, není důvod, proč by se maminka měla pohybové aktivitě vyhýbat. Byla –li zvyklá cvičit i před otěhotněním, může v dané sportovní aktivitě pokračovat i v těhotenství – samozřejmě s přihlédnutím k danému trimestru a aktuálnímu zdravotnímu stavu.  Intenzita cvičení by měla být snížena o 30-40%. Samozřejmě existují i sporty, kterým je třeba se v těhotenství vyhnout – patří sem zejména potápění, jízda na koni, na lyžích a kolečkových bruslích horolezectví, paragliding, míčové hry a další sporty, kde je větší riziko úrazů a velké otřesy.”

Lea Vršecká, osobní trenérka, výživová poradkyně a maminka dvou capartů 🙂

5  nejlepších cvičení pro těhotné a po porodu

Některé ženy těhotenství zvládnou bez problémů, jiné trochu miminko potrápí. Fyzickou aktivitu bychom tomu měli přizpůsobit. Pro budoucí maminky jsou ideální lehčí a pomalejší cvičení, které se zaměřují na střed těla a pánevní dno.

Úplně nejlepší volbou jsou cvičení určená přímo pro těhotné, které vedou zkušené instruktorky. Pokud se však nejedná o lekce pro těhotné, vždy na svůj stav upozorněte na začátku hodiny.

Chůze

Svižné procházky prospívají všem bez ohledu na to, zda jste těhotná či nikoliv. Chůze je člověku nejpřirozenější pohyb. Chůze je bezpečná, procvičuje vytrvalost a udržuje kondici. Navíc působí proti nízkému tlaku, ulevuje od otoku nohou a pomáhá od nevolností.

Dopřávejte si procházky každý den, budete se lépe cítit na tělu i na duši. Po namáhavém porodu vás procházky zase postaví na nohy.

těhulka na špacíru

Choďte na procházky každý den, pokud to váš stav i počasí dovolí. Prospějete tím sobě i svému miminku.

Plavání

Plavání je rovněž vhodné, ale ne v posledním trimestru. Přece jen je bříško poměrně těžké, a i když voda nadnáší, je to znát. Doporučeným stylem jsou prsa a znak, opatrné buďte při kraulu, pokud jste zkušené plavkyně.

Pozor si dávejte také při výběru plaveckého bazénu, který by měl dbát na čistotu vody. Plavání je také velmi doporučované cvičení pro maminky a jejich malá miminka. Ty se ve vodě cítí jako doma.

Pilates

Skvělé cvičení, které se zaměřuje na oslabené a zkrácené partie a zejména zpevňuje svaly pánevního dna. Pilates posiluje oběhový i lymfatický systém, zlepšuje zažívání a podporuje správné dýchání.

Pilates také zmírňuje potíže s otoky nohou a nepříjemnými křečemi. Těhotným ženám cvičení pilates prospívá, i když v posledním trimestru připomíná spíše válení, koulení a protahování 😉

VIDEO: Pilates pro těhotné

Jóga pro těhotné

Přirozená a bezpečná metoda přípravy k hladkému průběhu porodu. Jemně protahuje, uvolňuje tělo a zlepšuje celkové držení těla. Prospěšná jsou zejména dechová cvičení a cviky zaměřené na pánevní dno. S jógou objevíte vnitřní klid a naučíte se lépe prožívat těhotenství. Lekce jógy pro těhotné najdete v rozvrhu mého oblíbeného studia Yoga Karlín 🙂

VIDEO: Jóga pro těhotná pro každý trimestr

Joga má také vliv na hormonální rovnováhu. Denisa Pahrová vás naučí cviky hormonální jogy pro optimální hladinu hormonů. 

Cvičení na míči pro těhotné

Báječně uvolňující cvičení, při kterém se jemně pohupujete ze strany na stranu. Při cvičení na velkém balónu svaly posilujete a zároveň uvolňujete napětí. Žádné poskoky, ani nárazy, které těhotným ženám neprospívají. Cvičení na balónu se doporučuje i před porodem, protože zmírňuje kontrakce a podporuje rotaci miminka do správné polohy.

VIDEO: Cvičení na velkém míči v těhotenství

V PRVNÍM TRIMESTRU ZVOLNĚTE. Začátek těhotenství bývá nejtěžší a pro ženský organismus nejnáročnější, a proto je vhodné zvolnit tempo. Platí to i při sportování. Přece jen si ženské tělo teprve zvyká, že v něm roste nový život.

Jízda na kole a cvičení v posilovně – ano či ne?

V zásadě není zakázané žádné cvičení, pohyb či sport. Jízda na kole v mírném terénu a na zpevněných cestách je v raných fázích těhotenství naprosto bezpečná. S rostoucím bříškem ale roste rizika ztráty rovnováhy a následného pádu. Proto buďte opatrné, jezděte pomalu a pečlivé se vybírejte bezpečné a nepřeplněné cyklostezky.

To samé platí pro jízdu na kolečkových bruslích. Zde je riziko pádu vyšší, pokud nejste opravdu zkušené a jízdu na inlajnech neovládáte perfektně včetně bezpečného brzdění, raději se jim na pár měsíců vyhněte.

Podobné je to při běhání na lyžích. Jízda na běžkách je velice prospěšný celostní sport zaměřený na celé tělo. Aktivní ženy, které jsou zvyklé hodně sportovat, se nemusí vyhýbat oblíbenému sportu ani v těhotenství. Stačí být opatrnější a jízdu i terén přizpůsobit aktuálním pocitům a stavu.

Posilování není zakázané, pokud s ním máte dostatek zkušeností. Během těhotenství ale není vhodné cvičit do maxima, do krajních poloh a už vůbec ne zvedat těžké váhy. Mezi nevhodné cviky patří jakékoliv rotační cviky, cviky v hlubokém dřepu a předklonu, cviky vleže na zádech, cviky na břicho a cviky zvyšující nitrobřišní tlak.

VIDEO: Cvičíme po porodu – pánevní dno

Nevhodné druhy cvičení pro těhotné ženy:

  • Jízda na koní
  • Vysokohorská turistika, pobyt ve vyšších nadmořských výškách
  • Sjezdové lyžování
  • Zvedání těžkých vah v posilovně i mimo ní
  • Potápění
  • Silové, kontaktní sporty
  • Bojové sporty
  • Parašutismus
  • Saunování – nejedná se sice přímo o cvičení, ale pobyt v sauně není budoucím maminkám doporučován

JAK JE TO SE STRAVOVÁNÍ V TĚHOTENSTVÍ? Lea Vršecká jako odbornice a sportující maminka varuje před dietami: “Obecně v  období těhotenství nedoporučuji žádné striktní jídelníčky. Základem by v tomto případě měla být pestrost, vyváženost a pravidelnost. To, že si žena dá sem tam něco nezdravého, je dle mého názoru naprosto normální. Ale určitě by to nemělo být tak, že tyto potraviny bude konzumovat od rána do večera konzumovat  a stanou se základem jejího jídelníčku. Vždy je třeba mít na paměti, že odteď je maminka zodpovědná nejen za sebe, ale i za zdraví svého (i když dosud ještě nenarozeného) miminka.”

Cvičení po porodu – kdy začít a na co si dát pozor?

Porod je velmi náročný a i zdravá žena musí nejprve obnovit své síly a zdraví. Opatrnost se doporučuje zejména v prvních šesti týdnech, tzv. šestinedělí. V případě přirozeného porodu bez komplikace se může žena začít věnovat velmi lehkému cvičení již po pár dnech. Ženy po císařském řezu by si měli dát pauzu několik týdnů, dokud se nebudou cítit opravdu fit.

Podobně jako v těhotenství je dobré vyhnout se silovým sportům a intenzivnímu cvičení na doraz. Vhodnější je méně náročné cvičení s minimální zátěží a v menším rozsahu. Nespěchejte, začínejte pomalu, abyste se nepřetížila. Vaše miminko vás potřebuje zdravou, spokojenou a šťastnou.

Prvním krokem by mělo být posílení pánevních svalů a pánevního dna, které při porodu dostali zabrat. Poté se zaměřte na protahování spodní a horní poloviny těla. Se zlepšující kondicí můžete přidávat na náročnosti i intenzitě cvičení. Tipy, jak cvičit po porodu, najdete v článku Cvičení po porodu. Kdy můžete začít a na co si dát pozor!

“Většina maminek řeší ihned po porodu, jak se co nejrychleji dostat zpět do formy. Chtějí mít co nejdříve plochá bříška a zbavit se poporodních kilogramů. Zdůrazňuji, že vše má svůj čas a chtít tyto změny okamžitě není žádoucí. Negativně to ovlivňuje maminku i miminko. Je třeba si uvědomit, že ženské tělo se mění celých 9 měsíců a zhruba stejný čas je třeba také k tomu, aby se žena vrátila do původní formy. Každé mamince to samozřejmě trvá různé dlouho, záleží také na genetice, věku, počtu porodů, poporodních komplikacích apod.

Dosud jsem mluvila o klasickém cvičení, se kterým je vhodné začínat až po ukončeném šestinedělí. To ovšem neznamená, že do té doby by na sobě neměla žena nijak pracovat. Nejlépe je začít cvičením rehabilitačního charakteru, s nímž je možné začít již druhý den po porodu. Toto cvičení není náročné, ale velmi účinné. Je to základ, na který je pak možné navázat po šestinedělí klasickým cvičením. Tělo bude na zátěž lépe připraveno. Vždy je nutné s cvičením začínat pozvolna a opatrně.”

Lea Vršecká, osobní trenérka, výživová poradkyně a maminka dvou capartů 🙂

Těhotenství není nemoc ani paralýza

Spousta žen se rozhodne přestat se cvičením ihned poté, co zjistí, že jsou těhotné. Bojí se, aby nenarozenému miminku nějak neublížili. Těhotenství ale není nemoc, není nutné se bránit pohybu.

Právě naopak. Aktivní maminky, které cvičili i během těhotenství, lépe zvládají porod i první týdny po něm. Důležité je vnímat své tělo a řídit se tím, co vám naznačuje. Zákaz veškerého pohybu to určitě nebude 😉

Všechny díly seriálu ženská fitka

Jak najít to nejlepší fitko a neřídit se reklamou?
TOP 10 cvičení pro štíhlé a pevné křivky
Cvičení jumping pro ženy, postup a benefity
TOP posilovací cvičení, která rychle pálí tuky a tvarují křivky
TOP 5 tanečních cvičení pro sexy prdelku a dobrou náladu
TOP 4 cvičení s cvičebními pomůckami
TOP cvičení pro pevnou a pružnou postavičku
TOP 5 cvičení pro těhotné a po porodu
4 nejlepší cvičení pro maminky s dětmi
Rozhovor s fitnesskou Evou Scheibingerovou
Rozhovor s lektorkou jumpingu Míšou Hodúlovou
Kettlebell - užitečné rady, druhy a bezpečnost
Postava jablko vs. hruška - jak přesně cvičit?
Jak si vycvičit nádherný zadeček?
Nejlepší cviky s kettlebellem pro pevné a pružné tělo
Bojové sporty pro ostré holky i fit andílky
Nové a méně tradiční druhy jógy
Poprvé ve fitku s redaktorkou Jankou
Ženská fitka 18. DÍL - Netradiční druhy cvičení - jumping, bungee, drumming
Pro každou ženu existuje účinné cvičení pro posílení problematické partie nebo celého těla. Dala jsem si záležet, aby každá odhodlaná žena našla u nás inspiraci, motivaci a hlavně přesný návod co a jak cvičit. Nečekejte, až tuk zmizí sám a dopomozte mu co vám síly stačí.
5/5 - (6 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..