Stejně jako jaterní dieta, ani žlučníková dieta nepatří k vyhledávaným “hubnoucím” dietám. Primárním cílem podobných diet není ani tak zbavit se nežádoucích kil navíc, ale vyčistit příslušný vnitřní orgán ode všech nečistot a obnovit jeho normální funkce. To však neznamená, že žlučníková dieta nemá na hubnutí sebemenší vliv. Právě naopak.
Podobně jako játra se i nespokojený žlučník ozývá teprve tehdy, až když je pozdě a nastávají zdravotní problémy. Pokud vás žlučník zatím nepotrápil, ale jste si dobře vědomi, že vaše strava není zrovna ideální, nastal čas na ozdravnou žlučníkovou dietu. Prospěje nejen žlučníku samotnému, ale i celkovému zdraví. Dietka následovaná přechodem na zdravý jídelníček se navíc podepíše i na vaší linii.
NÁVOD JAK ZHUBNOUT | ||
---|---|---|
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem. | ||
Keto / Low carb manuál | Jak začít – Kolik potřebujete zhubnout | |
Chci zhubnout | Do 5 kg – Do 10 kg – Do 15 kg – Nad 15 kg | |
Keto dieta od | Mix & Slim – KetoMix – KetoDiet – Chia Shake | |
Dietní jídla | Na snídani – Na oběd – K večeři – Dezerty – Koktejly | |
Low carb potraviny | Těstoviny – Pečivo – Káva a čaj – Rýže – Placky – Tortilla – Sladidla – Slané – Sladkosti – Dresinky – Bylinky – Víno | |
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou. | ||
Krabičková dieta od | Zdravé stravování | |
Prášky na hubnutí | Hunger Blocker – eSlim – Garsin – Apetit Stop |
Víte, co je lepší než jeden burger? Dva burgery! Pokud si podobná tučná a mastná jídla dopřáváte denně, chuťové buňky si sice možná užívají, ale váš žlučník trpí
Žlučníková dieta – zrevitalizuje žlučník a podpoří hubnutí
Potíže se žlučníkem nejčastěji způsobuje nezdravý jídelníček bohatý na nezdravé tuky. Tím nemyslíme, že si tu a sem dopřejete oblíbený hamburger nebo knedlo-vepřo-zelo. Dobře žlučníku nedělá každodenní nášup hodně tučných, mastných či ostrých jídel. Žlučník je totiž orgán, který se podílí na zpracování tuků. Jak?
Ve žlučníku se ukládá a uvolňuje žluč, která je podstatná pro správné trávení tuků. Žluč pomáhá tuky rozpouštět, usnadňuje jejich trávení a následné vstřebání. Pokud žlučník zavalíme nadbytkem tuku, prostě jej nestíhá zpracovávat a postupně jsou oslabovány jeho funkce. Nedojde-li včas k úpravě jídelníčku mohou se objevit i velmi vážné zdravotní problémy – bolesti žlučníku a žlučníkové kameny.
MUDr. Eva Hamžová:
Žlučníková dieta se vyznačuje obecnou restrikcí (omezením) tuků. Dříve hrála žlučníková dieta zásadní roli v léčbě těchto potíží, nyní má částečný význam v prevenci obtíží a symptomaticky nemocnému ulevuje. V léčbě však již svůj zásadní význam dieta ztratila.
Nejste si jisti, zda potřebujete žlučníkovou dietu? Odpovězte si na následující otázky!
- Pociťujete po jídle nevolnost? Jak často?
- Trápí vás bolesti žlučníku zejména po tučném, mastném a smaženém jídle?
- Máte problémy s častým pálením žáhy po jídle?
- Hůře se vám tráví pečivo, mléčné výroby, kukuřice a ořechy?
- Pozorujete, že vaše stolice bývá pomalá, zelená a někdy dokonce mastná?
Pokud jste si na některou z otázek odpověděli kladně, váš žlučník potřebuje rychlou pomoc. Ideální je správné stravování dle zásad zdravé výživy, které nastartujete pomocí žlučníkové diety. Příznaky problémů se žlučníkem zmírni vyvážený jídelníček složený z potravin s nízkým obsahem tuků. Nízkotučná strava navíc účinně podpoří snížení tělesné hmotnosti.
Oslabenému žlučníku nejvíce prospěje strava s minimálním obsahem nezdravých tuků
Žlučníková dieta po operaci a při problémech se žlučníkem
Pokud vás ale trápí bolesti žlučníku a trávící potíže, co nejdříve navštivte svého praktického lékaře. Očividné zdravotní problémy se nikdy nesnažte vyléčit sami. Lékaři doporučují (někdy i striktně nařizují) žlučníkovou dietu v případě žlučníkových kamenů, při žlučníkové kolice, zánětu žlučníku, nádorech žlučníku a samozřejmě po operaci žlučníku.
VÍTE, CO JSOU ŽLUČNÍKOVÉ KAMENY A JAK VZNIKAJÍ? Nejčastěji na ně trpí starší osoby, ale v případě hodně nezdravé životosprávy, mohou potrápit i mladší ročníky. Více se dočtete v článku Kameny ve žlučníku nemají co dělat. Čím menší, tím hůř.
Na základě různých vyšetření ošetřující lékař stanoví správnou diagnózu a nejlepší způsob léčby, jejíž součástí bude s největší pravděpodobností také přísná žlučníková dieta zcela zbavená tučných potravin a potravin, které žlučníku neprospívají a oslabenému či nemocnému žlučníku přímo škodí.
Hádejte, které potraviny nemá žlučník rád?
Žlučníková dieta: Vhodné potraviny anebo co smíte a nesmíte jíst?
Podobně jako v případě jaterní diety je jídelníček založený na konzumaci kvalitních bílkovin a sacharidů a sníženém množství tuků. I v tomto případě se budete muset vyhnout čerstvému pečivu a vybírat si nejméně jeden den staré kousky.
Je to běžná racionální strava s vyloučením pokrmů pečených a smažených a trvalou redukcí množství tuků v potravě. Pacient samozřejmě vypustí individuálně nesnášené pokrmy, např. česnek, koření, kynutá těsta, luštěniny…
Základní pravidla pro (nejen) žlučníkovou dietu:
- Jezte pravidelně 4x – 5x denně
- Poctivě snídejte – zdravou snídaní nastartujete metabolismus a podpoříte hubnutí
- Držte si odstup mezi jídly 2 až 3 hodiny
- Hlídejte si pitný režim
- Dopřejte si dostatek kvalitních bílkovin
- Jezte nejméně 5 porcí ovoce a zeleniny denně
- Dávejte přednost rostlinným tukům před živočišnými
- Omezte příjem nezdravých tuků
- Konzumujte méně jednoduchých cukrů
- Pijte méně silné kávy
- Nepijte alkohol – do žlučníkové diety alkohol nepatří
CHCETE O JATERNÍ DIETĚ VĚDĚT VÍCE? Přečtěte si náš minulý článek Jaterní dieta zrevitalizuje oslabená játra a naučte se stravovat s ohledem na zdraví jater.
Denně byste měli přijmout maximálně 60 g tuku. Nezáleží přitom pouze na výběru surovin, ale také na způsobu přípravy jídla. Asi nebudete překvapení, když zavrhneme smažení, grilování a bohužel i pečení do zlatavé kůrky. Při žlučníkové dietě budete odkázání především na vaření, vaření v páře a dušení. Maso opékáme pouze na sucho a omáčky nezahušťujeme jíškou z másla a mouky. Používáme teflonovou pánev, parní, pomalý a tlakový hrnec.
VIDEO: Dalších 14 tipů, jak zlepšit trávení.
Seznam nedoporučených a zakázaných potravin:
- Tučné maso, vnitřnosti a uzeniny – husa, kachna, bůček, salámy, paštiky, jelita, jitrnice apod.
- Plnotučné mléko a mléčné výrobky – platí i pro šlehačku, smetanu
- Luštěniny
- Máslo, sádlo
- Tučná a smažená jídlo
- Ostré koření
- Ovoce – maliny, rybíz, višně, ořechy, kokos
- Zelenina – cibule, česnek, kukuřice, sterilovaná zelenina
- Čerstvé kynuté pečivo a moučníky
- Tučné vývary, česnečka, gulášovka, dršťková apod.
- Nápoje – alkohol, černá káva, slazené limonády
- Ostré a dráždivé koření – pepř, kari, chilli, zázvor, hořčice
Ryby do žlučníkové diety patří, ale pouze vybrané druhy. Vhodný je například pstuh
Seznam potravin vhodných na žlučník:
- Libové maso s minimálním obsahem tuku – kuřecí a krůtí prsa, telecí, libové hovězí (svíčková, zadní apod.), králík, zajíc, zvěřina
- Uzeniny – pouze vysoce kvalitní šunka
- Ryby (méně tučné) – treska, pstruh, štika, tuňák, okoun, platýz, lín
- Mléko a mléčné výrobky – nízkotučné do 30 % tuku – sýry, tvaroh, zakysaná smetana, acidofilní mléko
- Vejce – v omezeném množství při přípravě pokrmů
- Příkrmy – brambory, bramborová kaše, jemné bramborové knedlíky, těstoviny, rýže, nekynuté houskové knedlíky
- Bílé pečivo a další výrobky z kynutého těsta – ne úplně čerstvé
- Rostlinné tuky – margarín, rostlinné oleje
- Zeleninové polévky, slabší vývary
- Ovoce (nenadýmavé druhy) – jezte bez slupky – jablka, banány, mandarinky, grepy, broskve, meruňky, ostružiny, jahody; vhodné jsou i kompoty
- Zelenina (nenadýmavé druhy) – listová zelenina, okurky (bez slupky), cuketa, špenát, brokolice, celer, ředkvičky, kysané zelí, červená řepa, rajčata, mrkev (mladá), brambory
- Bylinky a koření – ne ostré a dráždivé – skořice, hřebíček, muškát, nové koření, jalovec, bobkový list, kopr, petržel a další
- Nápoje – čistá voda, bylinkové čaje, bílá káva, ovocné a zeleninové šťávy, slabší kakao
Nikdy ale opravdu nikdy se nesnažte problémy se žlučníkem vyřešit pomocí drastických diet nebo dokonce hladovky. Víte, kdy může být hladovka v podobě půstu prospěšná a kdy naopak škodí?
Pitný režim by měla v první řadě tvořit čistá voda, klidně s plátkem citrónu
Žlučníková dieta – modelový jídelníček na celý týden:
PONDĚLÍ
|
ÚTERÝ
|
STŘEDA
|
ČTVRTEK
|
PÁTEK
|
SOBOTA
|
NEDĚLE
|
Zeleninový salát s kuřecím masem může mít různé a velice chutné podoby
Mezi vhodné přílohy patří vařené brambory. Ochutit je můžete různými bylinkami
Tři rychlé recepty při žlučníkové dietě
Nevíte, co uvařit pro zdravější žlučník? Mám pro vás inspiraci na rychlou snídani, oběd i večeři.
Pomazánka z bílého tvarohu a mrkve k snídani
Suroviny:
- Nízkotučný tvaroh
- Mladá mrkev
- Med
- Jablečný nebo meruňkový kompot
- Kapka citrónové šťávy
Uvařte mrkev a nakrájejte ji na drobno. Tvaroh ušlehejte s ovocným kompotem a vmíchejte vychladlou mrkev. Ochuťte medem a citrónovou šťávou a namažte na den staré pečivo.
Na kvalitním tvarohu vůbec nešetřete
Vařené hovězí ochucené pažitkou a s vařenými bramborami
Suroviny:
- Libové hovězí maso
- Nízkotučné mléko
- Trochu másla a hladké mouky
- Sůl
- Pažitka, ale může být i kopr
Hovězí maso uvaříme v osolené vodě do měkka. Mouku lehce opražíme na sucho a smícháme s mlékem a vodou. Osolíme a krátce povaříme. Do vzniklé omáčky přidáme máslo a pažitku či kopr. Hotovou omáčkou přelijeme plátky uvařeného masa a vařené brambory. Posypeme čerstvou pažitkou.
K dušenému hovězím se hodí také hrášek s mrkví
Pečená treska se sýrem pro pohodový večer
Suroviny:
- Treska
- Nízkotučný tvrdý sýr
- Citrón
- Sůl, kmín
- Troška másla
Tresku osušíme a vložíme na plech vyložený pečícím papírem. Pokapeme ji šťávou z citrónu a lehce osolíme a okmínujeme. Nakonec ji posypeme nastrouhaným sýrem. Pečeme při 180 stupních cca 20 minut. Podáváme s brambory nebo zeleninovým salátem.
Povolenou přílohou je i bramborová kaše
Nečekejte, až si žlučník vyžádá dietu sám
Lidské tělo vydrží hodně a zpravidla začne stávkovat na posledních chvíli. Samy velmi dobře víte, jak vypadá váš běžný jídelníček. Po přečtení článku jistě dokážete snadno odhadnout, jestli je váš žlučník spokojen či nikoliv.
Jemná žlučníková dieta vám v žádném případě neuškodí, žlučníku se uleví a odpočine si od každodenní dřiny. Brzy poznáte, že se vám lépe tráví a setrváte-li u zdravé výživy, brzy zaznamenáte i úbytek kil.
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY O DIETÁCH A METODÁCH HUBNUTÍ